Az egészségügy területén felhalmozódott nagy adatvagyonról, ennek felhasználásáról, valamint a hazai tapasztalatokról és a várható jövőről beszélt Mezei Fruzsina az Omron Medistance képviseletében az idei Digital Health Summit rendezvényen. Mint azt egy másik előadás során Prof. Dr. Horváth Ildikó kifejtette, a járványhelyzet komoly lökést adott a „telemedicina, mint új ellátási forma” előtérbe kerülésének, és erről talán az árulkodik a legjobban, hogy még a törvényhozás is épp a Covid időszakban állt elő 2020 szeptemberében egy olyan rendeletmódosítással, amely lehetővé tette a személyes orvos-beteg találkozó nélküli ellátási tevékenységet – ami a telemedicina minimumfeltétele. Sőt egy célzottan a telemedicinális ellátások szakmai feltételeit megteremtő rendelet tervezet is előkészítés alatt áll.
A múltat (tehát a telemedicina 2020-as törvényi megjelenése), valamint a jövőt (az előkészítés alatt álló rendelet) követően koncentráljunk a jelenre! Miként Mezei Fruzsina kifejtette, az egészségügyi szakemberek már több területen alkalmaznak a BigData által nyújtott, eddig feltárhatatlan mintázatokat a terápiák hatékonyságának javítása érdekében. Ezek a BigData adatbázisok pedig a telemedicinára épülnek. Látható ezzel összefüggésben, hogy az elmúlt 1,5-2 évben felértékelődött az egészségügyi ellátást digitálisan támogató eszközök szerepe. Ezek olyan terülteken vannak jelen, mint a virtuális orvos-beteg találkozók, e-receptek, valamint a monitorozásra használt félautonóm és autonóm eszközök. Ezek a megoldások eddig is jelen voltak ugyan, de robbanásszerűen nőtt tehát a számuk és a használatuk éppen a járvány miatt.
Mindez hihetetlen előnnyel járt a kutatók számára: a távolsági megfigyelésnek hála a tudósok közelebb kerültek a páciensek valós élettapasztalatihoz. Eddig ugyanis akkor keletkezett adat, ha a páciens elment orvoshoz, ám ezek eseti, egymástól független, kontextusba alig-alig helyezhető adatok voltak. A járvány alatt viszont már komplexebb képekre nyílt rálátás, olyana adatokra, melyek eddig rejtve maradtak: milyen a betegség lefolyása az otthon falai közt, a páciens tényleg beveszi-e gyógyszert, hogyan veszi be a gyógyszert és miként hat a gyógyszer a betegségre az ellenőrzött klinikai környezetet elhagyva.
Az adatgyűjtés három elemből áll össze, és ezek közül az elsők a klinikailag valid mérőeszközök. A második elem a SIM-kártyával felszerelt kommunikációs egység, mely az adatokat GDPR-kompatibilis adatbázisba továbbítja. Végül pedig ezen adatok strukturálása következik.
Ezt követően a telemedicinára épülő BigData adatbázisok lehetséges felhasználási szenáriói kerültek bemutatásra, melyek a koronavírus jelenlegi, valamint várható trendjeinek kivédésére lettek tervezve. Ezek közül az első a beteg-orvos találkozók minimalizálása, éppen a rendelkezésre álló szakembergárda védelme érdekében, és aminek törvényi lehetősége tehát 2020-ban megszületett. A háziorvosi praxisok eszközflottákat kaptak kézhez, és az adatok innen kerültek be az adatközpontba. A fekvőbeteg ellátás kapcsán a járvány alatt hazaküldött betegek otthoni monitorozása merül fel – és ebben az esetben az adatok a szakdolgozókhoz futottak be. Fontos még az izolációs osztályokról történő adatgyűjtés, amely adatok már nem izolációs osztályokon vizsgálhatóak, elemezhetőek az egyszerűbb hozzáférés érdekében.
A betegség tanulmányozása kapcsán fontos, és sűrűn kutatott téma, hogy mik a koronavírus hosszú távú szövődményei? A válasz megtalálásában segíthet a már kórházból elbocsátott covidos betegek otthoni monitorozása például pulzoximéterrel vagy spirométerrel. A gyógyszerkutatások kapcsán pedig a valós környezet segít ezeknek hatásait tanulmányozni – mivel ez nem egy ellenőrzött klinikai környezetben történik, így a betegút minden apróbb buktatója előkerül a terápia során. Az adatok felhasználása alatt pedig azt kell érteni, hogy a mesterséges intelligencia a BigData segítségével újfajta protokollokat dolgozhat ki, és ezek bevezethetőek a terápiába is. Ezek a protokollok nem csak a felépülést teszik hatékonyabbá, de olcsóbbak is a jelenleg alkalmazottaknál. Ráadásul a megfelelő terápia másodpercek alatt kiválaszthatóvá válik – ami kifejezetten fontos pandémiás helyzetben.
A jobb félni, mint megijedni elv alapján szükséges, hogy felkészüljünk a további járványhelyzetekre (legyen az a koronavírus következő hulláma vagy egy új világjárvány), ehhez viszont el kell fogadnunk, hogy a jövő járványkezelési stratégiája adatalapú.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Flickr/Navy Medicine)