Kémjátszma - egy felmérésből kiderült, hogy az emberek 30%-a szívesen telepítene kémprogramot a párja digitális eszközeire

2021 / 11 / 23 / Bobák Zsófia
Kémjátszma - egy felmérésből kiderült, hogy az emberek 30%-a szívesen telepítene kémprogramot a párja digitális eszközeire
A Kaspersky által 21 országban lefolytatott felmérés válaszadóinak, ha nem is többsége, de jelentős része úgy gondolja, hogy nem probléma, ha stalkerware programmal ellenőrzi a partnere hűségét.

A stalkerware program olyan megfigyelésre és kémkedésre alkalmas szoftver, amelyet a megfigyelni kívánt alany digitális eszközeire, okostelefonjára telepítve, annak tudta nélkül, begyűjt minden információt a tevékenységeiről, hozzáfér az eszközön tárolt képekhez vagy akár hangfelvételt is készíthet a beszélgetéseiről. Az ilyen típusú alkalmazások gyakran nehezen észrevehetőek, mivel más típusú applikációnak vannak álcázva, a Digital Hungary leírása szerint: "a gyártók úgy tudnak észrevétlenek maradni és elkerülni azt, hogy megfigyelő-kémkedő appként jelöljék meg a termékeiket, hogy

sok esetben gyermekek, alkalmazottak vagy nők számára védelmet nyújtó alkalmazásként aposztrofálják ezeket a programokat."

A stalkerware programokat időnként spouseware-nek is hívják (az angol spouse, házastárs szóval összekapcsolva), mivel ezek a szoftverek remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy az egymás közelében élők bepillantást kapjanak a másik vélt vagy valós titkaiba, ha a gyanú felüti a fejét a kapcsolatban. A kémkedés azonban nem igazán segíti elő a bizalom újbóli kialakítását, sőt, a szakemberek szerint az erőszak egy formája lehet, emiatt eléggé meglepőnek tekinthető a Kaspersky felmérésének eredménye, ami azt mutatja, hogy a kérdésekre választ adó emberek egyharmada nem talált különösebb kivetnivalót a stalkerware használatában, ha szerinte a körülmények indokolják a megfigyelést. De milyen körülmények indokolhatnak ilyen beavatkozást a másik magánéletébe a résztvevők szerint?

Azok közül, akik a Rendben van-e, ha megfigyeled a partneredet a tudta nélkül? kérdésre igennel válaszoltak, 64% mondta azt, hogy csak akkor tenne ilyet, ha arra gyanakodna, hogy a másik hűtlen hozzá, 63% válasza szerint csak a párja biztonsága érdekében kezdene bele a megfigyelésbe, 50% pedig csak abban az esetben, ha szerinte a másik valamilyen bűnügybe keveredett volna. Berta Vall Castelló, a WWP EN (European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, a családon belüli erőszak elkövetői és az áldozatok számára programokat és szolgáltatásokat nyújtó szervezetek hálózata, akik a nők és gyerekek elleni erőszak megállításáért küzdenek) kutatás-fejlesztésért felelős vezetőjének elmondása szerint ezekből a válaszokból a kapcsolatokhoz való kevéssé realisztikus hozzáállás képe rajzolódik ki.

"Az eredmények hangsúlyozzák a romantikus szerelem ideálját, ami különösen erős a tinédzserek között, ahol a partnerek számára nem engedélyezett a magánélet,

és az, hogy mindet megosztasz a pároddal, a szeretet és a bizalom bizonyítékának számít." - írja Vall Castelló a jelentésben. Ez a megosztás azonban a kémprogramok bevonása után már nem önkéntes alapú, vagyis mindenképpen problémát és nem gondoskodást vagy törődést jelent, de mégis könnyen elérhető megoldásnak tűnhet azok számára, akiknek nincsenek fenntartásai a leskelődéssel kapcsolatban.

A megfigyelést saját bevallás szerint szívesen alkalmazók száma globálisan nem mutat egyenletes arányt, Indiában (45%), Malajziában (31%) és Kínában (27%) többen vannak azok, akik használnának kémprogramokat, míg Portugáliában/Kolumbiában (7%), Spanyolországban /Csehországban /Mexikóban /Peruban (6%), és Argentínában (5%) sokkal kevesebben. A Kaspersky felmérésben kitértek arra is, hogy mi a véleménye az embereknek általánosságban a magánélethez való jogokról és a válaszok arra utalnak, hogy összefüggés áll fenn az általánosan a társadalomra vonatkoztatott nézőpontok és a kapcsolatokban tanúsított viselkedés között, az indiai válaszadóknak ugyanis mindössze 24%-a gondolta úgy, hogy mindenkit megillet a magánélethez való jog, míg Spanyolországban vagy Mexikóban 65%.

Az azonban, hogy a válaszadók elméletben alkalmaznának kémprogramokat még nem jelenti azt, hogy valóban meg is teszik ezt a lépést, a résztvevők 9%-a nyilatkozott úgy, hogy használta már a megfigyelésnek ezt a módját és szintén 9% ismerte be, hogy az okosotthon eszközök alkalmazásainak segítségével próbált utánajárni, hogy mit csinál a partnere a távollétében. Ezenfelül a fiatalok (21%) és a családon belüli erőszak áldozatainak (34%) körében magasabb volt azoknak az aránya, akiktől már kérték korábban a partnereik, hogy telepítsenek valamilyen megfigyelőprogramot a telefonjukra.

Annak ellenére, hogy a felmérés csak néhány tízezer résztvevő bevonásával zajlott, ezért nem feltétlenül mondhatóak általános érvényűnek a levont következtetések, de a válaszok mégis arra utalnak, hogy a digitális eszközök felhasználása egymás utáni kémkedésre nem csak a bűnözői szervezetek repertoárjához tartozik, ez a trend a közeli kapcsolatokban is megjelent. Arra, hogy mit tegyünk, ha stalkerware programot találunk a telefonunkon, a szakértők számos tanácsot adnak:

  • először is fel kell ismerni az ilyen álcázott alkalmazásokat, például azzal, hogy ellenőrizzük, hogy melyik programnak milyen hozzáférési engedélyei vannak, és a gyanús appok engedélyeit letiltjuk (ezt a beállítások menü, alkalmazás szekciójában az engedély-, vagy jogosultságkezelőben tehetjük meg), illetve töröljük az alkalmazást
  • előzzük meg a problémát azzal, hogy nem adjuk meg senkinek a jelszavunkat és rendszeresen cseréljük is a jelszavainkat
  • telepítsük stalkerware elleni védelmi szoftvert
  • amennyiben találtunk ilyen alkalmazást, gondoljuk végig, hogy hogyan reagálunk: ha erőszakos partnerrel állunk szemben, akkor az egyenes rákérdezésnek is negatív következményei lehetnek, kérjünk inkább hivatalos szervezetektől segítséget

(Fotó: Pixabay)

További cikkek a témában:

Így jöttem rá, hogy a feleségem véletlenül megfigyel az Apple nyomkövetőjével Valóban működik, amit a cég egy hónapja ígért.
Így ellenőrizhetjük le, hogy Pegasus-szal fertőzött-e a telefonunk Az eljárás kissé bonyolult, de szerencsére nem valószínű, hogy az ötvenezer célponton kívül mást is megfigyeltek volna így.
Vigyázat, ez a chat app igazából kémkedik. Most már a Google szerint is Az Android figyelmeztetéseket küld a ToTok felhasználóinak.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Ígéretes fogyasztószer, de mennyire arany, ami fénylik?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.