Idővel kiderült az is, hogy a levegő az állomás orosz felének a létfenntartó moduljából, a Zvezdából szökhet el. A 2000-ben fellőtt Zvezda volt az ISS első lakható része, és ma az orosz oldalt látja el oxigénnel és ivóvízzel, illetve itt található az a berendezés is, amely kiszűri a szén-dioxidot a levegőből. Tavaly ősszel viszont kiderült, hogy a régóta tapasztalt szivárgást az ezen a modulon keletkezett repedés, illetve repedések okozhatják.
Mint arról a TASZSZ, az orosz állami hírügynökség beszámolt, a tegnap kezdődött munkálatok, melynek keretében megpróbáljak a modul köztes kamrájának a repedését betömni, öt napig fognak tartani a tervek szerint. Tegnap, tehát március elsején a repedést tömítőanyaggal töltötték fel, lefújták PUR-habbal, végül letapasztották – részletezte orosz repülésirányítás a lapnak. A munkához egyéni védőfelszerelésre is szükség lesz: a kozmonauták alkoholos törlőkendőket is használnak, és a munka során légzőkészüléket hordanak, valamint nem eseménydiagramot használnak, hanem a Földről érkező parancsokat fogják végrehajtani. Az elmondások alapján a munka menete a következő lesz: a repedés egyik végére lyukat fúrnak, amit hidegheggesztéssel zárnak le, majd lefedik egy fluoroplasztik réteggel. Ezt az eljárást aztán több lyukkal is megismétlik. Végül lecsiszolják a felületet, alkoholos törlőkkel megtisztítják, majd egy szigetelőréteggel lefedik. Ez utóbbira még három másik réteg kerül majd.
Február 26-án az űrhajósok lezárták a Zvezda köztes kamráját, és akkor a 730 mmHG (Higanymilliméter) nyomást mértek odabenn, ezután egész hétvégén négy óránként mérték a kamra nyomását, ami hétfő reggelre 465 mmHG-re esett le. A múlt héten a kozmonauták több lehetésges léket is azonosítottak, ezeket feltárták, különböző műszerekkel megvizsgálták, majd ideigelenesen lezárták ismét. A héten tehát az első repedés betömésére fog sor kerülni. A Nemzetközi Űrállomás legrégebbi darabjai 1998-ban készültek, és az Állomást a NASA még 2030-ig tervezné működtetni. Az oroszok szerint azonban 2025-től az Állomás különböző elemei és rendszerei javíthatatlanul és hegyomlásszerűen fognak csütörtököt mondani, ők ezért csak 2025-ig vennének részt az ISS-projektben, addig, amíg a megállapodás köti őket. Az orosz tervek az ISS utáni időszakra jelenleg némileg körvonalazatlanok: szóba került saját űrállomás építése, de érdeklődnek az amerikai Hold körüli állomás a Lunar Gateway iránt is, ami jó dokkolási lehetőséget biztosíthatna az új orosz űrhajóknak (már persze ha két rendszer kompatibilis lesz egymással).