Magyarországon mutatkozik be a Coca-Cola papírpalackjának a prototípusa

2021 / 02 / 13 / Felkai Ádám
Magyarországon mutatkozik be a Coca-Cola papírpalackjának a prototípusa
A mostani prototípus csak az első lépés a teljesen papírból készült palack felé vezető úton, és Magyarországon próbálhatjuk ki először.

A prototípust a dán Paboco vállalat készíti, és egyelőre nem teljesen papírból készült. Az extrán terhelhető papírburkot belülről vékony műanyagréteg fedi. Emellett egyelőre a kupakot is műanyagból öntik. A hosszútávú cél azonban, hogy a teljes csomagolás papírból készüljön. Hazánkban különösen érdekes a kezdeményezés, mivel a palackokat egyedül a mi országunkban próbálják majd ki először – írja a BBC. A Coca-Colát tavaly a világ első műanyagszennyezőjének választotta a Break Free From Plastic nevű szervezet, mint arról a lentebbi cikkünkben mi is írtunk. A vállalat azonban elkötelezett amellett, hogy 2030-ra elérje a teljes hulladékmentességet. A papírpalack ennek a folyamatnak a része.

Fontos a környezetvédelem, de a Coca-Cola azért marad a műanyagpalacknál Az üdítőital márka nagyon nem szívesen válna meg az egyszer használatos műanyagtól, mert szerintük ezt akarják a vásárlóik.

A papírpalack azonban számos műszaki kihívással jár: egyrészt a palacknak jól kell bírnia a terhelést, mivel a szénsavas italokat nyomás alatt csomagolják. Ráadásul a papírnak formálhatónak is kell lennie, hogy különböző méretű és alakú palackok készülhessenek belőle. Egyébként nem csak a Coca-Cola mozdult el a papírpalackok irányába, de számos más cég is, például a söreiről ismert Carlsberg. Michael Michelsen, a Paboco kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy a dolog nyitja, hogy a palackokat egyetlen, papír és rost alapú lapból formálják. Így ugyanazt az egy lapot kell formába önteni, és nem kell illesztékekkel bibelődni. Ezáltal csak azt kell biztosítani, hogy a rostok elég erősen kötődjenek egymáshoz. A dizájn és a rostok erős keverékének kombinálásával elérhető, hogy a palack ellenálljon a megnövekedett nyomásnak is. Ám mivel a papír nem kerülhet kapcsolatba a folyadékkal, a kettő közt jelenleg egy vékony műanyaréteg jelenti a határt. Stijn Franssen, a Coca Cola EMEA Kutatás-Fejlesztés csomagolási innovációs menedzsere szerint ugyanakkor ez csak a mostani, első generációs prototípusra lesz igaz a tervek szerint:

„Ez az első generációs papírpalack prototípus papírvázból áll, de még műanyag a bélése és kupakja, ami ugyanakkor 100%-ban újrahasznosított műanyagból készül, és felhasználás után ismét újrahasznosítható. De olyan papírpalackot szeretnénk megalkotni, amely papírként hasznosítható újra. A következő lépésben arra keressük a megoldást, hogy műanyagbélés nélküli palackot hozzunk létre.”

Michelsen elmondta azt is, hogy a tervek szerint a jövőben a műanyagot valami biológiai alapuló anyagra cserélnék le. Ezzel kapcsolatban már ki is választották a technológiai útvonalat, de még annak kapcsán is tesztekre van szükség. A műanyagkupak pedig azért maradt meg, mert így a prototípus használható a jelenlegi gyártósorokon is. Idővel azonban ez is papírkupakra lesz cserélve.

Ugyanakkor a további tervekhez már ki kell próbálni a jelenlegi prototípust a valóságban is, a magyarországi tesztelés pedig épp ezt a célt teljesíti majd.

Több mint hét évnyi kutatás-fejlesztés eredményét foghatja tehát a kezébe az, aki idén nyáron hazánkban ilyen palackot vásárol. A palackba egyébként a Coca-Cola Adez nevű gyümölcsitalát töltik, és a 2000 papírpalackot a kifli.hu fogja forgalmazni. Fin Slater, a Packaging Europe című lap szerkesztője szerint viszont a papírpalack kezdetben valószínűleg vékonyabb vásárlói rétegnek fog szólni. Elmondása szerint ugyanis hasonló projektek évek óta zajlottak, de úgy igazán egyik sem nőtte ki magát. A műanyagpalackok túlságosan bele vannak ágyazva az iparba, ráadásul sok országban a vásárlók maguk újrahasznosítják ezeket. A műanyag-palackozásra ráállt infrastruktúra lecserélése is óriási kihívás lenne. Arról nem is szólva, ami ezen palackok sikerének kulcsa: az olcsóság és a hatékonyság együttese – emiatt szintén nem biztos a papírpalackok széles elterjedése kezdetben. Ugyanakkor azt is meg kell említeni, hogy a Tetra Pak épp egy ilyen húzást, a papírcsomagolást tette széles körben elfogadottá a 20. század közepén. Azt egyébként Stijn Franssen sem titkolja, hogy a vásárlói fogadtatás is olyan fontos, mint a csomagolásnak a műszaki értelemben vett sikeressége:

„Azt is átgondoljuk, hogyan reagálnak majd fogyasztóink erre a papírpalackra. Fontos szempont például az is, mikor és hol lehet majd értékesíteni, és hogyan lehet újrahasznosítani a palackokat. Minden oldalról meg kell vizsgálni ezt a fejlesztést, hogy biztosíthassuk, a lehető legjobb csomagolást alkotjuk majd meg”.

A papírpalack kapcsán tehát idén nyáron rajtunk lesz a világ szeme.

(Kép: Coca-Cola)

További cikkek a Rakétán:

Gatyába rázza magát a Coca-Cola, és nagyot fordít az üdítőitalok csomagolásán Tizenhárom százalékkal csökkent a Magyarországon kapható alumínium kólás italdobozok súlya, hamarosan pedig jön a kartonpapír-csomagolás. A vállalat ugyanakkor nem véletlenül lett a környezetvédelem elkötelezett harcosa.

Egyszerű, de nagyszerű az ok, amiért télen sem kockára fagyott üdítőt kapunk az italautomatákból Sokaknak már bizonyára feltűnt, hogy a kültéri automaták évszaktól függetlenül nagyjából egyforma hőmérsékletű üdítőket adnak, így például mínusz tíz fokban is tartják három-négy fokos hőmérsékletüket. De miért nem fagynak bele palackjukba?

Ma indul a Facebook és az Instagram bojkottja - ezek a cégek vesznek benne részt Az Adidas és a Coca-Cola sem hirdet Zuckerbergéknél.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.