Mostantól hivatalosan is öt óceánja van a Földnek a National Geographic szerint

2021 / 06 / 13 / Bobák Zsófia
Mostantól hivatalosan is öt óceánja van a Földnek a National Geographic szerint
A Csendes-, Atlanti-, Indiai- és az Északi-sarki-óceán (nálunk ismertebb nevén Jeges-tenger) egy víztömeget alkot, de külön elnevezéssel, ezek mellett a Déli-óceánt is gyakrabban jelölhetik a térképeken a jövőben, miután a National Geographic Society is hivatalosan elismerte a létezését.

A Déli-óceánt a kutatók régóta különálló egységként kezelték, mivel sajátos ökológiai jellemzőkkel, a többi óceántól eltérő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek miatt jól elkülöníthető a környezetében található többi víztömegtől. A Déli-óceánt ugyanis nem szárazföldek, hanem más óceánok veszik körbe, emiatt határainak pontos megrajzolása mindig is problémákba ütközött, bár az Antarktisz körüli hideg, sarki áramlás (Antarctic Circumpolar Current, ACC) mégis megszabja a kiterjedését, mivel az áramlás által szállított víz hidegebb és kevésbé sós, mint a három másik óceán vize.

A Nemzetközi Hidrográfiai Szervezet először 1928-ban húzta meg a Déli-óceán határait a kontinensek déli partjainál, majd 1937-ben döntött úgy, hogy a három legismertebb (Csendes-, Atlanti-, és Indiai) óceántól a Déli-sark környékén pontosabban is elkülönítik ezt a víztömeget, és szektorokra bontották a szárazföldek legdélibb pontjain áthaladó meridiánok által kijelölt szakaszok alapján. Később azonban sok vita támadt a határozattal kapcsolatban és felmerült annak a lehetősége, hogy az Antarktisz körüli vizek nem érdemlik ki a különálló óceán titulust, így a régió egyszerűen a többi óceán déli részének tekintendő továbbra is.

A National Geographic Society 1915 óta készít térképeket, ezért az ő szavuk sokat számít azzal kapcsolatban, hogy egy újonnan elismert óceán felkerül-e a világ térképeire, márpedig az idei Óceánok Világnapján, június 8-án úgy döntöttek, hogy hivatalosan is felveszik a Déli-óceánt a listára, és így már ötre emelkedik a különállóan elnevezett óceánok száma. A határokat a sarki áramlás kiterjedése, illetve iránya szerint jelölik (az eddigi szokások szerint), ami azt jelenti, hogy a déli 60. szélességi körnél található az északi határvonal. A National Geographic ezzel a lépéssel a Déli-óceán népszerűsítését tűzte ki célul, azonban a szervezet geográfusa, Alex Tait hangsúlyozta, hogy a döntés csak a térképekre vonatkozó vezérelvet jelenti és nem geopolitikai állásfoglalást.

(Fotó: Pixabay, Flickr/nicsuzor)

További cikkek a témában:

Bemutatkozik a nyolcadik kontinens, melynek Új-Zéland is a része Hogy csak hét kontinens létezik? Csacsiság, csak eddig nem vettek észre egyet.
Kiderült, hogy csaknem 1,8 milliárd fa van a Szahara nyugati részén A Szaharában fa? Bizony, mégpedig nem is kevés.
A Mount Everest hivatalosan nyolcvanhat centiméterrel magasabb lett, de tele van műanyagszeméttel Csaknem tíz tonna szemetet hordtak le negyvenöt nap alatt a nepáliak egy takarítási akció keretében, de a hegymászók ruházatából származó mikroműanyag a helyszínen marad. A jó hír viszont, hogy a jég olvadása ellenére a hegyet magasabbnak mérték, mint valaha.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.