A Xiaomi háza táján komoly változások történtek az elmúlt időszakban, hiszen Európában 2021 második negyedévében már ők adták el a legtöbb készüléket, miközben globálisan is átvették az Apple-től a második helyet a Samsung mögött. Ennél valamivel kevésbé fontos újdonság, hogy a Xiaomi elhagyta a telefonjai nevéből a Mi-t, így a most bemutatott készülékek már csak simán Xiaomi 11T, 11T Pro és 11T Lite néven jelennek majd meg a hazai boltok kínálatában október első felében.
A három telefon közül a 11T Pro képviseli a megfizethető csúcskategóriát, ennek megfelelően ezt a telefont egy Snapdragon 888 processzor hajtja, ami mellett modelltől függően 8 vagy 12 GB RAM-ot találunk. Bár a Qualcomm júniusban már bemutatta a processzor továbbfejlesztett vátlozatát 888+ néven, de a 11T Pro teljesítménye ezzel együtt is nyugodtan nevezhető csúcskategóriásnak, ami a visszafogott árazás tükrében különösen vonzóvá teheti a készüléket. Bár a magyarországi árakat a gyártó egyelőre nem közölte, de azt már lehet tudni, hogy a 11T Pro Európában a tavalyi modellnél 50 euróval drágábban, 649 eurós indulóáron lesz kapható. Ha a hazai és a nemzetközi árak közötti kisebb különbség idén is megmarad, akkor ez azt jelenti, hogy a Xiaomi új készüléke itthon nagyjából 240-250 ezer forint közötti áron kerülhet boltokba.
Ahogy azt az erről szóló tesztünkben is írtuk, a tavalyi modell egyik leggyengébb pontja az LCD kijelző volt, ezt a 11T Próban egy 120Hz-es képfrissítésre képes, 6,67 colos, 2400x1080 pixeles felbontású AMOLED váltja, ami HDR10+ és Dolby Vision megjelenítésre is képes, és a legújabb Corning Gorilla Glass Victus üveg védi. Bár a kijelző fényereje a tapasztalataink szerint nem kiemelkedő, de az előrelépés így is szemmel látható a 10T Próhoz képest.
A kamera hardvere nem sokat változott a tavalyi modellhez képest, a telefon hátoldalán ugyanúgy egy 108 megapixeles főkamerát és egy 5 megapixeles makró lencsét találunk, a nagy látószögű objektív viszont 13 helyett csak 8 megapixeles. Szintén kisebb visszalépésnek tűnik, hogy a főkamerában idén nem találunk optikai képstabilizátort, ugyanakkor szoftveres téren a készülék kapott néhány érdekes újdonságot. Ilyen például az audio zoom, amellyel a céltárgy hangjára fókuszálhatunk videofelvétel készítése közben vagy a telemakró felvétel, amellyel a makró kamerával is készíthetünk videókat. A telefonban emellett számos "mozimód" is elérehető egy kattintással, mint például a kép egy adott részét kimerevítő Time Freeze, az éjszakai Time-Lapse felvétel, vagy a Vertigo-effektust lehetővé tevő Magic Zoom. A 11T videós képességei között mindenképp érdemes megemlíteni, hogy ahogy a tavalyi modell, úgy ez is képes 8K-s felbontású videókat készíteni, ami még a csúcskategóriában sem számít általánosnak.
Amiben a telefon rendkívül sokat fejlődött, az a töltési sebessége, hiszen míg a tavalyi modellt csak 33 wattal lehetett tölteni, a 11T Prót 120 wattos Hypercharge töltővel tölthetjük, amivel a Xiaomi állítása szerint mindössze 17 perc alatt feltölthető az 5000 mAh-os akkumulátor. A gyártó számos technológiai újdonságot bevetett ennek érdekében, mint a kettős töltési technológia vagy a kétcellás grafén akkumulátor, ami elmondásuk szerint jobb vezetési képességekkel rendelkezik. A Xiaomi arra is gondolt, hogy a töltés végig egyenletes legyen, ezt az Mi-FC technológia biztosítja, aminek köszönhetően a készülék 80%-os töltöttség felett is tartja a töltési sebességet. A telefont kilenc hőézékelő szenzorral is elláttak, amik biztosítják, hogy a 11T Pro ne melegedjen túl a töltés közben.
Ahogy a 10T Pro, az idei készülék is rendelkezik wifi 6 adatkapcsolattal, Bluetooth-ból pedig már a legújabb, 5.2-es változatot találjuk benne. Sokak számára jó hír lehet, hogy a 11T Pro az IP53-as szabványnak köszönhetően már némi vízállósággal is rendelkezik, a hangzásról pedig egy Harman Kardon sztereó hangszóró gondoskodik. Ahogy a tavalyi modellt, úgy ezt sem lehet ugyanakkor vezeték nélkül tölteni, és a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasót is hiába keresnénk, az ugyanis továbbra is a telefon oldalán található meg.
A sima 11T a Pro modellnél 150 euróval olcsóbban, azaz 499 eurós indulóáron kerül majd boltokba, így számíthatunk rá, hogy Magyarországon is 200 ezer forint alatt juthatunk hozzá. Ez a modell egy valamivel gyengébb MediaTek Dimensity 1200 processzorral érkezik, de természetesen az 5G-adatkapcsolat már itt is megtalálható.
A két telefon kijelzője közel azonos, az egyetlen különbség, hogy a 11T nem támogatja a Dolby Vision szabványt. További eltérés, hogy ebben a modellben nincs wifi 6-adatkapcsolat és Harman Kardon hangszóró (noha a hangszórója ennek is sztereó), tölteni pedig csak 67 wattal lehet.
A 11-széria legolcsóbb tagja a mindössze 349 eurós áron érkező 11 Lite 5G NE, amelynek nevében az NE a “New Edition”, azaz “új kiadás” rövidítése. Ennek megfelelően a készülék nagyjából a márciusban bemutatott 11 Lite újabb verziója, amit inkább nevezhetnénk egy újrakiadásnak, hiszen a különbségeket nagyítóval kell keresni: a tavasszal bemutatott telefon Snapdragon 780G processzora helyett ebben egy Snapdragon 778G processzort találunk, ami mellett fixen 8 GB RAM van a telefonban, vagyis az eredeti modelltől eltérően már nincs 6 GB RAM-mal ellátott változata.
Bár sok változás a fél évvel ezelőtt bemutatott modellhez képest nem történt, ez nem jelenti azt, hogy a Lite nem éri meg az árát. A hazai boltokban jelenleg nagyjából 120 ezer forint környékén kapható telefonban egy 6,55 colos, 2400x1080 pixeles AMOLED kijelzőt találunk, ami 90Hz-es képfrissítésre képes, és támogatja a Dolby Vision szabványt is. A drágább modellkehez hasonlóan ez a készülék is rendelkezik 5G-adatkapcsolattal és IP53-as vízállósággal is, a hátoldalán pedig egy 64 megapixeles főkamerát, egy 8 megapixeles nagy látószögű kamerát és egy 5 megapixeles makró lencsét találunk. A készülékben egy 4250 mAh-os akkumulátor van, amit 33 wattal lehet tölteni.