A Mercedes nem siette el az elektromos forradalmat, hiszen az első teljesen elektromos modelljüket csupán tavalyelőtt mutatták be. Az EQC SUV-ot azóta két másik modell, az EQA crossover valamint az EQV kisbusz követte, azonban az EQS lesz az első olyan modelljük, ami már a kifejezetten elektromos autókhoz fejlesztett platformjukra épül. A német gyártónak elektromos szedánja tehát mindezidáig nem volt, az EQS pedig így már egy meglehetősen telített piacra érkezik a Tesla Model S, az Audi E-Tron, a Porsche Taycan, a Polestar 2 és a Jaguar I-Pace mellé, amiket hamarosan még több modell fog követni, többek között a BMW i4 és a már előre Tesla-gyilkosnak kikiáltott Lucid Air képében. A Mercedesnek így egyáltalán nem lesz könnyű dolga, ha ki akar tűnni a tömegből, a The Verge újságírója szerint pedig nem is biztos, hogy ez sikerülni fog nekik.
A kocsi leglátványosabb eleme a műszerfalon végighúzódó Hyperscreen, amire a Mercedes annyira büszke, hogy a januári CES-en külön is bemutatták. Az 55 colos panel valójában három kisebb, 12 és 17 colos kijelzőt rejt, amelyek közül jutott egy a vezető elé és egy az utasoldalra is, a harmadik, legnagyobb kijelző pedig középen tölti be az infotainment rendszer szerepét. A hatalmas kijelző persze önmagában mit sem érne a bivalyerős számítógép nélkül, amelyben 8 processzormag és 24 GB RAM gondoskodik a számítási kapacitásról, a The Verge szerzője szerint pedig ennek megfelelően késlekedés és megakadások nélkül teszi a dolgát. Nem volt ennyire jó véleménnyel a hangasszisztensről, aminek van egy néhány másodperces késleltetési ideje, de ez nagyjából a ma elérhető összes digitális asszisztensnél így van.
A Hyperscreen a Mercedes második generációs infotainment rendszerének (MBUX) a központi eleme, aminek segítségével az utasoknak lehetősége nyílik az autó minden aspektusát érintésérzékeny kijelzőkkel és hangutasításokkal vezérelni a fizikai gombok helyett. Az autó a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja a használója beállításait, így a Mercedes ígérete szerint a leggyakrabban használt funkciók widgetek formájában mindig megjelennek a képernyőn, elkerülve, hogy vezetés közben a sofőrnek a menüben kelljen keresgélnie. A kocsiba az okostelefonokhoz hasonlóan ujjlenyomattal és arcazonosítással lehet bejelentkezni.
A Mercedes a Hyperscreen mellett egy head-up displayjel is felszerelte az autót, ami közvetlenül a sofőr elé, a szélvédőre vetíti ki az információkat. A The Verge szerint ennek az egyik hasznos funkciója, hogy navigációnál nem kell a középső képernyőn nézegetnünk a térképet, a HUD a kiterjesztett valóság segítségével az útra vetíti ki a nyilakat, és azt is egyértelműen jelzi, hogy melyik utcában kell lekanyarodnunk.
Nem teljesen egyedi tulajdonság, de rendkívül hasznos, hogy az EQS arra is képes, hogy az akkumulátor töltöttségét figyelembe véve állapítsa meg az optimális útirányt, vagyis ha az autó úgy ítéli meg, hogy az akkumulátor útközben lemerülne, akkor automatikusan úgy tervezi meg az útvonalat, hogy egy töltőállomás is útba essen. Az úgynevezett "range anxiety" az EQS-nél amúgy is kevésbé lesz aggasztó, hiszen a 90 és 107,8 kWh-s akkumulátorral kapható autó hatótávja a nagyobb akkumulátorral 770 kilométer lehet a WLTP standard szerint, egy 200 wattos töltővel pedig mindössze 15 perc alatt feltölthető annyira, hogy újabb háromszáz kilométert meg tudjunk vele tenni. A maximális hatótáv természetesen csak Eco módban érhető el, az EQS-nek emellett még három másik vezetési módja van, Comfort, Sport és Individual (egyéni) néven, amelyek elnevezése magáért beszél.
Ahogy azt a villanyautóknál megszokhattuk, az EQS is visszanyeri a fékezési energia egy részét, a Mercedes szerint viszont sikerült minden eddiginél hatékonyabb regeneratív rendszert fejleszteniük, ami az összkerékhajtású modell esetében 290 kW teljesítményt biztosít. Ezzel együtt természetesen az EQS-ben is elérhető az egypedálos vezetés, vagyis a pedál lenyomásával gyorsíthatunk és tarthatjuk a sebességet, a felengedésével pedig a regeneratív féknek köszönhetően az autó magától lelassul.
A Mercedes még egy trükkel segítette elő, hogy az autó a versenytársaknál nagyobb hatótávval rendelkezzen, ugyanis állításuk szerint az EQS kategóriájában a legjobb légellenállással rendelkező autó, amelynek légellenállási mutatója mindössze 0,20. Ez nagyon alacsonynak számít, a legtöbb mai autó drag ratioja 0,30 és 0,40 között mozog.
Ha valaki nem akarja számolgatni a kilométereket, akkor az EQS sportautóként is egészen ígéretesnek tűnik, mert bár a végsebességét 210 km/h-ban korlátozták, a hajtástól függően 328 valamint 516 lóerő és az alig négy másodperces gyorsulás (0-ról 100-ra) igencsak sportos vezethetőséget ígér. A The Verge cikkében sajnos egyáltalán nem esik szó a vezetéssegítő rendszerekről, noha korábbi hírek alapján az EQS ebben is elég erős lesz, és a Honda Legend után ez lehet a második olyan autó, ami hármas szintű önvezetéssel érkezik.
Az EQS-ről úgy hírlik, hogy az értékesítése augusztusban kezdődhet, és bár az áráról biztosat csak az április 15-i bemutató után tudunk modnani, a hírek szerint százezer dollár felett fog kezdődni, vagyis jóval drágább lesz, mint egy belépőszintű Tesla Model S.
(Fotó: Mercedes-Benz)