A világ leggazdagabb embere is beszállt a klímaváltozás elleni harcba

2020 / 02 / 18 / Bobák Áron
A világ leggazdagabb embere is beszállt a klímaváltozás elleni harcba
Jeff Bezos az Instagramon jelentett be, hogy létrehozta a Bezos Föld Alapot, ami tízmilliárd dollárral támogatja azokat, akik megpróbálnak tenni valamit a klímaváltozás ellen.

Az Amazon alapítójának a teljes vagyona a Forbes becslése szerint jelenleg 130,1 milliárd dollár, amivel messze ő a világ leggazdagabb embere. Nem csoda, hogy sokan kritizálták miatta, hogy nem adakozik eleget, hiszen amíg más szupergazdagok, például Bill Gates vagy Mark Zuckerberg a vagyonuk jelentős részét fordítják jótékony célra, a Gizmodo szerint Bezos eddigi legnagyvonalúbb adománya kétmilliárd dollár volt, amit a hajléktalan családok megsegítésére és oktatásra ajánlott fel. A világ öt leggazdagabb embere közül Bezos volt az egyetlen, aki nem csatlakozott a Bill Gates és Warren Buffet által létrehozott Giving Pledge-hez sem, aminek aláírói vállalják, hogy a vagyonunknak legalább a felét jótékony célokra fordítják.

Most viszont úgy tűnik, hogy Bezos megpróbálja kozmetikázni a nem túl fényes reputációját, hiszen tízmilliárd dollárból, vagyis a vagyonának igen jelentős részéből létrehozta a Bezos Föld Alapot, ami tízmilliárd dollárral támogat olyan kutatókat, aktivistákat, civil szervezeteket és másokat, akik megpróbálnak tenni a klímaváltozás ellen. Bezos a kezdeményezést egy Instagram-posztban jelentette be, amiben többek között ezt írta: "Megmenthetjük a Földet, de ez együttes fellépést igényel a nagyvállalatoktól, kisvállalatoktól, országoktól, globális szervezetektől és az emberektől is".

Jó, de nem elég

Bezos bejelentésére azonnal reagált az Amazon Employees for Climate Justice szervezet is, ami azokat az Amazon-dolgozókat tömöríti, akik szerint a cégnek többet kellene tennie a klímaváltozás megállításáért. Közleményükben üdvözölték a tulajdonos mostani döntését, ugyanakkor felhívták rá a figyelmet, hogy bőven lenne még tennivaló. Az Amazon Web Services például továbbra is együttműködik nagy gáz- és olajtársaságokkal, valamint arra is emlékeztettek, hogy a cég nemrég kirúgással fenyegette azokat az alkalmazottait, akik ezekről a problémákról beszélnek a sajtónak.

A Wired UK is azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy miközben Bezos felajánlása kétségkívül nagyvonalú, az általa alapított cégnek jókora felelőssége van a klímaváltozásban. Az Amazon az alkalmazottai nyomására tavaly szeptemberben adott ki egy részletes jelentést a vállalat ökológiai lábnyomáról, amiből kiderült, hogy

az Amazon 2018-ban 44,4 millió tonna szén-dioxidot juttatott a levegőbe, csaknem ugyanannyit, mint például Norvégia.

Az Amazon erre válaszul megalapította a Climate Pledge-et, amiben vállalták, hogy 2040-ig elérik a nettó karbonsemlegességet, habár jópár kritikusuk szerint ez még bőven nem elég. A Greenpace vizsgálata 2019-ben például arra jutott, hogy a cég virginiai adatközpontja, ami az Amazon felhőszolgáltatásának a gerincét biztosítja, mindössze az energiaigénye 12%-át fedezi megújuló energiából. Mindeközben más cégek az Amazonnál jóval nagyvonalúbb ígéreteket tettek, a Microsoft például azt is vállalta, hogy 2050-re minden légköri szennyezést eltávolítanak, amit a cég az 1975-ös alapítása óta okozott.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a világ széndioxid-kibocsátása 2019-ben is tovább emelkedett, szakértők szerint pedig még jónéhány évig fog is. A Wired szerint ez elsősorban nem technológiai kérdés, hiszen a lehetőség meglenne rá, hogy megvalósítsuk a teljes karbonsemlegességet, csupán a politikai akarat hiányzik mögüle. Így szerintük Bezos pénze akkor lenne a legjobb helyen, ha abból olyan politikusokat és lobbiszervezeteket támogatnának, amik hajlandóak tenni a klímaváltozás megállítása érdekében, valamint ha a szén-dioxidot elnyelő technológiák fejlesztésére fordítanák. Az Amazon amúgy éppen nemrég jelentette be, hogy Indiában, a világ egyik legszennyezettebb levegőjű országában tízezer elektromos riksát állítanak szolgálatba, globálisan pedig százezer elektromos teherautóval bővítik a flottájukat.

Jeff Bezost azért nem kell félteni, hiszen a The New York Times szerint a bejelentéssel szinte egyidőben 165 millió dollárért vásárolt magának házat a Los Angeleshez tartozó Beverly Hillsben, ami még a drága ingatlanjairól híres Kaliforniában is új rekordnak számít.

(Nyitókép: Getty)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.