A műsorba bármilyen háttérrel rendelkező, hétköznapi emberek jelentkezését várják, akikben forró szenvedély ég az űrkutatás iránt – írja a Deadline. A fődíj pedig még amerikai mértékkel is igen combos: utazás az ISS-re a SpaceX űrhajójával, ahol is a boldog győztes tíz napot tölthet el, mielőtt visszatérne a Földre. A helyjegy már biztosítva is van 2023-ra.
A versenyzőnek részt kell vennie a fent említett programban, amely fizikai kihívásokból, problémamegoldásból és érzelmi terhelésből áll majd. Ezután kerül sor az élőadásra, amelynek keretén belül világszinten bárki szavazhat arról, hogy ki legyen a nyertes. A műsor itt nem ér véget, hiszen a hétköznapi asztronauta útját, az űrállomáson tartózkodását és visszatérését is dokumentálni fogják.
A műsort mindebben a NASA mellett az Axiom Space vállalat segíti, amely az amerikai űrhivatal partnere. Az Axiom Space a tervek szerint 2024. második felében kezdi átalakítani a Nemzetközi Űrállomást: „fellőnek egy csomóponti modult, kutatási és gyártási létesítményt, személyzeti lakómodulokat és egy nagy ablakkal ellátott Föld-megfigyelő központot az ISS „Axiom szegmensének" létrehozása céljából”. Ez az Axiom szegmens pedig lényegében egy űrhotel lesz.
A NASA célja mindezzel az alacsony föld körüli pályán folytatható gazdasági tevékenység növekedésének beindítása. Ezzel egyébként az űrhivatal reményei szerint a küldetések hajmeresztő árából is le lehet faragni valamicskét, például úgy hogy a professzionális asztronauták mellett fizető utasok is ülnek majd a SpaceX Crew Dragon kapszuláiban, akik természetesen nem ingyen tartózkodnak majd az állomás fedélzetén sem. Ha pedig már a csúnya anyagiaknál tartunk, az Axiom Space az első 10 napos utazást 55 millió dollárra taksálja. Mivel azonban a műsor űrállomásos részére éppen egy évvel az űrhotel felbocsájtása előtt kerülne sor, némileg talán lefaraghatnak ebből a reklámérték miatt.
Megjegyzésre érdemes azonban, hogy az űrhotel, illetve a nem professzionális űrhajósok utazása sok kérdést, többek között egészségügyi aggályokat is felvet, hiszen már az alaposan kiképzett és felkészített űrhajósokon végzett megfigyelések alapján is az űrrepülésnek és a mikrogravitációs környezetnek rengeteg különböző élettani hatása lehet. Ráadásul még manapság is találunk ilyesféle új hatásokat. Nem tudni, hogy mi fog történni a „hétköznapi emberek” szervezetével.
(Kép: NASA)