Három nap alatt felfal egy szöget a kiéheztetett fémevő baktérium

2021 / 10 / 12 / Bobák Áron
Három nap alatt felfal egy szöget a kiéheztetett fémevő baktérium
A chilei kutatók felfedezése jelentősen zöldebbé teheti a fémbányászatot.

A fémbányászat jelentős környezeti terheléssel jár szerte a világban: az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) statisztikái szerint 2017-ben a nyugati országok mintegy egymillió tonna fémhulladékot termeltek, amelynek csak töredéke lett újrahasznosítva, a nehézfémek és a savas víz pedig a vízgyűjtők forrásvidékének mintegy 40 százalékát szennyezték. A probléma különösen súlyos az olyan országokban, mint például Chile, hiszen a dél-amerikai ország GDP-jének mintegy 15 százalékát a rézbányászat adja.

Erre a problémára keresett megoldást Nadac Reales biotechnológus és kutatócsapata, akik olyan extremofilokkal kezdtek el kísérletezni, amelyek képesek szélsőséges, más élőlények számára élhetetlen fizikai vagy kémiai tulajdonságokkal bíró élőhelyekhez alkalmazkodni - írja a Phys.org. Így találtak rá a Leptospirillumra, egy olyan prokariótára, ami a 4300 méteres magasságban fekvő El Tatio geotermikus mező gejzírjeiben él, és különösen jól alkalmazkodott a savas környezethez.

A baktériumot már eddig is alkalmazták az iparban, fémek oldható formába történő átalakítására valamint oxidálására, Reales viszont úgy döntött, hogy érdemes további kísérleteket végezni vele. Amikor a kutatásokat megkezdték, a baktériumoknak még két hónapba telt lebontani egy szöget, viszont két év kísérletezéssel sikerült ezt az időt mindössze három napra csökkenteni. Ehhez nem volt másra szükség, minthogy a baktériumokat kiéheztessék, így azok új lehetőségeket kerestek a táplálkozásra. A kémiai és mikobiológiai tesztek azt is alátámasztották, hogy a baktériumok az emberre és a környezetre nem veszélyesek.

A 33 éves kutatónő az AFP-nek nyilatkozva elmondta, hogy még az egyetemi évei alatt ismerte fel, hogy a fémbányászat számos megoldandó problémával néz szembe, amelyek közül az egyik legsúlyosabb a bányászat során keletkezett hulladék kezelése. Ezeknek egy része újrahasznosítható, a nagy részét viszont egyszerűen szétszórják az Atacama-sivatagban, ahol a legtöbb fémbánya található. Ilyenek például a tehergépkocsik hatalmas tartályai, amelyek akár 50 tonna kőzetet is képesek tárolni.

A Reales által alkalmazott módszer végtermékeként, a bomlási folyamat során livixiant keletkezik, ami többek között arra is használható, hogy a használatával a jelenlegi módszereknél környezetkímélőbb módon távolítsák el a rézt a kőzetekből. Reales emiatt abban bízik, hogy ha a módszer megfelelő finanszírozással szélesebb körben is elterjed, akkor a zöld bányászat teljes mértékben megvalósítható lesz.

(Borítókép: Nadac Reales del Canto/Facebook, Fotó: Oliver Llaneza Hesse/Construction Photography/Avalon/Getty Images)

További cikkek a témában:

Salvadorban már tűzhányóból nyert energiával bányásszák a bitcoint Az ország elnöke, Nayib Bukele Twitteren jelentette be, hogy sikerült 83 ezer forintnak megfelelő bitcoint kibányászniuk a kifejezetten erre a célra létesített új új erőműből nyert árammal.

A déli félteke legszennyezettebb városában a levegővétel is veszélyes Ausztrália szellemvárosát 2007-ben a térképről is letörölték és hivatalos figyelmeztetésben kérték a hatóságok, hogy senki ne menjen oda az azbesztveszély miatt, de az utazók még mindig látogatják.

Nem csak a fakivágás veszélyezteti súlyosan az amazóniai esőerdők megújulóképességét A Leedsi Egyetem kutatói friss tanulmányban figyelmeztetnek az aranybányászat környezeti hatásaira, melynek hosszan tartó károsodást okoznak, és csak aktív földgazdálkodással, illetve helyreállítással lehetne újra erdőket telepíteni a bányászat alá vont földeken.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.