Dr. Jacob Meiring holland „narratív teológus” ír a „másik ember hiányának jelenlétéről”, egy jelenségről, ami minden videómeetingen kialakul, ha akarjuk, ha nem. Az elmélet eredetileg Gianpiero Petriglieri vezetésfejlesztőtől származik, aki rátapintott a tényre, miszerint bár agyunkkal gondolkodunk, de ettől még testünk többi része is részt vesz élő beszélgetéseinkben. Ugyanis egy-egy találkozó során egész testünkkel ráhangolódunk beszélgetőpartnerünkre, és lekövetjük mozdulatait valójában anélkül, hogy ennek tudatában lennénk. A jelenlegi helyzetben viszont a non-verbális kommunikáció teljesen háttérbe szorult, ahogy az érintések - például a kézfogás - is lassacskán eltűnt a mindennapokból. Valahányszor pedig videókonferencián veszünk részt, agyunk ugyan kiküldi az üzenetet, hogy tekintsünk úgy a szituációra, mintha valóban együtt lennénk, a testünk azonban ezzel nem tud mit kezdeni, hiszen semmit sem érzékel a másikból. Ez az ellentét pedig borzasztóan kimerítő. A másik hiányát még csak-csak feldolgozzuk, de az, hogy valaki velünk van és közben mégsem, rengeteg energiát elvesz tőlünk. Ahogy Petriglieri fogalmaz:
könnyebb elviselnünk a másik jelenlétét vagy hiányát, mint a hiányának állandó jelenlétét.
A szakember ezért azt tanácsolja, hogy hacsak nem munkahelyi feladatról van szó, akkor inkább válasszuk a telefonos beszélgetést, ami egy fokkal intimebb a videóhívásnál.
Szintén probléma, hogy a videókonferenciák során kizárólag szemünkre hagyatkozhatunk, amivel adott esetben egyszerre látunk akár tíz-húsz beszélgetőpartnert, míg egy hagyományos megbeszélésen nem látnánk minden arcot közelről, csak azt néznék, illetve arra koncentrálnánk, aki éppen beszél. Most viszont nemcsak mindenki arcát látjuk, de a szoba berendezését, a kisállatokat, és gyakran a családtagokat is. Az arcokat azért figyeljük, hogy pótoljuk a többi kieső inger miatti hiányérzetet, a hátteret pedig leginkább kíváncsiságból, hiszen normál esetben sosem pillanthatnánk meg munkatársaink lakókörnyezetét.
Agyunk tehát egyszerre próbálja feldolgozni a látványt, és a meetingen elhangzó információkat, emiatt pillanatok alatt lemerül, és – testünk kímélése szempontjából jobb esetben – lefagy, akárcsak időnként a Zoom. Aztán egyszeriben azon kapjuk magunkat, hogy bámulunk kifelé az ablakon, de nem tudnánk elmondani, hogy mi hangzott el az elmúlt öt percben. Ami sokkal rosszabb, ha bejön a képbe az átkozott multitasking, és mondjuk felugrik egy chatablak. Vagy egyszerűen unatkozunk, ezért inkább megírunk egy e-mailt, vagy rendelünk valami új holmit. Azzal viszont, hogy csak fél füllel hallgatjuk a megbeszélést, még jobban kimerítjük magunkat.
1. Hangolódjunk rá a meeting-re
Steven Hickman, a Center for Mindful Self-Compassion igazgatója szerint ahelyett, hogy azonnal ráklikkelnénk a belépés gombra, üljünk egy kicsit a képernyő előtt, vegyünk egy nagy levegőt, és tudatosítsuk magunkban, hogy hol vagyunk és mire készülünk. Ez segít a figyelem fókuszálásában, míg ha csak úgy beesünk a megbeszélésre, agyunk sokkal könnyebben lemerül.
2. Üdvözöljük egyesével a résztvevőket
Nyilván ez csak kiscsoportos értekezletnél lehetséges, mindenesetre a Business.com által megkérdezett szakértő szerint érdemes egyesével memorizálni az arcokat, és időt adni magunknak arra, hogy kialakuljon róluk egy benyomás. Valamint figyeljük meg, hogy ez hogyan hat ránk.
3. Ne hagyjuk, hogy a multitasking bedaráljon minket
Bár a kísértés időnként nagy, de gondoljunk arra, hogy ha engedünk neki, akkor csak még jobban kifáradunk. Néha pedig tudatosan enyhítsünk a fókuszon, és pihenés gyanánt vegyünk le tekintetünket a monitorról, és nézzünk ki az ablakon. Vagy ha ez nem lehetséges, tekintsünk bambán a képernyőre, képként befogadva a résztvevők arcának színes mintázatát.
4. Tartsunk szünetet két meeting között
Az óránként tíz-tizenöt perces szünetre nagyobb szükségünk van, mint valaha, hiszen otthonunk négy fala között sokkal könnyebben összefonódik a munka és a magánélet. Ezért szakítsunk rendszeresen tíz-tizenöt percet arra, hogy kiszellőztessük a fejünket, mosdóba menjünk, vagy csináljunk egy kávét.
5. A türelem kiegyensúlyozottabb idegrendszert terem (plusz nézzük a dolgok jó oldalát)
Bármi is történik, Hickman szerint a legfontosabb, hogy megértéssel és türelemmel forduljunk saját magunk felé, legyünk tudatában a nehézségeknek, és főként ne várjunk el magunktól olyasmit, amire elménk egész egyszerűen képtelen. A nehéz helyzetekben pedig próbáljunk arra koncentrálni, hogy a jelen kor technológiai adottságai - az összes hátrányukkal együtt - is jobbak a semminél. Hiszen egyrészt így legalább kapcsolatban maradhatunk, másrészt a meetingre elég csak felül szalonképesen felöltözni.
(Fotó: Getty Images Hungary, PxHere)