Először is ejtsünk egy félmondatot a címről, ami ebben a formában nem lehet teljesen pontos, hiszen lehetetlen ellenőrizni, hogy a világon pontosan hány aktív mobilszám van. Szintén nem tudhatjuk, hogy egy felhasználó hány mobilszámmal rendelkezik, valamint azt sem, hogy a 2019 szeptembere előtt begyűjtött számokból mennyi lehet jelenleg is aktív. Az ugyanakkor tudható, hogy 2020 elején a világon nagyjából 5,19 milliárd embernek volt mobiltelefonja, így durva becsléssel megállapítható, hogy a mobiltelefonnal rendelkező embereknek akár a tizede is érintett lehet az adatbotrányban.
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy hogyan szivároghattak ki ezek az adatok. Bár április 6-i blogbejegyzésében Mike Clark, a Facebook termékmenedzsmentért felelős igazgatója hangsúlyozta, hogy a támadók nem hekkelték meg az oldalt, Mark Zuckerberg telefonszámának a kiszivárgásából az is világosan látszik, hogy a nyilvánosságra hozott adatok egy része egészen biztosan nem volt nyilvánosan elérhető a felhasználók adatlapján.
A Facebook magyarázata szerint az adatok begyűjtését az tette lehetővé, hogy a közösségi oldalra importálhatjuk a névjegyeinket, így a Facebook az importált telefonszámok és e-mail címek alapján könnyen meg tudja keresni nekünk az ismerőseinket. Clark szerint 2019 szeptembere előtt a támadóknak lehetőségük volt rá, hogy hatalmas mennyiségű telefonszámot importáljanak egyszerre, így azonnal láthatták, hogy mely számok azok, amik hozzá vannak rendelve egy Facebook-profilhoz. A támadók a profilokról származó más információkhoz is hozzájutottak, például az illető lakóhelyéhez, kapcsolati állapotához és profilképéhez, de a Facebook hangsúlyozza, hogy pénzügyi adatokhoz és jelszavakhoz nem férhettek hozzá ezzel a módszerrel. Clark azt is állítja, hogy amint tudomást szereztek a biztonsági résről, azt azonnal befoltozták, így ezzel a módszerrel már nem lehet a Facebook-felhasználók adatait megszerezni.
Ahogy arra a Vice felhívja a figyelmet, a Facebook magyarázatával azért akadnak kisebb-nagyobb problémák, Inti De Ceukelaire, egy belga etikus hekker például egy Twitter-bejegyzésben azt állította, hogy ő már 2017-ben jelezte a közösségi oldalnak a biztonsági hibát, de a Facebook erre nagyjából csak annyit reagált, hogy ezt a problémát az okozza, hogy az emberek publikusra állítják a "Hogyan kereshetnek meg" opciót. Clark a mostani blogbejegyzésének a végén is azt hangsúlyozza, hogy a felhasználóknak is van felelősségük az adataik védelmében: "ilyen esetben a Hogyan kereshetnek meg és hogyan vehetik fel az emberek a kapcsolatot veled beállításainak a felülvizsgálata hasznos lehet" - írja.
A szóban forgó beállításokat egyébként a Beállításokon belül az Adatvédelem menüben találjuk, itt állíthatjuk be többek között azt is, hogy ki kereshet rá a profilunkra az e-mail címünk és a telefonszámunk alapján.
Hogy a jelenlegi adatbotrányban érintettek vagyunk-e, azt kedd óta már viszonylag könnyen ellenőrizhetjük, ugyanis az ilyen esetekre specializálódott Have I Been Pawnd oldal készítője, Troy Hunt frissítette az adatbázist a kiszivárgott telefonszámokkal, így a saját számunkat beütve a keresőbe rögtön látni fogjuk, hogy az rajta van-e a nyilvánosságra hozott listán. A telefonszámunkat a nemzetközi formátumban kell megadnunk, vagyis magyarországi szám esetén 06 helyett 36-tal kell kezdődnie, a szám előtti + jelet valamint a számokat elválasztó kötőjeleket viszont nyugodtan elhagyhatjuk.
A Vice szerint a Facebook komolyabb bajba is kerülhet a legfrissebb botrány miatt, ugyanis az ír adatvédelmi biztos már jelezte, hogy a Facebook - amelynek európai székhelye a szigetországban található - nem tájékoztatta őket önszántából az esetről, és csak nehezen tudtak kapcsolatba lépni a céggel. A Vice szerint az adatbotrány jó eséllyel sérti a GDPR-ban foglalt szabályokat, ha pedig ez bebizonyosodik, az adatvédelmi biztosnak az EU-s szabályozás alapján lehetősége van akár a cég éves bevételének a 4%-át is kiszabni büntetésként, ami a Facebook esetében nagyjából 3,5 milliárd dollárt jelentene.
(Fotó: Omar Marques/SOPA Images/LightRocket, Getty Images)