Rohadó zöldségek segíthetnek a bolygó megmentésében

2020 / 11 / 21 / Bobák Áron
Rohadó zöldségek segíthetnek a bolygó megmentésében
Egy fülöp-szigeteki egyetemista ugyanis rájött, hogy hogyan lehet a rohadt zöldségekből és gyümölcsökből megújuló energiát előállítani.

Amíg az ENSZ statisztikái szerint a világon mintegy 700 millió ember éhezik, a fejlett országokban éppen az élelmiszerpazarlás okoz egyre nagyobb problémát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szerint Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszer megy a kukába, a nyugat-európai országokban pedig még ehhez képest is nagyságrendekkel több élelmiszerhulladék keletkezik.

A tanításnak vége, az éhség marad: van megoldás a gyermekéhezésre? Mi az oka annak, hogy a huszonegyedik század második évtizedében ennyire sokakat érint ez a kérdés? Mi lehet a megoldás, és milyen hosszú távú következményei vannak az éhezésnek, különösen a gyerekek számára?

“A háztartásokban keletkező élelmiszerhulladék nagy része, 63%-a kommunális hulladékként végzi, amely környezetünk szempontjából a legkedvezőtlenebb hulladékkezelési megoldás” - írja a NÉBIH által életre hívott Maradék nélkül portál, amelynek célja, hogy csökkentse az elpazarolt élelmiszerek mennyiségét. Pazarolni persze semmiképp sem jó ötlet, de most kiderült, hogy a kidobott élelmiszerek egy része, még akkor is nagyon hasznos tud lenni, ha fogyasztásra már alkalmatlan.

Bizonyos zöldségek és gyümölcsök ugyanis képesek elnyelni az UV-fényt, amelyből aztán energiát lehet termelni. A módszert egy fülöp-szigeteki egyetemista, Carvey Ehren Maigue dolgozta ki, aki az AuREUS nevű találmányával nemrég a James Dyson díjat is elnyerte fenntarthatósági kategóriában. A módszer alapja, hogy a növények egy része foszforeszkáló részecskéket is tartalmaz, amelyből gyanta segítségével egyfajta organikus üveg hozható létre. Az így kapott anyag képes elnyelni az UV-sugárzást, majd a kerti lámpákhoz hasonlóan látható fényt bocsát ki magából, amelyet az AuREUS az üveg szélén elhelyezett napelemek segítségével összegyűjt és energiaként eltárol.

A találmányról beszámoló Gizmodo azt is megjegyzi, hogy az anyagot - a napelemekkel ellentétben - nem kell közvetlenül érnie a napsugárzásnak, vagyis felhős időben is tökéletesen működik. Az AuREUS egyik kézenfekvő felhasználási területe az lehetne, ha az épületek ablakaiban helyeznék el, így tulajdonképpen az egész épület egy megújulóenergia-erőművé változhatna.

Kiöntött tejjel a klímaváltozás ellen

Nem ez az egyetlen módja, ahogyan a kidobott élelmiszerek megmenthetik a világot. Az amerikai Potsdamban található Clarkson Egyetem kutatói egy nemrég megjelent tanulmányukban arra hívták fel a figyelmet, hogy a porállagú tej kémiai kezeléssel aktív szénné alakítható, ami kiválóan képes megkötni a légkörben található szén-dioxidot. Mivel évente mintegy 190 millió liter tej veszik kárba, így ennek a tejnek a hasznosítása szerintük egy meglehetősen olcsó és hatékony eszköz lenne a klímaváltozás elleni küzdelemben.

További cikkek a Rakétán:

Ezek lehetnek az új amerikai elnök első intézkedései a környezet védelme érdekében

A világ leggazdagabb embere is beszállt a klímaváltozás elleni harcba

Algából gyártanak lebomló strandpapucsot egy San Diegó-i laboratóriumban


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.