Egy új tanulmány szerint a közösségi média kihozza belőlünk az állatot. Konkrétan a patkányt

2021 / 03 / 02 / Justin Viktor
Egy új tanulmány szerint a közösségi média kihozza belőlünk az állatot. Konkrétan a patkányt
Egy új tanulmány szerint az emberek ugyanolyan szenvedélyesen hajszolják a “lájkokat” a Facebookon, az Instagramon, és hasonló platformokon, mint ahogyan a patkányok kutatnak élelem után.

Lájk eledel

New York Egyeteme és nemzetközi tudósok egy csoportja, több mint 4000 felhasználó, több mint egymillió közösségi média bejegyzését elemezte különböző közösségi oldalakon. A kutatás során közvetlen összefüggést fedeztek fel az emberek által közzétett posztok gyakorisága, és az általuk begyűjtött lájkok gyakorisága között. 

A kialakult képlet egyszerűnek tűnik: Az emberek többet posztolnak a közösségi médiában, amikor sok a posztjaikra érkező lájkok száma, és ritkábban posztolnak, ha kevesebb lájkot kapnak.

A kutatók azt találták, hogy a közösségi média használata során észlelt magatartás tükrözi azt az étel-jutalom-alapú viselkedést, amit a patkányoknál  figyeltek meg. Pontosabban, a közösségi média platformok olyanok, mintha digitális kísérleti dobozok lennének, olyan eszközök, melyeket a tudósok egy patkány (vagy más kis állat) esetében használnak, belehelyezve azt a dobozba, majd étellel jutalmazva, amikor a patkány konkrét intézkedéseket hajt végre (például megnyom egy kart).

Emberevő sertések a tizenkilencedik századi London csatornarendszerében Több, tizennyolc-tizenkilencedik századi forrásban olvashatunk egy, a londoni szennyvízelvezető rendszer mélyén élő szörnyeteg sertésről, ami állítólag emberekre támad. De vajon mekkora valóságalapja lehetett a bizarr legendának?

Mint az állat

Ebben tehát a kutatás szerint nem különbözik a viselkedésünk a kísérleti állatokétól, ami bár nyomasztóan hangozhat, mégis rávilágít arra, hogy hogyan tanulnak a különböző fajok.

"Ezek az eredmények azt igazolják, hogy a közösségi média kötődés is csak a fajokon átívelő, egyetemes jutalomtanulás alapvető elveit követi"

- mondta el David Amodio, a New York-i Egyetem professzora a tanulmány társszerzője. A kutatók kifejezték abbéli reményüket, hogy tanulmányuk hozzájárulhat az egészségesebb online viselkedés kialakításához és a közösségi média-függőség káros hatásainak leküzdéséhez. 

Ne legyél FOMO, mert YOLO, de nem baj ha FOJI, mert úgyis ráérzel, hogy JOMO - képbehozó A cím betűszavainak valamelyikét talán már mindenki hallotta, de vajon ismerjük mindet? Tinédzser nyelvi szeszély vagy valós társadalmi jelenségek, esetleg lelki betegségek húzódnak mögöttük? Komolyan vegyük, vagy legyintsünk rá?

Jutalomtanulás

"Ezek a megállapítások segíthetnek megérteni, hogy a közösségi média miért uralja sok ember mindennapi életét. A jutalomtanulás és a függőségek kutatásából kölcsönzött tapasztalatok rávilágíthatnak arra is, hogy hogyan kezeljük az online világtól való aggasztó függést" - magyarázta Amodio.

Ha semmi másra nem is alkalmas, arra biztosan jó lesz, hogy emlékeztessen: a közösségi média káros hatásokat gyakorolhat érzelmi és mentális egészségünkre, és hogy talán mindannyian el kellene hagynunk egy-egy alkalommal a saját digitális kísérleti dobozunkat. A kutatás alapján készült tanulmány a Nature Communications tudományos folyóiratban jelent meg.

(Forrás: NYU Kép: Unsplash)

Ez is érdekelhet:

Mutáns patkánymedve szaladgál Csernobilban? Egy online cikk hirdetéséhez használták a különös megjelenésű állatról készült fotót, amelyen amúgy egy valóban létező élőlény szerepel.

Emberi bőrszövetből tenyésztett miniatűr májat ültettek patkányokba A Pittsburgh-i Egyetem Orvostudományi Iskola kutatói emberi önkéntesek bőrsejtjeiből teljesen működőképes miniatűr májakat alkottak, amelyeket azután patkányokba ültettek. Sőt rekordot döntöttek, az eddigi két év helyett ugyanis mindössze egy hónap alatt előállították a mesterséges szervet.

A matek mentheti fel a patkányokat a pestis-vád alól Ezeknek a rágcsálóknak elég rossz a híre, de nem biztos, hogy ők terjesztették el az emberiség egyik leggyilkosabb járványát.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.