A közel-keleti ország ezzel nem csak a világ legnagyobb, részben 3D-nyomtatással készült épületét tudhatja magáénak, de Dubajt is sikerült megelőzniük, ahol a tervek szerint jövőre készül el egy hasonló technológiával felépített, 2000 négyzetméteres mecset.
Ahogy arról az Arab News beszámolt, a dzsiddai mecsetet Sarbatli özvegye, Vadzsnat Abdulvahíd kezdeményezésére építették fel az elhunyt férje tiszteletére, állami és magánvállalatok részvételével. Az építkezéshez szükséges négy ipari nyomtatót a kínai Guanli vállalat biztosította, ezzel a módszerrel nem csak sokkal gyorsabban tudták felépíteni a hatalmas mecsetet, de mindeközben az építési hulladék mértékét is jelentősen sikerült csökkenteni. Az épületről fontos megjegyezni, hogy csak részben készült 3D-nyomtatással, hiszen ahogy azt a VoxelMatters írja, a teherhordó falakat hagyományos módszerrel építették.
🎥| افتتاح أول جامع في العالم يُبنى بتقنية الطباعة ثلاثية الأبعاد بجدة في #ضاحية_الجوهرة إحدى ضواحي #الوطنية_للإسكان باسم جامع السيد/ عبدالعزيز عبدالله شربتلي رحمه الله، على مساحة 5600 م2، كإهداء من زوجته @W_Abdulwahed رئيسة مجلس إدارة منظومة فرسان العقارية المنفّذة للمشروع. pic.twitter.com/WyEHpBX2wD
— عدّاد جدة (@3adad) March 7, 2024
Szaúd-Arábiában az utóbbi időben nem ritkák az ilyen nagy szabású projektek: az ország koronahercege, Mohammed Bin Szalmán 2017-ben jelentette be a Neom-projektet, amelynek keretében többek között egy 170 kilométer hosszú, kilencmillió ember otthonaként szolgáló felhőkarcolót, vízen lebegő várost és egy, a sivatag közepén található síparadicsomot is felépítenek a tervek szerint. A Neom-projekttől függetlenül szintén Szaúd-Arábiában épül a világ legmagasabb felhőkarcolója, a Burdzs Dzsidda is, amelynek építése több évnyi szünet után tavaly folytatódott.