Száz méter magas felhőkarcoló épülhet Berlinben - fából

2021 / 02 / 14 / Bobák Áron
Száz méter magas felhőkarcoló épülhet Berlinben - fából
A 29 emeletes lakóépület a legmagasabb ilyen jellegű építmény lesz a világon, noha fából készült épületből van, ami még ennél is magasabb.

Az oslói székhelyű Mad építésziroda által tervezett, 98 méter magasa WoHo a tervek szerint Berlin Kreuzerberg városrészében, egész pontosan a Schönenberg Strassén fog felépülni, és a lakások mellett számtalan közösségi funkciót is el fog látni: az épületben lesznek szociális lakások és diáklakások, óvoda, pékség és szauna is. Utóbbit az épület legfelső szintén találhatják majd meg a látogatók, és a tervező szerint nem csak a lakók, de mindenki más számára nyitva fog állni - írja a Designboom.

Az elmúlt években a fa, mint építési alapanyag egyre inkább kezdi megfogni a magasház-tervezők fantáziáját is, ám a legtöbb terv egyelőre valóban csak a tervezőasztalon létezik. A legmagasabb épület, ami ténylegesen el is készült a norvégiai Brumunddalban álló Mjøstårnet, ami 85 méterrel magasodik a Mjøsa tó fölé. Ennél csak egész kicsivel alacsonyabb a Bécsben található HoHo Wien, de épült már fából magasház Vancouverben és Milwaukee-ban is.

Ezek az épületek még így sem minősülnek a világ legmagasabb faépületének, azt a rekordot ugyanis a Wikipedia listája alapján a Thaiföldi Igazság temploma tartja a maga 105 méteres magasságával. Bár nem épület, de ennél is valamivel magasabb a Lengyelország déli részén található gliwicei rádióállomás, ami 118 méteres magasságával a legmagasabb, ma is álló faépítmény.

A CNN tavaly februárban megjelent cikke szerint a fának számtalan előnye van a hagyományos alapanyagokhoz képest, hiszen sokkal gyorsabban lehet belőle építkezni, ráadásul - némileg meglepő módon - semmivel sem tűzveszélyesebb, mint más anyagok. A legnagyobb előnye mégis az, hogy sokkal környezetkímélőbb megoldás, hiszen míg a beton előállítása közben jelentős mennyiségű szén-dioxid keletkezik, a fa a feldolgozása közben is megtartja a már megkötött szén-dioxidot, így az nem kerül vissza a légkörbe. A fa sokáig az ára miatt sem lehetett versenyképes a hagyományos építőanyagokkal, ám Michael Green építészmérnök szerint ez a különbség mára megszűnt, a fából készült épületek költsége pedig semmivel sem haladja meg a vasbetonból készült épületekét.

Nem csoda, hogy több építésziroda már a WoHónál is sokkal merészebb terveket dédelget, a PLP Architecture például Londonban húzna fel egy 300 méter magas felhőkarcolót fából, a Sumimoto Forestry pedig 2041-re egy ennél is magasabb, 350 méteres felhőkarcolót akar felépíteni Japánban. A CNN szerint az ambiciózus terveknek azonban egyelőre adminisztratív akadályai is vannak, hiszen sok országban magasságkorlátozás van érvényben a fa épületekkel kapcsolatban, az USA-ban például 2018-ig mindössze legfeljebb hat emelet magas épületeket lehetett fából építeni. A másik probléma, hogy az ilyen, extrém magas fa épületekkel kapcsolatban relatíve kevés információ áll rendelkezésre, így nem igazán lehet tudni, hogy mennyire strapabíróak a környezeti hatásokkal vagy például a termeszekkel szemben.

További cikkek a témában:

Fákkal borított, csavarodó üveghegy lesz az Amazon következő székházának az ékköve Az elmúlt években megszokhattuk, hogy a technológiai óriások a főhadiszállásaikkal is igyekeznek felülmúlni egymást, az Amazon Helixének pedig egyértelműen ott a helye a legextravagánsabb tervek között.

Amszterdam úszó városrésze nem csak látványos, de két fontos problémára is megoldást nyújthat A holland főváros északi részén egy 46 épületből álló lakóparkot építettek a csatornába.

Szaúd-Arábiában felépül a világ első utcák nélküli városa Neom, a szaúdi koronaherceg százötvenezer milliárd forintos projektje idén elkezdődik és rögtön egy olyan várossal indít, amelyben senkinek nem kell öt percnél többet sétálni ügyintézés miatt. A Line, a jövő városa, az embereké lesz, nem az autóké.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.