A pandémia egyik kellemetlen következménye, hogy a világot elárasztották az eldobott arcmaszkok. Egy friss dán kutatás találó megfogalmazása szerint "egy ketyegő plasztikbombán" ülünk: jelenleg havonta 129, percenként hárommillió(!) maszkot dobálunk el, aminek túlnyomó része nehezen lebomló műanyagból készült. Ráadásul ez a műanyag eleve egy mikroszálas anyag, ami a természetbe kikerülve gyorsan begyűjthetetlen, gyakorlatilag örök szennyezéssé váló mikroműanyaggá töredezik. A maszkok nagy része nem kerül be a szelektív hulladékgyűjtés rendszerébe, még jó esetben is csak a kommunális lerakókba kerül.
Egy megoldás lenne a problémára, ha az arcmaszkok lebomló, környezetbarát anyagból készülnének. Egy holland dizájner ezt az ötletet valósította meg, sőt: még tovább is fejlesztette. A Marie Bee Bloom-féle lebomló sebészmaszk rizspapírból készül, a papírba pedig virágmagokat ragasztottak. Az elhasználódott, elkoszolódott maszk a komposztba is dobható, de ha a tulajdonos inkább elássa a kertjében és egy kicsit megöntözi, pár hét múlva virágok jelzik majd, hová is került a maszk.
A környezetbarát maszkot 5, 10 és 15 darabos kiszerelésben lehet megrendelni a webshopból; a gyártó egyelőre csak holland, belga és német területre szállít, de a nagy érdeklődésre való tekintettel a termék hamarosan világszerte elérhető lesz. A maszk egyetlen baja, hogy nem olcsó, az ötdarabos csomag 15 euróba kerül.
A legújabb high-tech eszközökkel védik az utasokat egy Seattle-i repülőtéren
A Sea-Tac többek között MI-vezérlésű önvezető padlótisztítókkal, elektrosztatikus permetezőkkel, mozgólépcsőbe épített, UV-alapú fertőtlenítőkkel, és érintésmentes kéztörlőpapír-adagolókkal védekezik a világjárvány ellen. Plusz arra is zseniális ötletük támadt, hogyan könnyítsék meg a személyes távolságtartást várakozás közben.
Hogyan tisztítsuk meg a mobiltelefonunkat?
Először is tegyük le a hipót. Másodszor vegyük elő az UV-C lámpát. A telefonunk tisztítása ritkán élvez prioritást a napi teendők között, pedig a tanácsok nem csak járványok közepette lehetnek hasznosak, hanem mindennapi életünk során bármikor.
Itt az első villanykörte, ami nem csak okos, de a lakást is fertőtleníti
A Lifx Clean okosizzó a gyártó állítása szerint az emberre nem veszélyes sugarakkal fertőtleníti az alá helyezett dolgokat, vagy akár az egész fürdőszobát, emellett hagyományos villanykörteként is használható.