A német természetvédő búvárok idén novemberben ereszkedtek le a Balti-tengerbe, a Gelting-öbölben, hogy összegyűjtsék azokat a hátrahagyott halászhálókat, melyekbe a különböző vízi élőlények könnyedén beleakadhatnak. Ekkor fedezték fel a nácik oly híres kódoló készülékét, az Enigmát. Az Enigmát a németek a második világháborúban használták, és a segítségével rejtjeles üzeneteket küldtek egymásnak a csapatmozgásokról. Idővel a britek Alan Turing vezetésével megfejtették a kódot 1941-ben, ami a történészek szerint jelentősen lerövidítette a háborút. Turingról egyébként a lenti cikkben írtunk részletesen.
A búvárok először tehát azt hitték, hogy egy hálóba gabalyodott, régi írógépet találtak. A gép olyan jó állapotban maradt, hogy a betűk még olvashatóak voltak a billentyűkön. Nem véletlen volt a búvárok első asszociációja az írógép, mivel az Enigma tényleg erre emlékeztet első pillantásra. Ám akadnak különbségek már a gép külsejével kapcsolatban is, például, hogy izzók találhatóak a billentyűk felett, ami a rejtjelezést könnyítette meg. A sors fintora, hogy a kódot a britek éppen a Heil Hitler-köszöntés segítségével törték fel, mivel az ezt rövidítő HH minden üzenet végén előfordult, így ezeket a betűket be is lehetett azonosítani. Az Enigma feltörését amúgy a hetvenes évekig titokban tartották, de azóta több múzeumban is kiállítottak belőle egy-egy példányt. Az Enigma annak ellenére, hogy végül feltörték, a rejtjelező gépek tervezésére is nagy hatással volt, és számos tárcsás sifrírozó készülék alapjául szolgált. 2006-ban egyébként egy Enigmát 55 050 euróért adtak el.
A WWF búvárai is gyorsan rájöttek, hogy mi ez a készülék igazából. A búvárok úgy gondolják, hogy a gép nem sokkal azután kerülhetett a tengerbe, hogy Németország 1945 májusában kapitulált. Ekkor ugyanis több német tengeralattjárót is elsüllyesztettek az öbölben, hogy az ne kerüljön a győztesek kezébe. Május 4-én 50 tengeralattjárót süllyesztettek itt el, ám a búvárok feltevése szerint ez az Enigma nem ezekről származhat, hanem inkább egy hajó fedélzetéről eshetett a vízbe. A most talált készülék ugyanis egy háromtárcsás változat, míg a tengeralattjárókon az annál modernebb, négytárcsásokat használták. A búvárok a készüléket leadták a német hatóságoknak, és az Enigmát a szakértők restaurálni fogják, és múzeumba kerül majd.
(Címlakép/nyitókép: Enigma/Wikipedia)