Környezetvédő búvárok véletlen találtak egy náci rejtjelező készüléket a Balti-tenger mélyén

2020 / 12 / 26 / Felkai Ádám
Környezetvédő búvárok véletlen találtak egy náci rejtjelező készüléket a Balti-tenger mélyén
A WWF búvárai a hátrahagyott halászhálóktól tisztították volna meg a tengert, amikor találtak valamit, amit először régi írógépnek hittek. Aztán kiderült, történelmi jelentőségű lelet akadt a kezükbe.

A német természetvédő búvárok idén novemberben ereszkedtek le a Balti-tengerbe, a Gelting-öbölben, hogy összegyűjtsék azokat a hátrahagyott halászhálókat, melyekbe a különböző vízi élőlények könnyedén beleakadhatnak. Ekkor fedezték fel a nácik oly híres kódoló készülékét, az Enigmát. Az Enigmát a németek a második világháborúban használták, és a segítségével rejtjeles üzeneteket küldtek egymásnak a csapatmozgásokról. Idővel a britek Alan Turing vezetésével megfejtették a kódot 1941-ben, ami a történészek szerint jelentősen lerövidítette a háborút. Turingról egyébként a lenti cikkben írtunk részletesen.

A II. világháború kiemelkedő alakja volt, mégis szemét módjára elhajították Alan Turing a napokban ünnepelte volna száznyolcadik születésnapját; a kódfejtő zseni munkásságának köszönhetően hamarabb pont került az emberiség történelmének legsötétebb időszakára a második világháborúra. A számítógép, a mesterséges intelligencia és az első sakkprogram atyja azonban elismerés helyett megvetést kapott, ráadásul munkájától is eltiltották.

A búvárok először tehát azt hitték, hogy egy hálóba gabalyodott, régi írógépet találtak. A gép olyan jó állapotban maradt, hogy a betűk még olvashatóak voltak a billentyűkön. Nem véletlen volt a búvárok első asszociációja az írógép, mivel az Enigma tényleg erre emlékeztet első pillantásra. Ám akadnak különbségek már a gép külsejével kapcsolatban is, például, hogy izzók találhatóak a billentyűk felett, ami a rejtjelezést könnyítette meg. A sors fintora, hogy a kódot a britek éppen a Heil Hitler-köszöntés segítségével törték fel, mivel az ezt rövidítő HH minden üzenet végén előfordult, így ezeket a betűket be is lehetett azonosítani. Az Enigma feltörését amúgy a hetvenes évekig titokban tartották, de azóta több múzeumban is kiállítottak belőle egy-egy példányt. Az Enigma annak ellenére, hogy végül feltörték, a rejtjelező gépek tervezésére is nagy hatással volt, és számos tárcsás sifrírozó készülék alapjául szolgált. 2006-ban egyébként egy Enigmát 55 050 euróért adtak el.

A WWF búvárai is gyorsan rájöttek, hogy mi ez a készülék igazából. A búvárok úgy gondolják, hogy a gép nem sokkal azután kerülhetett a tengerbe, hogy Németország 1945 májusában kapitulált. Ekkor ugyanis több német tengeralattjárót is elsüllyesztettek az öbölben, hogy az ne kerüljön a győztesek kezébe. Május 4-én 50 tengeralattjárót süllyesztettek itt el, ám a búvárok feltevése szerint ez az Enigma nem ezekről származhat, hanem inkább egy hajó fedélzetéről eshetett a vízbe. A most talált készülék ugyanis egy háromtárcsás változat, míg a tengeralattjárókon az annál modernebb, négytárcsásokat használták. A búvárok a készüléket leadták a német hatóságoknak, és az Enigmát a szakértők restaurálni fogják, és múzeumba kerül majd.

(Címlakép/nyitókép: Enigma/Wikipedia)

További cikkek a Rakétán:

Az amerikai zászlóalj, ami felfújható tankokkal ment a 2. világháborúba A "kísértethadsereg" létezését fél évszázadon keresztül titkolták az amerikaiak, pedig még fegyvereik sem voltak.

A tengeralattjáró, aminek egy vécélehúzás okozta a vesztét Az U-1206 alig 24 nappal azelőtt süllyedt el 1945-ben, hogy Németország megadta magát. Furcsa módon éppen a túlságosan fejlett német technológia lett a veszte.

Így mosta tisztára az USA 1600 náci tudós nevét A Gemkapocs Hadművelet a második világháború idején megalakult hírszerző szervezet, az Office of Strategic Services (OSS) kezdeményezése volt: az amerikaiak azt akarták, hogy a kutatók tudása és szakértelme Anglia vagy a Szovjetunió helyett az USA hadiiparát gazdagítsa. És ennek érdekében az erkölcs és a becsület falait is lerombolták.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Búcsút inthetünk a magánszférának? Egy harvardi tanulmány szerint igen
Búcsút inthetünk a magánszférának? Egy harvardi tanulmány szerint igen
Harvardi diákok kipróbálták, hogy mire képesek az okosszemüvegek, a nagy nyelvi modellek és bizonyos internetes adatbázisok együtt - az eredmények szerint az emberek neve, telefonszáma, lakcíme, de ennél akár sokkal személyesebb adataik is pillanatok alatt megjeleníthetőek az okosszemüvegek segítségével.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.