A geotermikus energia használata önmagában aligha számít újdonságnak, hiszen ahogy a CNBC megjegyzi, a vulkánokban gazdag országban már eddig is az energia nagyjából negyedét ezzel a módszerrel termelték. A 0,00599179 bitcoin, amit eddig kibányásztak, elhanyagolható mennyiség ugyan (jelenleg csaknem 19 millió bitcoin létezik a világon), de hozzá kell tenni, hogy az állami kézben lévő LaGeo SA de CV energiavállalat által épített erőművet még jelenleg is építik.
First steps...
?#Bitcoin?? pic.twitter.com/duhHvmEnym
— Nayib Bukele ?? (@nayibbukele) September 28, 2021
A vulkáni energiával kibányászott 269 dollárnyi bitcoinnak inkább szimbolikus jelentősége van, hiszen a legnépszerűbb kriptovalutával szemben a leggyakrabban hangoztatott kritika, hogy elképesztően nagy mennyiségű áramot igényel a bányászata, ezzel pedig hozzájárul a klímaváltozáshoz is. A The New York Times friss becslései szerint a globális bitcoinbányászat évente mintegy 91 tWh energiát használ fel, többet, mint például Finnország. A lap szerint ennek az energiának nagyjából 40-75 százaléka származhat megújulókból, azonban ezt az energiát máshol is fel lehetne használni, gyorsítva a zöldenergiára való teljes átállást.
A bitcoin szén-dioxid-kibocsátása az elsődleges oka annak is, hogy miután márciusban a Tesla bejelentette, hogy az autóikért bitcoinban is lehet fizetni, mindössze két hónap után visszakoztak. Elon Musk ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy amennyiben a bányászoknak sikerül kizöldíteniük a működésüket, úgy átgondolják az álláspontjukat. Az idén tavasszal alakult Bitcoin Mining Council el is kötelezte magát a megújulók használata mellett, ugyanakkor kérdéses, hogy ez elég lesz-e a sikerhez, hiszen számos bitcoinbányászatra szakosodott vállalat még ma is szénenergiából fedezi az energiaigényét. A bitcoinnal kapcsolatban ráadásul nem a jelentős mennyiségű károsanyag-kibocsátás az egyetlen ellenérv, hiszen a bányászathoz használt hardverek elhasználódásából évente 30 700 tonna elektronikai hulladék keletkezik.
Ahogy korábban többször is írtunk róla, szeptemberben Salvador lett az első ország a világon, ahol a bitcoin hivatalos fizetőeszközzé vált. Bukele elképzelései szerint a bitcoin használata sokkal egyszerűbbé tehetné az ország GDP-jének csaknem 20%-át kitevő, külföldről érkező átutalásokat, emellett reményei szerint a lépéssel jelentős befektetéseket is sikerül bevonzani az országba. A BBC által megszólaltatott Roger Ver, a Bitcoin.com szakértője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a bitcoinnál ma már sokkal alkalmasabb kriptovaluták is léteznek erre a célra. "A Bitcoin másodpercenként csak körülbelül három tranzakciót képes feldolgozni - kizárt, hogy egy olyan hálózat, amely másodpercenként három tranzakciót tud kezelni, valaha is az egész világ pénze lehessen" - nyilatkozta Ver, aki arra is emlékeztetett, hogy vannak kriptovaluták, amelyeknél a tranzakciós költségek jóval alacsonyabbak, mint a bitcoinnál.
(Borítókép: Nayib Bukele/Twitter)