A Reuters beszámolója szerint, amelyben a cég jelenlegi és korábbi alkalmazottjai által elmondottakra hivatkoznak, az ilyen engedélyeket kiadó Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóságnak (FDA) két kifogása volt a klinikai tesztek ellen, amelyek elsősorban a Neuralink által használt akkumulátorral, a vezetékekkel, valamint a beültetett eszköz eltávolításával kapcsolatosak.
A Neuralink 2022 elején adott be kérelmet az FDA-hez a klinikai tesztek engedélyezésére, amit azonban a hatóság elutasított. A cégnek küldött válaszukban az FDA az aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az eszköz által használt lítium-ion akkumulátor meghibásodása olyan elektronikus kisülést vagy hőmérsékletemelkedést okozhat, amely visszafordíthatatlanul károsíthatja a felhasználók agyszöveteit. A szakértők emellett kifogásolták, hogy az implantátum apró, a szürkeállományba beágyazódó vezetékei az eszköz eltávolítása során eltörhetnek, majd elvándorolnak az agy más területeire, valamint általánosságban sem látták biztosítottnak, hogy az implantátumot el lehetne távolítani az agyszövetek roncsolódása nélkül.
Bár azt a Reuters is hozzáteszi, hogy az FDA a Neuralinkre nézve kedvezőtlen döntése nem jelenti azt, hogy a cég később se kapná meg az engedélyt, a hír abból a szempontból mindenképp érdekes, hogy homlokegyenest ellentmond annak, amit Elon Musk nyilvánosan kommunikált. A cég alapítója a legutóbbi, december elején megrendezett eseményen azt nyilatkozta, hogy a szükséges dokumentumok nagy részét már leadták az FDA-nak, így reményeik szerint fél éven belül megkezdhetik az eszköz embereken való tesztelését. Musk a rendezvényen megerősítette, hogy a Neuralink elsősorban olyan neurális betegségek gyógyításában lehet majd hasznos, mint a kvadriplégia vagy az idegi eredetű vakság, jelenleg pedig azon dolgoznak, hogy a páciensek képesek legyenek a gondolataik segítségével irányítani a különböző elektronikus eszközöket. Ennek demonstrálására egy videót is bemutattak, amelyek egy kísérleti majom a gondolatai segítségével gépelt be szavakat egy számítógépbe.
A Neuralink az elmúlt időszakban éppen az állatkísérletek miatt került a támadások középpontjába, ugyanis a gyanú szerint a túlzott sietség miatt a szükségesnél több állat pusztult el az eszköz fejlesztése során. Ahogy arról korábban mi is írtunk, ha bebizonyosodik, hogy a cég valóban megszegte az 1966-ban elfogadott állatvédelmi törvényt (Animal Welfare Act), akkor akár a jelenlegi engedélyüket is elveszíthetik, ami nyilvánvalóan jelentősen hátráltatná a fejlesztéseket. A Reuters értesülései szerint egyébként a cégnél eredetileg úgy számoltak, hogy március 7-re kaphatják meg az FDA-től a klinikai tesztekhez szükséges engedélyt, ami már aligha fog megtörténni, miközben a Neuralink több konkurense, például az ausztrál Synchron már régóta embereken teszteli a saját, hasonló eljárását.
(Borítókép: Neuralink/Youtube)