Egy gomb minden helyett - kipróbáltuk az iPhone 16 Prót

2024 / 09 / 25 / Pőcze Balázs
Egy gomb minden helyett - kipróbáltuk az iPhone 16 Prót
Szeptember elején az Apple bemutatta, majd huszadikán elkezdte árulni a legújabb mobiljait. Az iStyle jóvoltából tölthettünk néhány napot a zászlóshajóval, az iPhone 16 Próval. Illetve azzal a kevés újdonsággal, amit nyújt.

Telefont tesztelni kellemes kötelesség. Kellemes, mert nyugodtabb és biztonságosabb, mint aszfaltozni vagy közvéleménykutatni. Kötelesség, mert évente egyszer a gyártók felsorolják, hogy mit és mennyit frissítettek a mobiljaikon, mi pedig megpróbáljuk ellenőrizni, hogy ezek valódi, érzékelhető változások-e, illetve, hogy van-e bármi értelmük. És mivel a modern okostelefon egy meglehetősen kiforrott termék, gyakori az olyan újdonság, amit csak az vesz észre, aki nagyon figyel, illetve az olyan, aminek semmi értelme nincs azon kívül, hogy legyen mit kiírni az üzletek kirakatára. Három öt-évente aztán jön egy alaposabb átrajzolás vagy egy technológiai váltás, ami felforgatja a terméket, talán még a kategóriát is. Az Apple-nél ez nem egy ilyen év volt.

Egy gombbal több lett, maradhat?

A tizedik generáció óta az iPhone-okon négy fizikai gomb volt: egy ki-bekapcsoló, egy némító, és két hangerővezérlő. Tavaly aztán az Apple gondolt egy merészet, és a bombabiztos, kétállású némító kapcsolót a Pro modelleken egy "Művelet gombbal" helyettesítette, ami magyarul úgy hangzik, mintha a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs osztálya nevezte volna el. Ezt a gombot mindenki úgy állítja be és használja, ahogy szeretné, némításra, fényképezésre, elemlámpázásra vagy ennél bonyolultabb dolgokra. Arra valószínűleg kevesen fogadtak volna, hogy idén az lesz a cég nagy meglepetése, hogy egy újabb gombbal lepi meg a vásárlóit. A "Kameravezérlő" egy nyomásra és érintésre érzékeny, tokban is működő felület, amelynek a segítségével egy nyomás után a kamera appban vagyunk, még egy nyomás után pedig lőttünk egy fotót. Ha csak finoman érintjük meg, akkor a zoomot, a mélységélességet vagy például a fotográfiai stílust állítgathatjuk a mutatóujjunk jobbra-balra csúsztatásával.

Elsőre remek ötletnek tűnik, hogy a telefon egyik legfontosabb funkciója saját, dedikált vezérlőt kapott, hiszen egy-egy fotó minősége gyakran azon múlik, hogy sikerült-e időben elővennünk a mobilunkat és elindítani a kamera alkalmazást. Ugyanakkor, mint minden változás, ez is igényel némi időt, míg megszokjuk, különösen, hogy a fotózás legalább annyira izommemória kérdése, mint a derelyevágás. A zoomot így vezérelni ugyan nem rossz, de tizenhét év multitouch után valószínűleg nem pár nap alatt fogunk átszokni, bárhogy próbáljuk erőltetni a dolgot. Az viszont azonnal megfogja az embert, hogy a 4K felbontású, másodpercenkénti 120 képkockás Dolby Vision videók mennyire filmszerűek.

És ezzel nagyjából véget is ér a lista, ami valódi újdonságot jelent az iPhone 16 Pro esetében. A legújabb, legjobb, legleg csippel, a hat grafikus és hat CPU-maggal rendelkező A18 Próval érkezik, amit valószínűleg most még csak ki se használunk, talán majd pár év múlva. A képernyője két tized hüvelykkel nagyobb, mint az elődjéé, mert még vékonyabb keret fut végig a telefon szélén. Immár az ultraszéles optikája is 48 megapixeles, a portréoptika ötszörös optikai zoomja pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy ellenszenves vagy veszélyes emberekről is szívesebben lövünk arcképeket, mert nem kell közel menni hozzájuk. Az, hogy az akkumulátor képességeit leírni hivatott "27 óra videólejátszás" mit jelent, majd a hosszabb próbák alatt kiderül, egyelőre annyi látszott, hogy elég bátran el lehet lépni a konnektor mellől az iPhone 16 Próval.

Ami a további, talán mindennél fontosabb, szoftveres újdonságokat illetné, arról viszont még csak ennyit sem tudunk írni. Az Apple Intelligence, azaz az iPhone-ok MI-megoldásai egy ideig nem lesznek elérhetőek Európában, de Amerikában sem készültek el velük a premierre. Pedig jól hangzik, hogy MI-alapon próbálnak ráérezni az eszközök, hogy melyik az a hívás, amit a "Ne zavarj" ellenére föl szeretnénk venni; szólnak, ha elgépelünk valamit; könnyebben keresnek, akár szabadszavasan, a képeink között; kedvesebbre vagy hivatalosabbra alakítják az emailjeinket, és így tovább.

Vagyis az iPhone 16 Pro néhány napnyi próbálgatás után egy pontosan annyira kiváló telefonnak tűnik, mint amilyenek az elődei voltak. Ugyanakkor a legfontosabb hardveres újdonságát, a Kameravezérlőt, megkapták a százezer forinttal olcsóbb alapmodellek is. Az operációs rendszer új változata, az iOS 18, még a hat évvel ezelőtti Apple telefonokon is elfut. A mesterségesintelligencia-alapú technológiák ki tudja, mikor érkeznek meg Európába. Szóval aki évekkel ezelőtt cserélt mobilt, kihasználja a portréoptikát, és érzékeny a szeme a szaporábban frissítő képernyőre, az jól jár a 16 Próval. Másoknak lehet, hogy érdemes még várniuk egy ideig - és közben kipróbálni a színesebb, barátságosabb és valamivel olcsóbb, alap 16-osokat is.

(Fotó: Pőcze Balázs/Rakéta.hu)

Nagyon kellett már ez a megújulás a Samsung hajlítható kijelzős telefonjának A Galaxy Z Fold 6 használhatóbb előlapi kijelzőt kapott és átesett a kötelező hardverfrissítésen is, ugyanakkor a dinamikusan fejlődő konkurenciával szemben így is kicsit biztonsági játéknak érződik a Samsung részéről.


A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
A mesterséges intelligencia keresztapja kapta a fizikai Nobel-díjat
Geoffrey Hinton kísérleti pszichológusként végzett, ám több mint ötven éve foglalkozik a neurális hálózatokkal.
Magyarországon egy gomb lett az iPhone 16 legizgalmasabb újdonsága
Apple Intelligence egyelőre nincs, új nyomásérzékeny gomb viszont van az európai iPhone 16-okban is, amelyek hardveres szempontból is számos kisebb, de annál hasznosabb újítást kaptak. Videóban foglaltuk össze a legfontosabb tudnivalókat.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.