Az idegen nyelvű szövegeket is azonnal lefordítja a Xiaomi okosszemüvege

2021 / 09 / 15 / Bobák Áron
Az idegen nyelvű szövegeket is azonnal lefordítja a Xiaomi okosszemüvege
A Google Glass óta várunk rá, hogy vajon milyen lesz az okosszemüvegek következő generációja, a Xiaomi pedig most mutatott rá egy egészen életképesnek tűnő megoldást.

Bár a Xiaomi Okosszemüveg egyelőre csak koncepcióként létezik, vagyis a közeljövőben nem fog boltokba kerülni, de több olyan funkciót is felsorakoztat, ami első hallásra egészen hasznosnak tűnik: a hívások fogadása, üzenetek olvasása és fotózás vagy kamerázás mellett a szemüveg olyan extrákra is képes, minthogy a szemünk elé vetítse ki a navigációt, vagy lefordítsa a fotókon szereplő szövegeket, sőt, a Google Hangsegéd Fordító funkciójához hasonlóan valós idejű fordításra is képes.

Bár a cég sajtóközleménye kiemeli, hogy az okosszemüveg nem egy mobilos kiegészítő, hanem egy önállóan működő eszköz, az okostelefon-gyártóknak azért még nem kell nagyon aggódniuk, hiszen a készülék a képességei alapján egyelőre nem tűnik az okostelefonok konkurenciájának, inkább egy olyan új kategória előhírnöke lehet, mint az okosórák vagy a fitneszkarkötők. Ennek az első számú oka, hogy a Xiaominak nagyon kicsi helyen kellett dolgoznia, hogy mindent belerakjanak a készülékbe, és mégis hordható maradjon: a négymagos ARM-processzor mindössze alig több, mint 2x2 milliméter méretű, a kamera 5 megapixeles, a monokróm kijelző pedig csak zöld színnel képes megjeleníteni dolgokat.

A Xiaomi okosszemüvegének egyik legérdekesebb újdonsága éppen az utóbbi, hiszen a gyártó a kijelző megalkotásához a meglehetősen új MicroLED technológiát használta, ami az AMOLED-hez hasonlóan egyesével világítja meg a pixeleket, ugyanakkor a Xiaomi szerint sokkal tartósabb és a pixelsűrűsége is nagyobb. Bár maga a kijelző mindössze 0,13 colos, de a fénytörésnek köszönhetően a szemüvegre kivetített képet sokkal nagyobbnak látjuk. "Az Optikai Hullámvezető technológia 180 fokos szögben töri meg a fénysugarakat, így a MicroLED kijelző épp elegendő fényt hagy eljutni a szemig az optikai hullámvezető lencse mikroszkopikus rácsszerkezetén keresztül. A lencse belső felületére applikált rácsszerkezet lehetővé teszi, hogy a fény sajátos módon törjön meg, és biztonságos módon érje el a szemet. A fénytörés közben a fénysugarak többszörösen visszaverődnek, a szem eközben alkotja meg a képet." - írja a Xiaomi a technológia működéséről, ami állításuk szerint akár kétmillió nites fényerőre is képes.

A Xiaominak a fenti megoldásokkal sikerült elérnie, hogy az eszköz távolról úgy nézzen ki, mint egy hagyományos szemüveg, ami emellett mindössze 51 grammot nyom. A készüléken Android fut, wifi- valamint Bluetooth-kapcsolattal is rendelkezik, irányítani pedig egy kis érintőpad segítségével lehet. A szemüveg praktikus kezeléséhez a Xiaomi egy AI Assistant rendszert is alkotott, ami intelligensen képes dönteni arról, hogy mit jelenítsen meg a kijelzőn. "Az értesítés funkción keresztül bemutatva a rendszer működését, ez azt jelenti, hogy nyilvánvalóan nem szolgálná a kényelmes használatot, ha a szemüveg az összes értesítést, ami a telefonra érkezik, azonnal a szemünk elé vetítené. Éppen ezért, a Xiaomi Okosszemüveg kiválasztja az értesítések közül a legfontosabbakat és csak azokat jeleníti meg. Ilyen például a riasztás, a munkahelyi applikációból érkező, sürgős jelzéssel ellátott üzenet, a kiemelt kontaktoktól érkező üzenetek stb. Ezzel elkerülhető, hogy a szemüveg olyankor is működésbe lépjen, amikor azzal zavarná a viselőjét" - írja erről a Xiaomi.

A Xiaomi okosszemüvege alig néhány nappal azután érkezett, hogy a Facebook is bemutatta a saját okosszemüvegét, amit a Ray-Bannel közösen alkottak meg. Bár a Ray-Ban Storiesban nem találunk kijelzőt, de a két beépített kamera segítségével fotózhatunk és videókat is készíthetünk vele, a beépített hangszórókkal pedig hívásokat fogadhatunk, vagy zenét, podcasteket hallgathatunk a szemüveggel. A Xiaomi szemüvegével ellentétben a Ray-Ban Storiest már kereskedelmi forgalomban is lehet kapni, igaz, azt Andrew Bosworth, a cég virtuális- és kiterjesztett valóságért felelős alelnöke is elismerte, hogy a készülék csak egyfajta ízelítő abból, amit a jövőben terveznek piacra dobni.

Hogy az utcán is hordható, kijelzővel ellátott, így kiterjesztettvalóság-funkciókkal is rendelkező okosszemüvegek jönnek, azt nagyjából senki sem vitatja, hiszen a Facebook és a Xiaomi mellett többek között a Samsung és az Apple is fejleszt már ilyen eszközöket, a cégek képviselői viszont az elmúlt években elég óvatosan nyilatkoztak, és rendszerint legalább három-négy évre tették azt az időpontot, amikor ezeket a készülékeket meg is vásárolhatjuk. Okosszemüvegből persze már ma is rengeteg különböző modell van a piacon, elég csak a Lenovo, az Epson, az Nreal, a Microsoft vagy éppen a Vuzix szemüvegeire gondolni, ezeket a készülékeket viszont nem arra fejlesztették ki, hogy a hétköznapokban, utcán is viseljük őket, és a képességeik szerint is inkább vállalati felhasználásra, munkára valók, semmint szórakozásra.

További cikkek a témában:

Kamerával felszerelt okosszemüveget dobott piacra a Facebook A Ray-Ban Stories keretében elhelyezett két kamerával videókat és fotókat készíthetünk, amiket rögtön fel is tölthetünk a netre.

Nyolc technológiai trend, ami alapjaiban határozhatja meg a következő évtizedet Ha a CES-re hagyatkozunk, néhány év múlva egy sci-fiben fogunk élni, robotbuszok, légitaxik és az embereket kiváltó robotok között. Ha mégsem így lesz, ez a nyolc trend akkor is biztosan nagyon hangsúlyos lesz a következő években.

Szuperszámítógéppel ellátott robotkutyát mutatott be a Xiaomi A Boston Dynamics Spotjára emlékeztető CyberDogot megvásárolni egyelőre nem, csak kölcsönözni lehet, így viszont már kevesebb, mint félmillió forintért hozzá lehet jutni.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.