A robotvázak célja akár ipari, akár egészségügyi felhasználás esetében az emberi erő növelése, hogy a gyenge és sérülékeny test extra képességekkel és védelemmel felturbózott, géppel kombinált verziója bárki számára elérhetővé váljon és segítse a nehéz súlyok emelésével, hosszú távú meneteléssel vagy veszélyes környezetben való munkával kapcsolatos tevékenységét, esetleg a betegség/sérülés miatt nem megfelelően teljesítő szervezete normál működésének visszaállítását.
A robotvázak olyannyira hasznos kísérői lehetnek a mindennapi életnek, hogy Japánban az elöregedő lakosság problémájának egyfajta orvoslását is látják bennük: több cég is kifejezetten az idősebb, esetleg nyugdíjas korú, de még állást vállaló dolgozók számára készít exoszkeletont, hogy azok tovább tudják végezni a fizikailag megterhelőbb munkákat akkor is, ha a saját erejük már nem lenne elég hozzá. Egy 2013-ban alapított japán vállalat azonban távolról sem kemény munkára, hanem valami sokkal szórakoztatóbb foglalatosságra szánja az általa fejlesztett, furcsa kinézetű robotvázakat.
A Skeletonics exoszkeletonjai több szempontból is eltérnek a hagyományos robotvázaktól, mivel a termékeik tulajdonképpen nem is igazán robotizált szerkezetek, legalábbis nagyrészt nem elektronikus módon (motorral, akkumulátorral) működnek, hanem mechanikusan: rugókkal, emelőkarokkal és csigákkal. A cég leírása szerint a váz "kapcsolódási mechanizmust" használ elektronika helyett, amellyel az exoszkeleton mozgását a viselője mozdulataival hozza szinkronba. A motorok hiánya lehetőséget ad a súly minimalizálására, így a szerkezet extra könnyűnek számít a nagyságát tekintve: a legutóbbi, 2018-ban bemutatott Arrive verzió körülbelül 40 kilogrammot nyom közel három méteres magassága ellenére.
A váz egyetlen elektronikus eleme a kéz, amelyet öt nyomógomb segítségével lehet irányítani és aminek az energiaforrását egy kis méretű akkumulátor biztosítja. A szerkezet a különleges technikai megoldás miatt a hagyományos funkciókra, vagyis az emberi erő nagybani növelésére kevésbé alkalmas, de nem is ez a célja a Skeletonicsnak, hanem a szórakoztatás, a robotvázakat ugyanis kiállításokra, bemutatókra, személyes eseményekre szánják, vagyis pusztán a látvány és a szabadidő kellemes eltöltése a lényeg a váz alkalmazásánál.
Az Arrive az első a cég termékei közül, amelyet meg is lehet vásárolni, bár az ára nem alacsony, 26,6 millió forintért juthat hozzá az ember. A vázat többek között a Muse együttes is használta már koncertjei közben és az Egyesült Arab Emírségek miniszterelnöke is beszerzett egyet kiállítási tárgynak.
(Fotó: Skeletonics)