A tófürdő természetes tavát kilenc forrás táplálja, a helyszín egyedülálló atmoszférája pedig javarészt a tavat körbeölelő száz hektárnyi ősfás parknak köszönhető. Mindamellett, hogy a városvezetés egész évben sok ezer kiránduló számára elérhetővé teszi a helyszínt, ezt a természetes környezetet is szeretné megőrizni és fenntartani.
A város ökotudatos hitvallásának zászlóshajója a Gyömrői Tófürdő: elsődleges cél, hogy a zöldfelület növelésével és a bevezetett újításokkal, fejlesztésekkel csökkentsék a tófürdő ökológiai lábnyomát, ugyanakkor a fürdőzés öröme is megmaradjon. Gyömrőn a vendégek maximális kényelmét biztosító, mégis a környezet értékeit óvó, védő, hazánkban egyedülálló tófürdő várja a pihenni vágyókat.
A tervmegvalósítás főbb eszközei, hogy a természetes környezet tisztántartása vegyszermentesen történik, a hulladékot pedig szelektíven gyűjtik. A tófürdő területén a látogatókat információs táblák kihelyezésével igyekeznek edukálni annak érdekében, hogy könnyebben megismerkedjenek a szelektív hulladékgyűjtéssel.
A csomagolóanyagok visszagyűjtésével és újrahasznosításával megvalósítható körforgás a csomagolási hulladékok kezelésének leghatékonyabb módja. Tekintettel arra, hogy a Coca-Cola Magyarország fenntarthatósági célkitűzéseinek egyik alappillére a Hulladékmentes Világ iránti elköteleződés, a vállalat szintén segíti edukációs plakátjaival a tófürdő területén a szelektív hulladékgyűjtést. Az üdítőital gyártó „Az üres palack is érték” kampánya nyomán elsősorban az italcsomagolások visszagyűjtésének fontosságára hívja fel a tófürdő látogatóinak a figyelmét. A nagyméretű ismertető felületeken helyet kapott egy részletesebb tájékoztató a műanyag újrahasznosításának folyamatáról. Emellett a látogatók választ kapnak a szelektív hulladékgyűjtés kapcsán legfontosabb és leggyakrabban felmerülő „Hova és hogyan kell dobni?” kérdésre is.
Az Európai Bizottság 2018-as jelentése alapján egy ember évente harminc és fél kilogramm csomagolási hulladékot termel Magyarországon és
ennek csupán huszonhét és fél százalékát dolgozzák fel újra.
A cél, ennek az aránynak a javítása és az összefogás segítségével az egészséges ökoszisztéma fenntartása. Az ökotudatos környezet megteremtését mindemellett az egyéni, apró lépések is segítik, amelynek sikeres megvalósításához gyakran nem a szándék, hanem a megfelelő tudás, háttérismeret hiányzik. A Gyömrői Tófürdő az ökotudatossághoz szükséges alaptudás elsajátításában segíti a tófürdő látogatóit.
A Gyömrő és a Tófürdő területén megvalósuló ökotudatos szemlélet a város vezetésének reményei szerint csak a kezdeti lépés. A közeljövőben rendhagyó órák és érzékenyítő foglalkozások keretében általános és középiskolai biológia és környezet oktatásukba is szeretnék beépíteni ezeket a hétköznapi, mégis az élhető jövőnk szempontjából kiemelten fontos alapismerteket.
A projekt sikerét a látogatók pozitív visszajelzése mellett a szakma is igazolta. A Településfejlesztési Szövetség a közelmúltban Budapesten tartotta a Településfejlesztési Díj átadó ünnepségét, ahol Gyömrő Város Önkormányzata a Gyömrői Tófürdő fejlesztéséért „Ökotudatosság” külön elismerést kapott. Az évente egyszer kiosztott díjak célja, hogy elismerjék a valamilyen szempontból kiemelkedő projekteket és ezzel minél több minőségi fejlesztésre bátorítsák, inspirálják a településeket.
(Forrás, fotók: Gyömrői Tófürdő)