Jöhetnek a 200 ezer forint alatti hajlítható kijelzős telefonok

2024 / 03 / 05 / Bobák Áron
Jöhetnek a 200 ezer forint alatti hajlítható kijelzős telefonok
A hajlítható kijelzős kagylótelefonok ára néhány éve még felülről súrolta a félmillió forintot, a barcelonai Mobil Világkiállításon viszont a Nubia valamint az Energizer telefonokat forgalmazó Avenir Telecom is olyan készüléket mutatott be, amelyek ára átszámítva alig 200 ezer forint körül mozog.

Az elmúlt években megszokhattuk, hogy a csúcskategóriás telefonok árai lassan a csillagos eget súrolják, a néhány éve megjelent hajlítható kijelzős telefonok pedig még ezen belül is egy egészen más szintet képviselnek: a táblagéppé kihajtható "Fold" telefonok ára lassan az egymillió forintot is eléri, de még a specifikációja alapján legfeljebb csak tisztességes középkategóriás telefonként jellemezhető, clamshell-dizájnú (azaz hagyományos okostelefonná szétnyitható) Motorola Razr 40-ért is elkérnek 250 ezer forintot a hazai boltokban.

Az is igaz, hogy ebben a kategóriában az utóbbi időben inkább nyílt az olló: míg az első Galaxy Fold 696 ezer, az első Z Flip pedig 536 ezer forintért került a boltokba, addig a Samsung legújabb Z-szériájából a legolcsóbb Flip 490 ezer, míg a legolcsóbb Fold 770 ezer forintba kerül. Más gyártóknál ennél drasztikusabb folyamatok is elindultak, hiszen amíg például a 2022-es Motorola Razr még több mint félmillió forintért került fel a boltok polcaira, addig - ahogy azt fentebb már említettük - a tavaly nyáron bemutatott legújabb széria olcsóbbik változata ma már mindössze 250 ezer forintért hazavihető.

A február végén megrendezett barcelonai Mobil Világkiállításon (MWC) látottak alapján ugyanakkor nem kizárt, hogy hamarosan ennél is olcsóbb kagylótelefonokkal is találkozhatunk majd a boltokban, hiszen a rendezvényen a ZTE-től mára különvált Nubia valamint az Energizer-licencet birtokló, francia Avenir Telecom is olyan hajlítható kijelzős készülékeket mutattak be, amik árban alálicitálnak a konkurenciának. Hogy Magyarországon elérhetők lesznek-e ezek a telefonok, és ha igen, akkor hol, mikor és mennyiért, egyelőre nem lehet tudni, de az MWC-re a gyártók jellemzően azokat a cuccaikat szokták hozni, amiket Európában is terveznek forgalmazni.

Az Energizer és a Nubia telefonja között igen lényeges különbség, hogy míg előbbi 500 eurós ára egyelőre inkább csak ígéret, hiszen a telefon a tervek szerint novemberben kerül boltokba, addig a Nubia Flip 5G-ről már biztosan lehet tudni, hogy 600 dollárba fog kerülni. Hogy ez magyar forintra pontosan hogyan konvertálódna át, az nagyban függ a forintárfolyam hullámzásától is, hiszen amíg jelenleg ez az ár 219 ezer forintot jelentene, addig január elején alig 207 ezer forint volt 600 dollár. Ehhez ugyanakkor azt is hozzá kell tenni, hogy ahogy más gyártóknál is gyakran előfordul (lásd: iPhone), úgy könnyen elképzelhető, hogy végül a Nubia Flip 5G is jóval magasabb áron érkezik meg Magyarországra, ha egyáltalán eljut hozzánk.

Pedig ezen az áron a Nubia telefonja valóban nem lenne rossz vétel, hiszen az a legtöbb kategóriában nagyjából ugyanazt hozza, mint a Motorola Razr 40: a telefon egy csúcskategóriás telefonhoz is méltó, 6,9 colos és 2790x1880 pixeles felbontású, 120Hz-es képfrissítésre képes kijelzőt kapott, és bár a Snapdragon 7 Gen 1 processzor, a mindössze egy 50 megapixeles főkamerából és 2 megapixeles mélységérzékelő kamerából álló hátlapi kamerarendszer valamint a csúcstelefonoktól megszokott extrák (vízállóság, vezeték nélküli töltés, sztereó hangszóró és a többi) hiánya inkább a középkategóriába sorolják, a 8 GB RAM-mal, 256 GB tárhellyel, WI-FI 6-tal, 5G-vel és 33 wattos gyorstöltéssel érkező telefon ezért az árért már normál telefonként is egészen tisztességes (persze azért nem ár-érték bajnok) ajánlatnak számítana. A Nubia Flip 5G előlapján egy 1,43 colos és 466x466 pixeles fedlapi kijelzőt találunk, ami méretéből fakadóan nem bír olyan funkcionalitással, mint például a Z Flip 5 előlapi képernyője, de azért nem is haszontalan: a kör alakú kijelzőn megjeleníthetjük a kamera képét, emellett jobbra-balra húzva különböző widgetekből válogathatunk, mint például az időjárás, a naptár, a zenelejtászó vagy a lépésszámláló, így ezeknek az eléréséhez nem is kell kinyitnunk a telefonunkat.

Sokkal jobban érződik a spórolás az Energizer Ultimate U660S névre keresztelt készüléken. Ez egy MediaTek Helio G99 rendszerchippel érkezik, ami nem csak teljesítményben marad el a Qualcomm processzorától, de az 5G-t és a WI-FI 6-ot sem támogatja. A készülékről ezen kívül egyelőre annyit lehet tudni, hogy egy 6,67 colos, 2400x1080 pixeles kijelzővel érkezik, 64 valamint 8 megapixeles hátlapi és 25 megapixeles előlapi kamerával, emellett a - visszafogott specifikációhoz képest kissé meglepő módon - 12 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel. Bár az az adatokból is világos, hogy ez a telefon a saját árkategóriájában sem igazán fog az élmezőnybe tartozni, hogy mást ne mondjunk, egy 160 ezer forintos Redmi Note 13 Pro sok szempontból túltesz rajta, ugyanakkor az Avenir Telecom készüléke abból a szempontból mindenképpen igazi különlegességnek számít, hogy a gyártó szerint a novemberi bemutatásakor mindössze 500 euróba fog kerülni. Ez azt jelenti, hogy ha Magyarországra is eljutna, akkor ez lehetne az első olyan hajlítható kijelzős készülék, ami 200 ezer forint alatti áron debütál, ez pedig olyasmi, amit még egy-két évvel ezelőtt is nehezen hittünk volna.

A csuklónkra hajlítható telefon lesz a jövő? A Motorola és a Samsung szerint nem elképzelhetetlen A barcelonai Mobil Világkiállításon a Samsung és a Motorola is hozott magával olyan telefon-prototípust, ami szinte 360 fokban hajlítható kijelzővel van ellátva, így akár a csuklónkra is felpattinthatjuk.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.