Szó szerint kiforgatta a Földet a sarkaiból a klímaváltozás

2021 / 04 / 25 / Felkai Ádám
Szó szerint kiforgatta a Földet a sarkaiból a klímaváltozás
A sarkok azok a pontok, ahol a Föld forgástengelye és a földkéreg találkoznak, az Északi-sarkon pedig ez a pont mérhetően elkezdett egy új, keleti irányba, ráadásul szokatlanul gyorsan elmozdulni a kilencvenes évektől kezdődően.

Mindennek oka két emberi tevékenység: egyrészt a jégtakaró visszahúzódása, másrészt a talajban őrzött vízkészletek kimerítése. A témával kapcsolatos legújabb publikációt az előző hónapban tették közzé a Geophysical Research Letters című szakmai lapban. A tanulmányhoz a GRACE és a GRACE-FO műholdakból érkezett adatokat használták fel, és mind a két szatellitet úgy kalibrálták, hogy azok a Föld tömegének az elmozdulását mérjék.

A Hold nem a Föld középpontja körül kering Ráadásul Hold amúgy sem csak „kering”, hanem több száz típusú mozgást végez, például rezeg, mint egy megkondult harang a középkor óta. Közben a Föld meg részegen imbolyog.

Mint azt egy korábbi cikkünkben (fent) leírtuk, a Föld egyrészt nem egy tökéletes gömbszimmetrikus test, másrészt a forgáson és a keringésen kívül egyéb mozgásokat is végez, például imbolyog, aminek következtében elmozdul a forgástengelye, és ennek köszönhetően vándorolnak kicsit arrébb a sarkok is. Mindennek rengeteg természetes oka lehet (és volt/van) a földrengéstől kezdve számtalan geofizikai tevékenységen át, amelyek mind-mind megváltoztatják, hogy miképp oszlik el bolygónk tömege kicsit ahhoz hasonlóan, mintha egy hátizsákot pakolnánk át magunkon hol ide, hol pedig oda. Szokatlannak mondható azonban ezen változás üteme: jelenleg a sarkok 17-szer gyorsabban vándorolnak, mint tették ezt 1981-ben, ráadásul 2000 környékén hirtelen új irányt vettek fel. Egész pontosan a sarkok addigi déli irányú vándorlását egy keleti irányú elmozdulás váltotta fel körülbelül 1995-ben, és az 1995-2020 közötti periódusban kapcsolt következő sebességi fokozatra a sarkok elmozdulása – ebben az időszakban tehát 17-szer gyorsabbá vált, mint amilyen 1981 és 1995 között volt. Összességében 1980 óta a sarkok 4 méterrel kerültek arrébb.

A tanulmányban két lehetséges forgatókönyvet vizsgáltak: az egyik feltételezés szerint a szárazföldön valamilyen formában tárolt víz változása (mely tehát a tengelynek azt az elmozdulását előidézte, amely miatt a sarkok vándorolnak) egyenletesen ment végbe a vizsgált 1981-2020 közötti időszakban, vagyis a 2002-2020 közötti változása a vízkészleteknek megfeleltethető a 20 évvel korábbinak. A 2002-es év egyébként azért ilyen vízválasztó, mert ekkor lőtték fel az említett GRACE műholdat, tehát a gravitációs változásokra innentől rendelkezünk adatokkal. A másik teória szerint a tengely ilyen mértékű elmozdulása (aminek eredménye a sarkok vándorlásának a gyorsulása és az irányváltozása) a jégtakaró megfigyelhető mértékű visszahúzódásával vette kezdetét. Az adatok szerint pedig éppen ez a második feltételezés a helyes.

Magyarán a szárazföldön tárolt vízkészletek eltűnése a fő hajtóereje a sarkok kilencvenes években tapasztalt irányváltásának, valamint vándorlásuk felgyorsulásának. Még egyértelműbben: a tanulmány azt állapította meg, hogy szoros kölcsönhatás áll fenn évtizedek óta a klímaváltozás és a bolygó forgástengelyének a mozgása között. Vagyis sikerült bebizonyítani, hogy a változás már abban az időszakban is emiatt történt, amely periódusból nem rendelkezünk műholdas adatokkal. A szárazföldi vízkészlet egyébként két ok miatt tűnik el, az egyik a jégtakarók kiolvadása, a másik pedig a talajvíz felélése. Ez utóbbi esetben a felpumpált víz vagy ivóvízként hasznosul, vagy mezőgazdasági termelés során alkalmazzák – azonban előbb-utóbb a tengerekben, óceánokban köt ki, ezzel is megváltoztatva a bolygó tömegének az addigi eloszlását. Az elmúlt 50 évben az emberiség egyébként 18 billió tonna vizet szivattyúzott fel a föld mélyéről anélkül, hogy ezeket a készleteket pótolta volna.

A The Guardian-nek nyilatkozó szakértő szerint viszont mindettől önmagában nem kell pánikba esni, mert bár ettől megváltozhat a földi napok hossza, de csak milliszekundumokkal, viszont mindez intő jel arra nézvést, hogy az emberi tevékenység milyen hatással van a bolygóra: az életmódunkkal szó szerint kiforgattuk a Földet a sarkaiból.

(Kép: Flickr/NOAA Satellites)

További cikkek a témában:

Megtalálták az európai tavaszi havazás okát - a Barents-tenger olvadó jégtakarója a magyarázat Az atmoszferikus pára összetételének elemzésével jöttek rá a kutatók, hogy a nedvesség nagy része a Barents-tengerből származik, ahol egyre gyorsabban tűnik el a jégtakaró. Emiatt a jövőben is lehet tavaszi hóviharokra számítani.

Mikor utoljára ugyanezek az előjelek érkeztek, utána az eddigi legnagyobb tömeges kihalás következett A víz hőmérsékletének emelkedésével a vízi szervezetek egyre nagyobb számban hagyják el az Egyenlítő körüli trópusi vizeket. Ezek a helyek a Föld lenagyobb biodiverzitással rendelkező ökoszisztémái, és nagyon nagyon rossz jelnek számít a kiürülésük.

Fél éves nyarak jöhetnek az északi féltekén Az időjárás a feje tetejére állt, ahogy a klímaváltozás gyorsul és a bolygó hőmérséklete tovább emelkedik.  Az évszakok kezdete eltolódik és ezt megsínyli majd a mezőgazdaság, a természeti környezet és az ember  is.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.