A Xiaomi végleg kilépett az "olcsó" kategóriából, de ez nem feltétlenül baj

2021 / 03 / 30 / Bobák Áron
A Xiaomi végleg kilépett az
A Huawei babérjaira törő gyártó hétfőn mutatta be a legújabb csúcskategóriás telefonjait, amelyek már egyértelmű szemléletváltást jeleznek a cégnél.

Az elmúlt néhány évben a OnePlus és a Honor mellett a Xiaomi volt az a gyártó - legalábbis a globális piacon - ami megbízhatóan szállította a jó minőségű, de a Samsung-Huawei-Apple triónál jóval olcsóbb telefonokat, amivel nem kevés rajongót szereztek maguknak. Az Mi 11 februári bemutatója kapcsán már írtunk róla, hogy ez a trend mintha változna, a 300 ezres áron debütáló telefon jóval kevesebb kompromisszummal, de jóval magasabb áron került a boltokba, mint az azt megelőző Mi 10T. Hogy a Xiaomi már nem olcsó gyártóként pozícionálja magát, az az Mi 11 Pro és Ultra hétfői bemutatóján vált nyilvánvalóvá, hiszen ezek a telefonok már nem csak a képességeikben, de az árukban is felveszik a versenyt a Samsung csúcskészülékeivel.

Ahogy a februári cikkünkben már kielemeztük, ezt a változást minden bizonnyal az indította be, hogy az amerikai kormány által kivetett kereskedelmi embargó miatt a Huawei nehéz helyzetbe került - a P50 bemutatóját a hírek szerint el is kellett halasztaniuk néhány hónappal -, a Xiaomi pedig a már szépen kiépített globális infrastruktúrája miatt tökéletes pozícióban van ahhoz, hogy befurakodjon a másik kínai gyártó helyére. Ehhez azonban nem jó ár-érték arányú csúcstelefonokra van szükségük, hanem olyanokra, amik mindenben a legjobbat nyújtják a felhasználóknak. Az Mi 11 Pro és Ultra ezzel próbálkozik meg, a specifikációik alapján nem is esélytelenül.

Csúcskategóriás teljesítmény

A két telefon között szinte kizárólag a hátlapi kamerarendszerben van különbség, de mivel a cég magyarországi képviseletétől azt az információt kaptuk, hogy Európában csak a drágább Ultra lesz kapható, így a magyar vásárlóknak nem sok fejfájást fog okozni, hogy áldozzanak-e többet a jobb fotók érdekében. Az Ultra megjelenése a globális piacon abból a szempontból mindenképpen meglepetés, hogy bár a Xiaomi tavaly is bemutatott már egy hasonlóan erős telefont Mi 10 Ultra néven, de azt kizárólag Kínában forgalmazták.

A gyártó az új készüléket szerényen úgy harangozta be, mint "az androidos telefonok királya", ami pusztán a specifikáció alapján nem tűnik annyira nagy túlzásnak. Az Mi 11 Ultra egy 6,81 colos, 3200x1440 pixeles felbontású AMOLED kijelzővel érkezik, ami 120Hz-es képfrissítésre képes és a HDR10+ mellett a Dolby Vision HDR-formátumot is támogatja. A kijelzőt a legújabb Corning Gorilla Glass Victus üveg védi, vagyis pusztán az adatok alapján szinte különbséget sem lehet tenni az Mi 11 Ultra és a Samsung Galaxy S21 Ultra kijelzője között.

Teljesítményben sem lesz nagy különbség, mert bár az Mi 11 Ultra régiótól függetlenül Snapdragon 888 processzorral jelenik meg, míg a Samsung az európai piacra szánt csúcskészülékeiben a saját fejlesztésű Exynos 2100 processzort használja, a benchmark tesztek alapján a két chip között annyira kicsi a különbség, amit hétköznapi használat során lehetetlen észrevenni. A telefon Európában csak 12 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel lesz elérhető, a Samsung telefonjához hasonlóan pedig az Mi 11 Ultra tárhelyét sem lehet memóriakártyával bővíteni.

