Megkezdte működését az emberi komposztáló, ami termőfölddé alakítja a holttesteket

2021 / 02 / 07 / Bobák Áron
Megkezdte működését az emberi komposztáló, ami termőfölddé alakítja a holttesteket
A Recompose nevű seattle-i cég a temetkezés egy egészen új formájával kísérletezik: ahelyett, hogy elhamvasztanák a halottakat, a hozzájuk kerülő holttesteket komposztálják, így azok termőfölddé alakulnak.

Ahogyan arról korábban már írtunk, a hagyományos temetkezési formák, vagyis a koporsós temetés és az egyre népszerűbb hamvasztás nem túl környezetkímélő módja a halottak elbúcsúztatásának. Az utóbbi időben így számtalan új módszer látott napvilágot, mint például az elfolyósítás vagy a lebomló gombaruhába való temetkezés, valamint a komposztálás. Utóbbira az Egyesült Államokban is csak néhány éve van lehetőség, hiszen az elsőként Washington államban engedélyezték a temetkezésnek ezt a formáját 2019-ban, ám a gyakorlatban csak tavaly decemberben indult el az első olyan szolgáltatás, ami már nagyobb méretekben is képes termőfölddé alakítani a halottakat.

A Recompose eredeti tervei szerint 75 komposztáló kapszulát alakítottak volna ki, azonban a járvány miatt csökkenteniük kellett a költségeket, így a szolgáltatás végül csak tíz kapszulával indult el. A honlapjuk leírása szerint a hozzátartozók jelenlétében a holttestet faforgáccsal, lucernával és szalmával kibélelt ágyra helyezik, majd további, a komposztáláshoz szükséges növényi anyagokat szórnak rá. Az ágyat ezután egy 2,5 méter hosszú és nagyjából fele ilyen széles acélhengerbe helyezik, amelynek a páratartalma, az oxigén- és nitrogénszintje is szabályozható, így a kapszulában olyan körülményeket hoznak létre, amelyek kedveznek a komposztálásban résztvevő mikrobáknak és baktériumoknak.

"A természetes szerves redukció egy irányított biológiai eljárás, amelynek során az emberi maradványokból földszerű szerves anyag keletkezik. Az eljárás során a mikrobák több mint 55 Celsius-fokos hőmérsékletet idéznek elő, és a hőmérséklet napokon keresztül 55 Celsius-fok felett marad, ez a hőmérséklet pedig elpusztítja a kórokozókat és molekuláris szintű változásokhoz vezet" - írják a Recompose honlapján, ahol azt is hozzáteszik, hogy ezzel az eljárással halottanként mintegy 0,84-1,4 tonnányi szén-dioxid kibocsátást lehet megspórolni a hamvasztáshoz képest.

A harminc napig tartó folyamat végén nagyjából 0,7 köbméternyi szerves anyag keletkezik, amelynek a felhasználásáról a hozzátartozók szabadon dönthetnek, azonban a Recompose felajánlja, hogy ha akarják, eladományozhatják a maradványokat a Bells Mountain természetvédelmi területnek, ahol az erdőben szórják szét a termőföldként használható maradványokat. A Recompose jelenleg fixen 5500 dollárért, vagyis nagyjából 1,6 millió forintos áron végzi a holttestek komposztálását, ami ugyan Magyarországról nézve soknak tűnik, valójában olcsóbb, mint a hagyományos hamvasztás vagy koporsós temetkezés, amelyek költségei az USA-ban jellemzően 6 és 12 ezer dollár között mozognak.

(Fotó: Recompose)

További cikkek a témában:

Hamvasztás helyett elfolyósítás, koporsó helyett lebomló gombaruhába temetkezhetünk a jövőben Bár napjainkban még a koporsós és a hamvasztásos temetés a legelterjedtebb megoldás, 2050 nemzedéke talán már csak könyvekből ismeri majd ezeket.

Valóban lehet euforikus a halál előtti pillanatunk? Bár a haldoklók utolsó napjainak lefolyása éppoly egyedi, mint maguk az emberek, időnként mégis előfordul, hogy valaki mosolyogva tér örök nyugalomra. Vajon létezik erre ésszerű magyarázat? A nyomába eredtünk a kérdésnek.

Egymillió dollár a halál utáni élet titkáért Robert Bigelow, a Bigelow Aerospace űrállomás-modulokkal foglalkozó startup CEO-ja és Las Vegasi ingatlanmogul, 1 millió dolláros sikerdíjat kínált fel annak, aki bizonyítani képes a tudat túlélését a test állandósult halálát követően.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.