Az oslói székhelyű Mad építésziroda által tervezett, 98 méter magasa WoHo a tervek szerint Berlin Kreuzerberg városrészében, egész pontosan a Schönenberg Strassén fog felépülni, és a lakások mellett számtalan közösségi funkciót is el fog látni: az épületben lesznek szociális lakások és diáklakások, óvoda, pékség és szauna is. Utóbbit az épület legfelső szintén találhatják majd meg a látogatók, és a tervező szerint nem csak a lakók, de mindenki más számára nyitva fog állni - írja a Designboom.
Az elmúlt években a fa, mint építési alapanyag egyre inkább kezdi megfogni a magasház-tervezők fantáziáját is, ám a legtöbb terv egyelőre valóban csak a tervezőasztalon létezik. A legmagasabb épület, ami ténylegesen el is készült a norvégiai Brumunddalban álló Mjøstårnet, ami 85 méterrel magasodik a Mjøsa tó fölé. Ennél csak egész kicsivel alacsonyabb a Bécsben található HoHo Wien, de épült már fából magasház Vancouverben és Milwaukee-ban is.
Ezek az épületek még így sem minősülnek a világ legmagasabb faépületének, azt a rekordot ugyanis a Wikipedia listája alapján a Thaiföldi Igazság temploma tartja a maga 105 méteres magasságával. Bár nem épület, de ennél is valamivel magasabb a Lengyelország déli részén található gliwicei rádióállomás, ami 118 méteres magasságával a legmagasabb, ma is álló faépítmény.
A CNN tavaly februárban megjelent cikke szerint a fának számtalan előnye van a hagyományos alapanyagokhoz képest, hiszen sokkal gyorsabban lehet belőle építkezni, ráadásul - némileg meglepő módon - semmivel sem tűzveszélyesebb, mint más anyagok. A legnagyobb előnye mégis az, hogy sokkal környezetkímélőbb megoldás, hiszen míg a beton előállítása közben jelentős mennyiségű szén-dioxid keletkezik, a fa a feldolgozása közben is megtartja a már megkötött szén-dioxidot, így az nem kerül vissza a légkörbe. A fa sokáig az ára miatt sem lehetett versenyképes a hagyományos építőanyagokkal, ám Michael Green építészmérnök szerint ez a különbség mára megszűnt, a fából készült épületek költsége pedig semmivel sem haladja meg a vasbetonból készült épületekét.
Nem csoda, hogy több építésziroda már a WoHónál is sokkal merészebb terveket dédelget, a PLP Architecture például Londonban húzna fel egy 300 méter magas felhőkarcolót fából, a Sumimoto Forestry pedig 2041-re egy ennél is magasabb, 350 méteres felhőkarcolót akar felépíteni Japánban. A CNN szerint az ambiciózus terveknek azonban egyelőre adminisztratív akadályai is vannak, hiszen sok országban magasságkorlátozás van érvényben a fa épületekkel kapcsolatban, az USA-ban például 2018-ig mindössze legfeljebb hat emelet magas épületeket lehetett fából építeni. A másik probléma, hogy az ilyen, extrém magas fa épületekkel kapcsolatban relatíve kevés információ áll rendelkezésre, így nem igazán lehet tudni, hogy mennyire strapabíróak a környezeti hatásokkal vagy például a termeszekkel szemben.