Abban nem lenne semmi különös, ha csak annyit olvastunk volna a The Verge-ön, hogy Ken Griffin, a Citadel nevű hedge fund, vagyis zártkörű befektetési alap alapítója és vezérigazgatója negyvenhárommillió dollárért, azaz több mint tizenhárommilliárd forintért megvásárolta a USA egyik történelmi ereklyéjét. A férfi a Forbes listája szerint a negyedik leggazdagabb befektetési alapkezelő, több mint tizenhatmilliárd dolláros vagyonnal, így túl mélyen nem is kellett a zsebébe nyúlnia. Ami viszont meglepő, hogy Griffin nem néhány másik gazdag ember ellen licitált, hanem
tizenhétezer kriptorajongó állt vele szemben.
Nemrég arról olvashattunk, hogy ConsitutionDAO néven egy szervezet alakult azért, hogy részt vegyen az aukción. A Constitution alkotmányt jelent, míg a DAO "decentralizált autonóm szervezetet". Ez egy olyan kollektíva, amelynek tagjai okos, azaz bizonyos feltételek teljesülése esetén önműködő, Ethereum-alapú szerződést kötnek valaminek az érdekében. A cél ebben az esetben a kiadvány megvásárlása lett volna, de végül a tagok úgy érezték, hogy hiába gyűjtöttek össze negyvenhétmillió dollárt, vagyis többet, mint amennyit Griffin fizetett, nem maradt volna elég forrásuk biztosításra, tárolásra és szállításra. Persze kudarcot így sem vallottak, hiszen legalább jól felsrófolták az árat egy olyan vevőnél, aki többször keveredett összetűzésbe a kriptoközösséggel. A Citadel testvérvállalatát korábban azzal is megvádolták, hogy egy kereskedési platformmal együttműködve illegálisan lassította le a GameStop részvények emlékezetes hullámvasútját.
A ConsitutionDAO befektetői most visszakapják a pénzüket, a kezelési költségek levonása után, de más, hasonló szervezetekkel valószínűleg találkozni fogunk még a jövőben. A CoinDesk már augusztusban arról írt, hogy a legnagyobb DAO-knál hatmilliárd dollár összpontosul, így érdekes lesz látni, hogy történelmi ereklyék és Wu-Tang Clan albumok mellett mibe fektetik majd a vagyonukat ezek a közösségek.
(Borítókép: John Bakator/Unsplash)