Egy független bizottság szerint sem Kína, sem a WHO nem cselekedett elég gyorsan és határozottan a járvány kitörésekor

2021 / 01 / 19 / Felkai Ádám
Egy független bizottság szerint sem Kína, sem a WHO nem cselekedett elég gyorsan és határozottan a járvány kitörésekor
Kínát és a WHO-t is kritizálta egy svájci független bizottság amiatt, ahogy a Covid19 járványt kezelték még 2019 végén-2020 elején. Az utóbbi szervezettnél szerintük változásra lenne szükség.

A svájci Independent Panel for Pandemic Preparedness and Response második időközi jelentését adta ki – számol be róla a CNN. A jelentés lényege pedig, hogy mind Kína, mind pedig a WHO sokkal gyorsabban és erőteljesebben is felléphetett volna a járvány kitörésekor még 2019 végén. Peking például sokkal sebesebben vezethet volna be közegészségügyi intézkedéseket, amikor Vuhan városában, Hupej tartomány székhelyén az első fertőzéses eseteket felfedezték. A beszámoló úgy fogalmaz, hogy 2020 januárjában Kínában sokkal erőteljesebb közegészségügyi intézkedésekre lett volna szükség Kína és a nemzetközi egészségügyi szervezetek részéről egyaránt.

A vuhani hatóságok állítása alapján az első megbetegedéseket, amit a SARS-CoV-2 vírus okozott, 2019. december 12. és 29. között fedezték fel. Ezeket azonban december 31-ig nem jelezték a WHO felé. Mire pedig Vuhant lezárták 2020. január 20-án, a koronavírus már jelen volt Japánban, Dél-Koreában, Thaiföldön és az Egyesült Államokban. Ami pedig a WHO-t illeti: az Egészségügyi Világszervezet egészen 2020. január 22-ig nem hívta össze a vészhelyzeti bizottságát, noha – mint az már szóba került – 2019 decemberének végén már tudott azért a vírusról. És még ezután is egészen 2020. január 30-ig várt azzal, hogy nemzetközi vészhelyzetet hirdessen ki. A svájci szervezet jelentése szerint a WHO előbb említett két döntése – tehát a bizottság kései összehívása, valamint a bizonytalanság a nemzetközi vészhelyzet kihirdetése felől – sem teljesen érthető, hogy miért történt.

A jelentés azért is bírálja a WHO-t, hogy a járványt nem nevezték világjárványnak (vagy másként: pandémiának) egészen 2020. március 11-ig, pedig ekkorra már több egészségügyi szakember és a sajtó is használta ezt a kifejezést.

A jelentés megemlíti a tényt, hogy sem a világjárvány/pandémia kifejezés, sem annak a meghatározása nem szerepel a WHO 2005-ös International Health Regulations című szabálygyűjteményében, magyarán a szó használata kapcsán nincsenek előírások a világszervezetnél, de a tanulmány hozzáteszi, hogy ez a kifejezés mindenképp ráirányíthatta volna a figyelmet a helyzet súlyosságára. Mire ugyanis a WHO is világjárványnak nevezte a Covid19-et, addigra világszerte 118 000 ismert fertőzés és 4000 haláleset történt a vírus miatt. A jelentés végső megállapítása szerint az Egészségügyi Világszervezet alulteljesített annak a munkának a kapcsán, amit a világ várt volna tőle. Az is kiderült, hogy a WHO hatalma „súlyosan korlátozott” a járványkitörésekről szóló beszámolók igazságtartalmának a kiértékelésekor, illetve annak eldöntése esetén, hogy egy-egy járvány világjárvánnyá fejlődhet-e. Az érintett területeknek nyújtott segítség lehetősége is limitált a WHO-nál. A jelentés szerint a nemzetközi közösségnek teljesen újra kell gondolnia, hogy miként probálja megoldani a világjárványokat.

A végső jelentést egyébként idén mutatják be a World Health Assembly-nek, ami a WHO döntéshozatali testülete, és május 24. és június 1. között tartja az esedékes, 74. ülését.

(Címlapkép/nyitókép: Pxhere)

Ez is érdekelhet:

A mobilunkkal fogjuk igazolni, hogy megkaptuk az oltást Jegyet, bérletet, oltási könyvet kérjük szépen felmutatni! A Microsoft és az Apple is dolgozik az ügyön.

A jogvédők félelmei bejöttek: a rendőröknek is kellenek a COVID-appok adatai Szingapúrban nem csak a vírus terjedését figyelik a hatóságok a koronavírus alkalmazással.

Élet a halott városban: ilyenek a mindennapok a koronavírus miatt lezárt Vuhanban Mint egy posztapokaliptikus film hatalmas díszlete, úgy néz ki Kína hetedik legnagyobb városa január 23-a óta, amikor a kormány elrendelte a teljes karantént. Vuhanban az emberek csak három naponta mehetnek ki az utcára, a motoros futár pedig valóságos nemzeti hősnek számít.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.