Bár a közvélekedés szerint a macskaallergiát az állatok szőre okozza, ez technikailag nem teljesen igaz: az immunrendszer túlzott, tüsszögést, orrfolyást, bőrirritációt vagy akár nehézlégzést okozó reakciójáért az esetek mintegy 90%-ban a Fel d 1 fehérje a felelős, amely megtalálható a macskák nyálában, és innen kerül át a szőrükre is, miközben tisztogatják magukat. A nagy mennyiségben elhullajtott szőrről a fehérje már könnyen átkerül a házi porra is, ami egyenes utat jelent neki az emberi szervezet felé.
Ahogy arról a Gizmodo beszámolt, a virginiai InBio vállalat nemrég egy új módszer elméleti alapjait dolgozta ki, amellyel állításuk szerint úgy lehet kikapcsolni a fehérje termelődését a macskák szervezetében, hogy az semmilyen negatív mellékhatást nem okoz az állatoknál. A hétfőn megjelent tanulmány szerint ehhez a kutatók a CRISPR génszerkesztési eljárást használták, aminek megalkotásáért feltalálói, Emmanuelle Charpentier és Jennifer A. Doudna 2020-ban kémiai Nobel-díjat kaptak.
A kutatók ötven különböző házi macska DNS-ét elemezték ki, és sikerült olyan régiókat azonosítaniuk a Fel d 1 fehérjét termelő géneknél, amelyek alkalmasak lehetnek a beavatkozásra. Amikor a házi macskák génjeit összevetették a vadmacskáktól vett mintákkal, azt is sikerült megállapítaniuk, hogy azok nagyfokú eltéréseket mutatnak, ebből pedig azt a következtetést vonták le, hogy a Fel d 1 fehérje nem játszik fontos szerepet a macskák biológiájában, vagyis a fehérje termelődésének leállása nem fog mellékhatásokat okozni. A kutatócsapat ezután CRISPR-rel végzett módosításokat a macskákból származó sejteken, amivel sikerült megerősíteniük, hogy a módszer valóban alkalmas arra, hogy a fehérjét kivonják a forgalomból, mégpedig úgy, hogy az eljárás a célterületen kívül nem okoz elváltozásokat.
A kutatók szerint ezek az eredmények igazolják, hogy a Fel d 1-et termelő gének inaktiválása valóban hatásos módszer arra, hogy megszabaduljanak a nem kívánt allergénektől, ezt pedig a jövőben macskákon elvégzett kísérletekkel is igyekeznek majd megerősíteni.
Ahogy a Gizmodo megemlíti, a macskák "allergiamentesítésére" más kísérletek is folyamatban vannak, a Purina állateledel-gyártó által kifejlesztett LiveClear termékek például egy 2020-ban elvégzett kísérlet alapján képesek eltávolítani a Fel d 1 fehérjéket a macskák szájából, így három hét után 47 százalékkal csökkent a szőrükben található allergének mennyisége. Más kutatók olyan vakcinát fejlesztenek, ami a macskák immunrendszerét programozza arra, hogy csökkentse a Fel d 1 fehérje szintjét a szervezetükben, ugyanakkor a legjobb megoldás nyilvánvalóan az lenne, ha sikerülne teljesen eliminálni a fehérjét.
(Borítókép: Ricardo L/Unsplash)