Letámadja a mobilpiacot 2021-ben a Samsung A Samsung a szokottnál jó másfél hónappal korábban, január közepén bemutatta az új S-szériás telefonjait, amik a Note halálhíréről szóló pletykákat is megerősíteni látszanak.

Az Mi 11 Ultra egyik nagy erőssége a töltési funkció, ami ugyan nem hozza a tavalyi Mi 10 Ultra 120 wattos teljesítményét, cserébe viszont nem csak vezetékkel, de

vezeték nélkül is 67 wattal tölthetjük a telefont.

A Xiaomi szerint ezzel az 5000 mAh-os akkumulátor 36 perc alatt tölthető fel, persze csak abban az esetben, ha van olyan gyorstöltőnk vagy vezeték nélküli töltőnk, ami ki tudja használni ezt a teljesítményt. A Xiaomi egy érdekes megoldással oldotta meg a "kell-e töltő a dobozba" kérdést (az Apple és a Samsung ugyebár nem ad ilyet az új csúcskészülékeihez), ugyanis az Mi 11 kapható lesz töltővel és töltő nélkül is, sőt, a töltő pakkot külön is megvehetjük majd hozzá. A 120 wattos vezetékes töltőt és 80 wattos vezeték nélküli töltőt tartalmazó csomag Kínában 499 jüanba, azaz 23 ezer forintba fog kerülni, de arról egyelőre nincs hír, hogy Európában mennyi lesz az ára.

A telefon töltési sebességében komoly szerepet játszik az újfajta akkumulátor-technológia is, ugyanis a Xiaomi az Mi 11 Ultránál grafit helyett szílicium-oxigén anódokat használt, ami állítólag nagyobb sűrűséget biztosít és a vezetőképessége is jobb, miközben vékonyabb kialakítást tesz lehetővé.

Kamerában erős

A Xiaomi a bemutatón meglehetősen nagy hangsúlyt fektetett a telefon kamerájára, amiben a legérdekesebb elsősorban nem is a lencsék, hanem maga a szenzor: a gyártó a telefonba a GN2 nevű "szuperszenzort" rakta, ami azzal érdemelte ki a fantázianevét, hogy 1/1.12 inches, vagyis jóval nagyobb, mint amit más telefonokban találhatunk. A Xiaomi annyira magabiztos a szenzorral kapcsolatban, hogy a bemutatón össze is hasonlítottak a hasonló méretű szenzorral dolgozó Sony RX100M7 kompakt fényképezőgéppel, ami jelenleg csaknem félmillió forintba kerül. Ezzel azt akarták bemutatni, hogy az Mi 11 Ultra kamerája sokkal világosabb éjszakai fotókat készít, mint egy profi fényképezőgép, és bár az összehasonlítás kissé sántít, a bemutatón látott fotók valóban kiemelkedő éjszakai fotós funkciókról árulkodnak. Az összehasonlítás egyébként azért sántít, mert a fényképezőgépekkel ellentétben a telefonok egy sor utómunkát automatikusan elvégeznek a fotókon, vagyis hogy melyik gép csinál jobb fotókat, csak akkor derülne ki, ha mindkét készülékkel készült fotót beraknánk egy képszerkesztő programba, és megnéznénk, hogy mit lehet belőlük kihozni.

A GN2 szenzorral csak az Mi 11 Ultra 50 megapixeles főkamerája rendelkezik, a 48 megapixeles nagy látószögű objektív és a szintén 48 megapixeles telefotó lencse a Sony IMX586 szenzorait kapták meg. Utóbbi kamera 5x-ös optikai és 50x-es digitális zoomra képes, vagyis ebben a tekintetben kissé elmarad a Galaxy S21 Ultrától, aminek a dupla telefotó lencséjével 10x-es optikai zoomot kapunk. Az Mi 11 emellett mindent tud, ami ezen a szinten elvárható, a főkamerát és a telefotó lencsét optikai képstabilizátorral is ellátták, van benne lézeres autofókusz, videókat pedig 8K felbontásban készíthetünk vele 24 fps (képkocka/másodperc) sebességgel. A képkockáknál maradva, a telefonnal szuperlassított videókat is készíthetünk, amellyel másodpercenként 1920 képkockát örökíthetünk meg.

