Jelentős technológiai hátrányból indulva, barkácseszközökkel kerekedtek felül a litván katonák az amerikaikon egy hadgyakorlaton

2021 / 02 / 27 / Felkai Ádám
Jelentős technológiai hátrányból indulva, barkácseszközökkel kerekedtek felül a litván katonák az amerikaikon egy hadgyakorlaton
Az Egyesült Államok az elmúlt években egyre többször működik együtt a balti országokkal védelmi szempontból.

Ennek oka, hogy a három kisebb ország – Észtország, Lettország és Litvánia – az USA helyi riválisának tekinthető Oroszország és a Balti-tenger közt helyezkedik el, és ennek okán kiemelt stratégiai jelentőséggel bírnak. Litvánia ugyan pont nem határos az oroszokkal, hanem Fehéroroszország a közvetlen szomszédjuk, de ez utóbbi azonban – jelenleg legalábbis – Oroszország szövetségese. Az Egyesült Államok és a Balti országok közt 2016 óta egyre szorosabb az együttműködés biztonsági kérdésekben: a három szóban forgó nemzet 2015 óta 504 millió dollár értékben vásárolt hadifelszerelést az USA-tól, de közben Amerika is nyújtott katonai célú támogatást, oktatást és kiképzést ezen államoknak.

A mostani hadgyakorlatban az Amerikai Hadsereg 2. zászlóalj, 8. lovasezrede játszotta az inváziós haderőt, és mint ilyen egyszerre volt létszám- és technológiai fölényben, vagyis a litvánokénál több katonával és több tankkal támadtak az országra. Velük a litván 21. Dragoon zászlóalj, egy motorizált gyalogos egység vette fel a harcot. A gyakorlat célja a litván védelem tesztelése volt. Az erőviszonyokat a litvánok szokatlan taktikával egyenlítették ki: egyrészt kisebb csoportokban küzdöttek, másrészt a felszerelésüket olyan eszközökkel egészítették ki, melyeket maguk fabrikáltak a helyi barkácsboltokban fellelhető anyagokból. Mint azt Eimantas Maslauskas, a Litván Önkéntes Erők hadnagya elmondta, a taktikájuk kifejezetten a tankelhárításra koncentrál. A címlapképen a hadnagy például éppen egy improvizált robbanószert helyez el azon az útvonalon, ahol a tankok fognak közlekedni.

Maslauskas egységének a feladata az ellenség előrenyomulásának a megakadályozása volt egy 3 kilométer hosszú szakaszon. A litvánok álcázófelszereléses katonákat, és barkácsolt robbanószereket helyeztek el az út mellett. És hogy mindez miként vált be? Az amerikaik elmondása szerint akkor sem vették észre a litvánokat, amikor épp a felettük haladtak el, és ha ez egy tényleges összecsapás lett volna, az amerikai zászlóaljat veszteségek érték volna. Hiába álltak ugyanis a számok az amerikaiak oldalán, a különös taktika eredményesen állította meg az inváziós sereg előrenyomulását. A gyakorlat végére pedig mindenki tanult valamit: a litvánok azt, hogy eredményes a kemény és kreatív megoldásokat alkalmazó kiképzésük, az amerikaiak pedig bepillantást nyertek a nem konvencionális harci taktikák világába.

(Címlapkép/nyitókép: U.S. Army/Sgt. Alexandra Shea)

További cikkek a Rakétán:

Így látja a haditechnika fejlődését egy mesterlövész A Bőrnyakúak című igaz történeten alapuló mű szerzője szerint a modern háborús technológiákból egyedül a politikusok és a vállalatok profitálnak, és hazugság, hogy a technika segít megelőzni vagy humánusabbá tenni a harcokat.  

Az USA hírszerzési igazgatója szerint Kína génmódosított szuperkatonákat fejleszt Az amerikaiak szerint Kína CRISPR-technológia segítségével faragna szuperhőst a hadsereg katonáiból.

Franciaország is bionikus szuperkatonákat fejleszt Lassan minden nagyobb hadsereg szuperkatonákat fejleszt, érkeztek erről hírek az oroszoktól, a Kínából, az USA-ból és most a franciák is bejelentették, hogy hivatalosan is elindul ez a program. Hivatalosan az emberi DNS-hez senki nem mer hozzányúlni, és az eugenika sem jöhet szóba, maradnak tehát az implantátumok.


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.