Kína környezetszennyező cégei nyilvános listára kerülnek, hogy mindenki láthassa a károsanyag-kibocsátásuk mértékét

2021 / 02 / 10 / Bobák Zsófia
Kína környezetszennyező cégei nyilvános listára kerülnek, hogy mindenki láthassa a károsanyag-kibocsátásuk mértékét
A károsanyagokat kibocsátó cégek társadalmi kreditpontokat vesztenek, ha nem tartják be a szabályokat.

A kínai Gazdasági és Környezetvédelmi Minisztérium múlt pénteken jelentette be, hogy szigorítani fognak az eddig érvényben lévő szabályokon és márciustól hatályba lép az új rendelet, ami megkönnyíti a hatóságok számára, hogy a betartassák a törvényeket a környezetszennyező anyagokat kibocsátó ipari létesítményekkel.

Ennek értelmében a cégeknek először működési engedélyért kell folyamodniuk a minisztériumhoz, amennyiben káros anyagokat, például kén-dioxidot vagy szennyvizet bocsátanak ki, és csak ennek birtokában kezdhetik el a tevékenységüket.

Ezen felül megfigyelőeszközöket kell telepíteniük a telepeikre, és öt évre visszamenőleg archiválniuk kell az adatokat. A jelenlegi kibocsátásuk mértékét rendszeres mérésekkel ellenőrizve, valós időben jelenteniük kell, ezeket az adatokat pedig mindenki láthatja egy publikus platformon. Ez a nyilvános lista biztosítja, hogy az emberek jól informáltak legyenek a környezetszennyezés mértékét illetően, és egyben azt is, hogy a kormány könnyebben rátaláljon a renitens cégekre, akik eddig rendszeresen megpróbálták eltitkolni a valós adataikat.

"Akár a lakosok, akár a professzionális környezetvédelmi intézmények hozzáférhetnek az információkhoz a nemzeti károsanyag-kibocsátó egységekről"

- mondta Bie Tao, környezetvédelmi miniszter - "Az információ az ellenőrzés alapja."

Liu Zhiquan, a Gazdasági Minisztérium tagja úgy nyilatkozott: "Az illegális magatartásért, úgy mint a szennyező anyagok kibocsátása engedély nélkül, folyamatos büntetéseket szabunk ki minden nap, és elrendeljük számukra, hogy állítsák le a termelést, vagy zárják be a telepet." A monitorozás és a jelentés kötelező érvényű lesz, akik nem tartják be a szabályokat, kétszáztól egymillió jüanig tartó büntetésre számíthatnak (9-46 millió forint). Az új szabályok Kína 2,36 millió cégét érintik, akik közül eddig sokan megpróbáltak szépíteni a kibocsátási adataikon, így a kormány mostantól, amennyiben a cég által jelentett adatok eltérnek a hivatalos szervek által a helyszínen végzett mérések eredményeitől, az utóbbit fogják figyelembe venni a büntetés kiszabásánál.

Az országban már eddig is kiemelt figyelmet kapott a környezetvédelem kérdése, hiszen Kína elmúlt évtizedekben tapasztalt nagy mértékű (átlagban évi 10%-os GDP növekedés 1990-től 2017-ig) gazdasági felemelkedéséhez nagyrészben a széntüzelésű erőművek által előállított energia járult hozzá, de a következmény a hatalmas mértékű környezetszennyezés és romló minőségű levegő lett. A szmogtól homályos városok lakói egyre elégedetlenebbek voltak a kialakult helyzettel, így a kormány 2013-ban meghirdette a Levegőszennyezés Akciótervet.

Ennek eredményeként 2017-ig sikerült 33%-kal lejjebb vinni a szállópor, PM2.5 mértékét Peking környékén.

Azonban ez a terv csak kis területre korlátozódott, és még itt is, továbbra is meghaladta a WHO által javasolt 10µg/m³-es szintet. 2018-ban ezért útjára indították a "Három Éves Akcióterv a Kék Ég Háborújának Megnyerésére" nevű projektet, mely célul tűzte ki, hogy a kínai lakosok újra láthassák a kék égboltot, ne csak úgy, mint egy ritka kuriózumot, hanem, mint hétköznapi látványt. Ezek az intézkedések, valamint a tény, hogy Kína is aláírta a Párizsi Egyezményt 2016 április 22-én, arra sürgették a hivatalos szerveket, hogy próbáljanak meg megoldást találni a fosszilis tüzelésű erőművek számának csökkentésére. 2019-ig 65 000 szénerőművet zártak be csak Peking térségében.

