A Facebooktól függetlenül működő, magyar taggal is rendelkező bizottság tavaly októberben kezdte meg az érdemi munkát, és már eddig is számos ügyben hoztak döntést, viszont a felhasználók eddig csak akkor fordulhattak hozzájuk jogorvoslatért, ha valamilyen, a Facebook moderátorai által eltávolított tartalom visszaállítását szerették volna elérni. Mostantól viszont fordítva is működik a dolog, vagyis ha a Facebook úgy dönt, hogy egy általunk jelentett tartalom nem ütközik a közösségi alapelvekbe, akkor a döntéssel együtt megkapott Oversight Board Reference ID-val (hivatkozási azonosító) beterjeszthetjük az ügyet az Ellenőrző Bizottság elé.
A felhasználók bármilyen ügyben fellebbezhetnek, legyen szó posztokról, státuszfrissítésekről, videókról, fotókról, de még hozzászólásokat vagy megosztott tartalmakat is jelenthetünk, az egyetlen feltétel, hogy a fellebbezés előtt jelentenünk kell a tartalmat a Facebook felé is, és meg kell várnunk az erről szóló döntést. Az Ellenőrző Bizottság szerint ha egy tartalmat többen is jelentettek, akkor az egy aktában kerül a döntéshozók elé. A jelentők személyes adatait bizalmasan kezelik, azokat csak akkor hozzák nyilvánosságra, ha erre a fellebbezést benyújtó kifejezetten engedélyt adott. A sajtóközlemény szerint a fellebbezési lehetőség a következő hetekben válik elérhetővé a felhasználók számára.
Az Ellenőrző Bizottság eddig is számos ügyben hozott döntést, az eddigi legfontosabb ügyben pedig ebben a hónapban fognak szavazni: azt kell eldönteniük, hogy visszaengedjék-e Donald Trumpot a Facebookra és az Instagramra, akinek a fiókjait a közösségi oldal még januárban tiltotta le. A Facebook akkor arra hivatkozott, hogy Trump megnyilvánulásainak is szerepe volt abban, hogy a hivatalban levő elnök hívei megrohamozták az Egyesült Államok Kongresszusának az épületét, a zavargásokban pedig többen is életüket vesztették.
(Gizmodo, Borítókép: naruecha jenthaisong/Getty Images)