Érdekes extra, hogy bár a telefonnak van egy 20 megapixeles előlapi kamerája, a hátlapi kameramodulba egy miniatűr kijelzőt is építettek, amin nem csak az időt, az akkumulátorszintet és egyéb, hasznos infókat láthatunk, de kamera kijelzőként is funkcionál, vagyis az előlapinál sokkal jobb minőségű hátlapi kamerával is könnyedén készíthetünk szelfiket.

Hogy a Xiaomi valamit nagyon eltalált a telefon kamerájával, azt a telefonok kameráit értékelő DxOMark pontszáma is jelzi, akik 143 pontot adtak az Mi 11 Ultra kamerájának.

A DxOMark szerint ezzel jelenleg az Mi 11 Ultra rendelkezik a legjobb kamerával a piacon, megelőzve a Huawei és az Apple csúcskészülékeit is, és utcahosszal verve a Samsung Galaxy S21 Ultrát.

Hogy kell-e aggódnia a Samsungnak, az viszont attól is függ, hogy ki mit keres egy csúcskategóriás telefonban. Bár az Mi 11 Ultra rendelkezik minden olyasmivel, amit egy mai prémium készüléktől elvárhatunk (IP68 vízállóság, kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó, Wifi 6, Harman Kardon sztereó hangszórók), de nélkülözi azokat az extrákat, amiket a Samsung csúcstelefonja fel tud vonultatni, mint a legújabb szabványú Wifi 6e és Ultra Wideband adatkapcsolat vagy a digitális toll. Az összehasonlítás márpedig elkerülhetetlen lesz, mert bár a Xiaomi csúcstelefonja Kínában 6500 jüanos áron, vagyis 305 ezer forintért kerül boltokba,

az európai ára 1200 euró lesz, ami 435 ezer forintnak felel meg.

Van olcsóbb

Akik megrökönyödtek a telefon árán, azoknak jó hír lehet, hogy a Xiaomi nem mondott le az eddigi közönségéről sem, és Mi 11i néven bemutattak egy másik, kvázi csúcskategóriás telefont is, ami szintén Snapdragon 888 processzorral érkezik, viszont az ára mindössze 650 euróról, vagyis 235 ezer forintról indul. A ma már meglehetősen barátinak mondható összegért cserébe nagyjából egy tavalyi Mi 10T Prót kapunk erősebb processzorral, egy hajszálnyival gyengébb kamerával és kisebb akkumulátorral, viszont fejlettebb Bluetooth-egységgel, IP53-as vízállósággal és sokkal jobb kijelzővel, hiszen a készülék LCD panel helyett egy 120Hz-es képfrissítésű AMOLED kijelzőt kapott.

Javítás: a cikk korábbi verziójában tévesen írtuk, hogy a Xiaomi Mi 11 Ultrában nincs Wifi 6e. Bár a bemutatón csak a sima Wifi 6-ot említették, de a telefon ennek ellenére rendelkezik a legújabb adatátviteli szabvánnyal is.

További cikkek a témában:

Kétszáz dollár lesz a Xiaomi legolcsóbb 5G-s telefonja A kínai gyártó almárkája, a Redmi ma mutatta be a legújabb okostelefon-szériáját, ami hamarosan Magyarországra is elhozhatja az igazán olcsó 5G-képes telefonokat.

Több méteres távolságból is tölthetők lesznek a Xiaomi telefonjai A gyártó olyan technológiát mutatott be, amellyel akár a szoba másik feléből is tölthetők a telefonok, okosórák, fitneszkarkötők.

Donald Trump a Xiaomit is feketelistára tette De ez nem ugyanaz a feketelista, mint amivel a Huaweit sújtották.


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.