Egy svédországi hegy csúcsa minden évben két métert zsugorodik

2021 / 08 / 23 / Perei Dóra
Egy svédországi hegy csúcsa minden évben két métert zsugorodik
Arról, hogy a hegység déli csúcsának magassága évente több mint két méterrel csökkent, a Nature World News számolt be.  

Pedig egykor a Kebnekaisen mérték Svédország legmagasabb pontját, csakhogy a hegy tetején található gleccser egyharmadának elolvadása következtében a természeti képződmény elvesztette ezt a címet 2019-ben. Azóta a hegység északi csúcsa számít a legmagasabbnak, amit viszont nem borít jégtakaró. Ami pedig a déli csúcsot illeti, annak magassága több mint két métert csökkent az elmúlt évben a klímaváltozás miatt.

A Stockholmi Egyetem 2021. augusztus tizennegyedikei mérései szerint a Kebnekaise déli csúcsának magassága jelenleg 2094,6 méter.

A hegység csúcsának rendszerese mérését az 1940-es években kezdték el a kutatók, azóta pedig a mostani volt a valaha mért legkisebb érték. (A Kebnekaise százötven kilométerre északra található az Északi-sarkkörtől, az 1990-es évek közepén a déli csúcsa még kétezer-egyszáztizennyolc méter magas volt. ) A szakemberek a hőmérséklet emelkedését és a szélviszonyok változását említik a jelenség okozói között, mivel ezektől függ, hogy hol halmozódik fel a hó a téli hónapokban.

Hozzátették: adataik bizonyítékul szolgálnak arra, hogy sok más országhoz hasonlóan Svédország átlaghőmérséklete is folyamatosan növekszik. Az egyetem munkatársai továbbá felhívták a figyelmet az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) nemrég kiadott jelentésére, amiről mi is írtunk a Rakétán, és ami alapján a globális felmelegedés a gleccserek korábban nem tapasztalt mértékű olvadását okozta.

(Forrás: Nature World News, The Guardian, fotó: Pixabay)

További cikkek a témában:

Skót hegymászók szerint egyenesen a halálba vezet a Google Maps Skót hegymászószervezetek szerint a Google Maps életveszélyes lehet, mivel konkrétan szakadékba navigálja az embert.

Elszabadult a világ legnagyobb jéghegye Hatalmas kiterjedésű jégdarab tört le a Ronne selfjég nyugati részéről az Európai Űrügynökség megfigyelései szerint. Az új rekorder az A-76 nevet kapta és jócskán megelőzi méreteivel az eddigi legnagyobb jéghegyet, az A-23A-t.

Olyan különösek ezek az egy helyben megdermedt felhők, mintha egy Stephen King regényben olvasnánk róluk A vágtázó szélben is mozdulatlan, csészealj alakú felhőket néha még azonosítatlan repülő tárgyként is szokták jelenteni, pedig mindössze természeti törvények állnak a különös, egyébként Magyarországon is előforduló jelenség hátterében.


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.