Az biztos, hogy az Apple II számítógép megalkotásával legendássá vált mérnök nem kapkodott, hiszen utoljára még 1976-ban vett részt cégalapításban, amikor Steve Jobsszal és Ronald Wayne-nel megalapította az Apple-t. Az a projektje eléggé bejött, hiszen az Apple ma a világ legértékesebb vállalata, aminek az értékét a Forbes 241 milliárd dollárra becsüli.
Wozniak az Efforce-szal egészen más irányba indult, hiszen egy olyan online piacteret hozott létre, amely segít összekötni a befektetőket azokkal a cégekkel, amik zöldenergia-befektetésekkel szeretnék gazdaságosabbá tenni a működésüket. "Az Efforce egy olyan decentralizált platform, amit azért hoztunk létre, hogy bárki részt vehessen és anyagilag profitálhasson a globális energiahatékonysági projektekből, és érdemben tegyen a környezet védelme érdekében" - mondta Wozniak, aki szerint az Efforce-nak köszönhetően az emberek úgy tehetnek a klímaváltozás ellen, hogy nem kell jelentősen változtatniuk az életmódjukon.
A kezdeményezés lényege, hogy a cégek az online piactéren közzétehetik a tervezett zöldenergia-beruházásaikat, a befektetők pedig a WOZX nevű kriptovaluta megvásárlásával szállhatnak be a számukra szimpatikus projektekbe. A befektetést egy okosszerződésben rögzítik, a befektetők pedig az alapján jutnak nyereséghez, hogy a támogatott cég mennyit takarít meg a beruházással.
Az Efforce szerint ez a módszer jelentősen felpörgeti majd a zöldenergia-beruházásokat, hiszen olyan cégek is fejlesztési pénzekhez juthatnak, akik amúgy ezt a jelenlegi gazdasági helyzetben nem engedhetnék meg maguknak. Az Efforce fogadtatása elég jó volt, hiszen a WOZX árfolyama a szingapúri székhelyű HBTC kritpovaluta-piacon az indulás előtti 0,10 dollárról gyorsan 1,48 dollárra emelkedett, majd tovább, egészen 3,48 dollárig. Bár az árfolyam innen lassú csökkenéssel visszament két dollár alá, de a piacra lépés még így is masszívan nyereséges volt. (CNBC)
(Borítókép: Gage Skidmore/Flickr, Unsplash)