Szándékosan tervez a Dell fél perc alatt darabokra eső laptopot

2020 / 12 / 12 / Felkai Ádám
Szándékosan tervez a Dell fél perc alatt darabokra eső laptopot
A gyorsan szétszedhető laptop a cég újrafelhasználással és környezetvédelemmel kapcsolatos stratégiájának a része.

A teljes újrahasznosítás a Dell stratégiájának a célja, amit az úgynevezett cirkuláris dizájnnal érnének el. A cél, hogy 2030-ra a cég minden terméke ebben a szellemben készüljön. A Pocket-lint a cég Experience Design Group részlegének a vezetőjét, Ed Boydot kérdezte ezzel kapcsolatban.

Boyd úr azzal kezdte, hogy manapság az elektronikai eszközök szétszerelése nem egy egyszerű folyamat a rengeteg csavar és ragasztó miatt. A jövőre vetített cél ehhez képest olyasmi, hogy a készüléken egy lyukba az ember benyom egy tűt, mire az elkezd szétesni. Ennek köszönhetően a szétszerelés iszonyatosan felgyorsul 30 percről mondjuk 30 másodpercre. A cég az ipar trendjeinek megfelelően kevesebb csomagolást is használna, de úgy általában is a mind kevesebb anyaghasználat a cél. Mindezt a technológiák integrációjával és miniatürizálással érnék el. Az eszközök felépítésüket tekintve modulárisabbak lennének, egészében apróbb, integrált elemekből épülnének fel.

Jelenleg amikor a Dell visszakap egy-egy gépet, a cél mindig a felújítás. Ugyanakkor ha az eszköz menthetetlenül elromlott, és ezért a felújítás nem jön szóba, akkor a gépet szétszerelik. A széteső-dizájn pedig ekkor jut kulcsszerephez. Mindez azért fontos mert a Dell alkatrészei 90 százalékban újrahasznosíthatóak. Jelenleg – az újrafelhasználásnak köszönhetően – 45 000 tonnányi műanyagalkatrész mozog amolyan zárt körfogásban, vagyis kikerül a régebbi gépekből, és beépítik az újabbakba. A vállalatot amúgy eddig is jellemezték a hasonló törekvések: például az a műanyaghulladék, ami egyébként az óceánban végezte volna, a cég XPS-eszközeinek csomagolásánál került felhasználásra. Illetve kísérleteztek egyéb rendhagyó megoldásokkal, például a levegőből megkötött, szennyező anyagokat bizonyos eszközök újracsomagolására használtak fel. Ám ami a jövőt illeti, az az újrafelhasználás szempontjából ennél is radikálisabb lesz.

(Címlapkép/nyitókép: wikimedia commons/Mireille Raad)

További cikkek a Rakétán:

Egy régi notebookot is érintőképernyős modellé tesz egy apró eszköz Egy kaliforniai startup találmányának köszönhetően ma már megoldható, hogy valaki megfizethető áron szerezzen érintőképernyős laptopot: ehhez pedig nem egy új gépre, csupán egy kerti locsolócső fejére hasonlító szerkezetet kell beszereznie.

Profi tablet egy alap laptop áráért - itt a MacBookok vége? Az iPad Próból szinte számítógép lett, a MacBook Airen meg végre újra lehet gépelni.

Időutazók a múltból: az iPhone-t nyomogató lány és más, modern technikák régi képeken iPhone a 19. században és laptop az ókori Görögországban? Ez csak időutazás lehet - szól a népszerű internetes teória, és mitagadás, a művészettörténet tényleg tele van olyan fotókkal, festményekkel és szobrokkal, amiken úgy tűnik, mintha...


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.