A Gizmodón olvasható hír szerint a célpont a LEEP (Law Enforcement Enterprise Portal, körülbelül Bűnüldözési Együttműködési Portál) nevű rendszer volt, amelyet arra használnak a hatóságok, hogy felderítési és egyéb információkat és erőforrásokat osszanak meg egymással. A támadók, miután bejutottak, hitelesnek tűnő leveleket tudtak kiküldeni címzettek tömegének, amelyekben arra figyelmeztették őket, hogy számítsanak egy "kifinomult támadásláncra", amellyel kapcsolatban meg is neveztek egy gyanúsítottat: Vinny Troiát. A férfi valójában egy cyberbiztonsággal foglalkozó szakértő, akinek a cége tényfeltáró anyagokat közölt a bűnözők által használt digitális piacterekről. Troia később kapott egy üzenetet egy Twitter felhasználótól, ami arra utal, hogy ő követhette el a támadást; az illető korábban is megpróbálta besározni a kutatót, például olyan cikket publikált róla egy eltűnt gyerekek után kutató weboldalon, mely szerint pedofil.
Az FBI a közleményében kiemeli: ugyan valóban sikerült hitelesnek látszó leveleket küldenie az elkövetőknek, de a LEEP nem része a hatóság saját levelezőrendszerének, így nem férhettek hozzá és nem is módosíthattak semmilyen érzékeny adatot az FBI adatbázisaiban. A közlemény szerint a támadást egy rosszul konfigurált szoftver tette lehetővé, és "amint értesültek az incidensről", figyelmeztették a partnereiket, hogy ne vegyék figyelembe az emaileket, illetve orvosolták a szoftveres problémát.
Ugyan az első hírek alapján nem lett hatalmas probléma az esetből, de arra biztosan rávilágít, hogy az Egyesült Államoknak szintet kell lépnie cyberbiztonság terén. Májusban arról írtunk a Rakétán, hogy Joe Bidennek elege lett a kínos támadásokból, augusztus végén pedig az Egyesült Államok elnöke már segítséget kért és ígéreteket kapott a tech nagyvállalatoktól, többek közt az ilyen esetek elkerülése végett.
(Fotó: Getty Images/Chip Somodevilla, Unsplash/Taylor Wick)
Amerika bekeményít: meghackelték és semlegesíthették a hírhedt orosz zsarolóvírus-bandát
A REvil korábban az Apple-t és a világ legnagyobb húsfeldolgozóját is megtámadta.
A történelem egyik legnagyobb hackertámadását akadályozta meg a Microsoft
Több mint hetvenezer zombigép támadta meg egyszerre a cég egyik ügyfelét, másodpercenként 2,4 terabit forgalmat szabadítva rá.
Zsarolóvírus-támadás miatt áll napok óta a Media Markt webáruháza
A hírek szerint a zsarolók teljesen megbénították az elektronikai áruházlánc informatikai rendszerét, és 76 milliárd forintnak megfelelő összeget követeltek a számítógépek feloldásáért.