Ez nem csak azért lesz különleges esemény, mert a 200 tonnás Super Heavyhez hasonló méretű rakétával eddig még senki sem próbálkozott hasonlóval (a Falcon-9 első fokozatának tömege ennek alig a tizede), hanem mert a hordozórakétát egy egészen különleges módszerrel fogják elkapni. Ehhez a SpaceX egy speciális indítóállást épített Mechazilla néven, amelyet két robotkarral is felszereltek, a tervek szerint pedig ezzel fogják befogni a Super Heavyt, mielőtt az a földnek csapódna.
A rakéta a Starshiptől való szétválás után a 33 Raptor-hajtóművéből a középső 13-at fogja ismét bekapcsolni annak érdekében, hogy lelassítsa magát, majd a tornyot megközelítve három hajtóművel navigálja magát a megfelelő pozícióba. Elon Musk nemrég egy animációt is megosztott az X-en arról, hogy hogyan fog kinézni ez a művelet a gyakorlatban.
— Elon Musk (@elonmusk) July 30, 2024
Ahogy látható, a Mechazilla szerepe nem merül ki a Super Heavy elkapásában, hiszen miután a rakéta biztonságosan landolt, azt a karok segítségével azonnal vissza tudják helyezni az indítóállásra, majd a Starshipet is ezzel illesztik a hordozórakéta tetejére. Ahhoz, hogy ez lehetővé váljon, a SpaceX-nek a világ legmagasabb, 146 méteres indítóállványát kellett megépítenie, hiszen Starship-rendszer összességében mintegy 121 méter magas. Bár a Starship a rendkívüli kapacitásának köszönhetően várhatóan egyébként is jóval olcsóbbá teheti a különböző rakományok űrbe való eljuttatását, ezzel a módszerrel a SpaceX rendkívüli módon lerövidítheti az egyes indítások közötti időt, ami jóval gazdaságosabbá teheti a missziókat.
Hogy mikor láthatjuk élőben is a Mechazilla működését, az egyelőre nem világos, mert bár korábban úgy tűnt, hogy a Starship ötödik tesztjére már július végén sor kerülhet, a Space.com információi szerint ez akár augusztus végéig vagy szeptemberre is tolódhat. A SpaceX ettől függetlenül persze már javában készül a tesztre: a Starshipen több apró módosítást is elvégeztek, például teljesen új, jóval fejlettebb hővédő pajzsot kapott, az elmúlt hetekben pedig a hordozórakéta és az űrhajó statikus hajtóműtesztjét is sikerrel elvégezték.
A SpaceX 2023 tavaszán kezdte el tesztelni a Starship-rendszert, amelynek legutóbbi tesztjére szűk két hónapja került sor. A negyedik teszt szinte tökéletesen sikerült, hiszen bár ezúttal még nem volt cél, hogy akár a Starshipet, akár a Super Heavyt épségben visszahozzák, az űreszközök az összes szükséges manővert sikerrel teljesítették, és egészen a tengerbe való becsapódásukig megmaradt velük a kapcsolat.
(Borítókép: SpaceX/Flickr)