Hszi Jinpin elnök tavaly szeptemberben az ENSZ gyűlése előtt kijelentette, a következő negyven éven belül, vagyis 2060-ra az ország eléri a karbonsemlegességet.

A kormány már korábban is próbálta a kibocsátás mértékének csökkentését ellenőrizni a különböző ipari egységeknél, ennek érdekében hozták létre 2015-ben a Központi Környezetvédelmi Ellenőrző Csapatot, melynek hatásköre nemrégen kibővült és már magában foglalja az állami vállalatok vizsgálatát és büntetését is. A csoport a Politbüro egyik prominens tagjának, Han Cseng miniszterelnök-helyettesnek jelent és nemrégiben nyilvánosan kritizálta a Nemzeti Energia Hatóságot, amely Kína minden energiával kapcsolatos ügyéért (engedélyezés, szabályozás, felügyelet) felel. A Központi Környezetvédelmi Ellenőrző Csapat a Carbon Brief értesülései szerint eddig is részben a nyilvános "forróvonalon" beérkező tippek alapján szállt ki a különböző cégekhez ellenőrzésre, hogy még azelőtt fel tudják térképezni a környéket, mielőtt a kibocsátó cégek értesülnek a jelenlétükről.

"Egészen olyan, mint az oknyomozó riporterek munkája"

- nyilatkozta Ma Jun, a Köz-és Környezetvédelmi Ügyek Intézményének, egy pekingi NGO szervezetnek az igazgatója. A most márciustól életbe lépő platform tulajdonképpen ennek a rendszernek a szervezettebb és nyitottabb formája, mely által a nagyközönség is betekintést kap a károsanyagkibocsátó cégek működésébe. Az ellenőrzések gyakoribbak lesznek azoknál, akik eddig sem mindig tartották be a szabályokat, vagy a társadalmi kreditrendszer pontjaik gyengének bizonyulnak. A társadalmi kreditrendszernek van ugyanis egy vállalatokra érvényes ága, amely listára helyezi a cégeket viselkedésük alapján: piroslistára kerülnek a jól szereplő résztvevők, feketelistára a szabályszegők.

Bár a kreditrendszer egyelőre nem működik egy központosított, holisztikus egészként, valamint a hivatalos szerveknek jogi procedúra során kell bizonyítaniuk a vállalat nem kielégítő működését ahhoz, hogy az feketelistára kerüljön, de egy cégnek mégis problémát jelenthet, ha ott találja magát, eleshet például bizonyos hitelektől (bár a világ többi részén is nehezebben jutnak hitelhez azok, akiknek van valami a rovásán). A Caixin Global beszámolója szerint a vállalkozások ilyenkor élhetnek a lehetőséggel, hogy részt vegyenek egy gyorsan elvégezhető kurzuson, mely pár tízezer vagy pár százezer forintnak megfelelő jüanba kerül, és valamely kredit visszaállító szolgáltató vezényli le.

Amennyiben sikeres vizsgát tesznek a kurzus végén, az addigi kihágásaikról szóló feljegyzéseket törlik a rendszerből. Azonban amennyiben a listán marad valaki, az nyilvános szégyent is jelenthet, valamint a jövőben tervben van a lakosokra és a kereskedelmi egységekre vonatkozó társadalmi kreditrendszerek összevonása, vagyis egy cég rossz teljesítményéért a felelős munkatársak nem csak üzletileg, hanem személyesen is veszthetnek pontokat.

(Fotó: GettyImages/KevinFrayer, Pixabay, Wikimedia Commons)

Ez is érdekelhet:

Ötéves lett a párizsi klímaegyezmény, de elég ok ez az ünneplésre? A történelmi jelentőségű megállapodásban mintegy kétszáz ország kötelezte el magát az éghajlatváltozás megelőzése és az emberi civilizáció védelme érdekében. Ennek apropóján végighaladunk azon a bizonyos idővonalon, miközben megnézzük, honnan indult ez az egész, és mi a helyzet napjainkban.
Egy tanulmány szerint már túl késő visszafordítani a klímaváltozást – de tényleg így van? A héten publikált tanulmány érvelése pofonegyszerű, és épp ezért félelmetes: amennyiben az Északi-sark körüli területeken olvadásnak indul az állandó jégtakaró, úgy felszabadulnak az abban tárolt üvegházhatású gázok, melyek még évszázadokon át melegítik a bolygót, akkor is, ha holnaptól varázsütésre az egész emberiség kibocsájtása nullára esne vissza. De igaz ez a gondolatmenet?
Európában született meg az első Green New Deal Az Egyesült Államokban a demokraták egyelőre csak a kampányuk részévé tették, ám az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ma bejelentette a világ első Green New Deal-jét.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.