A kutatás szerzői statisztikai adatokat vizsgáltak, melyekből megállapították, hogy pandémiák sokkal nagyobb valószínűséggel kialakulhatnak, mint gondolnánk, annak viszont csak két százalék az esélye, hogy az akkora méretet ölt, mint most a koronavírus-járvány. Az már más kérdés, hogy hogyan fest papíron ez a két százalék, és hogyan a valóságban, legalábbis a halálozási adatok és a gazdasági károk szemszögéből.
Aki elolvasná a tanulmányt, ne lepődjön meg, abból ugyanis kimaradtak a közelmúltat jellemző járványok, nevezetesen a HIV, a malária, és természetesen a COVID-19. A kutatók ehelyett visszamentek egészen az 1600-as években feljegyzett adatokig: elemzéseik során kiderült, hogy összesen négyszázhetvenhat járvány zajlott az elmúlt négyszáz évben, ebből száznegyvenötnél tízezernél kevesebb halálesetet regisztráltak, száztizennégyről pedig nem találtak érdemleges információt, így nem tudni, hogy azokban mennyien haltak meg.
A szakértők végső soron megállapították, hogy jelen állás szerint harmincnyolc százalék esély van arra, hogy egy ember élete során legalább egy világjárványt átél, idővel pedig ez még rosszabb lesz. Hozzátették: egy olyan pandémia kialakulása, mint a koronavírus-járvány, vagy akár spanyolnátha, most sem zárható ki.
Az átlagember számára ugyan optimizmusra adhat okot, hogy a tanulmány szerint a spanyol náthához hasonló járvány kialakulásának esélye mindössze 0,3 és 1,9 százalék között volt az elmúlt négyszáz esztendőben. Csakhogy a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ehhez képest az elmúlt ötven évben egyre több az emberről emberre terjedő betegség. Ennek fényében a következő évtizedekben a fent említett harmincnyolc százalékos valószínűség a kétszeresére nőhet, és
akár negyven-nyolcvan százalékos lehet annak az esélye, hogy valaki élete során legalább egy világjárványt átél.
A kutatók ugyanakkor megjegyezték, hogy amennyiben az emberiség képes tanulni a koronavírus-járványból, akkor a jövő pandémiái már nem érik felkészületlenül, és könnyebben átvészelheti azokat.
(Fotó: Unsplash/Martin_Sanchez)