A NASA tudósai egy új ötlettel álltak elő az idegen planétákon található civilizációk kutatásával kapcsolatban: mi lenne ha vizsgálnánk a légkör összetételét, azon belül is a nitrogén-dioxid jelenlétét – a tanulmányt a The Astrophysical Journal fogadta el publikálásra. A csillagászok eddig egyébként több mint 4000, távoli csillagok körül keringő bolygót azonosítottak. Ezek némelyikén kifejlődhetett az általunk ismert élet, és a lakható bolygók közül páran akár technológiai civilizáció is akadhat. A gond az, hogy ezek az exobolygók nagyon messze vannak, ezért a jelenlegi fejlettségi szintünkön nem tudunk űrhajót küldeni oda. Ehelyett hatalmas teleszkópokkal tanulmányozhatjuk ezen planéták légkörének az összetételét. Kétféle nyomot keresünk: élétre utaló nyom (biosignature) lehet bizonyos gázok (oxigén, metán) kombinációja a légkörben. Ehhez hasonlóan azonban egy technológiai civilizáció is produkálhat nyomokat (technosignature), ilyen lehet például bizonyos, a Földön szennyezőnek tekintett anyagok jelenléte, amelyek az ipari folyamatok melléktermékei. Jelesül például a nitrogén-dioxid/NO2.
Az ötlet nem új egyébként, már eddig is kerestek szennyező anyagot, mint „technosignature-t”. A korábbi tanulmányok azonban a halogénezett szénhidrogén-származékokra (CFC) koncentráltak, méghozzá jó okkal: ezeket technológiai folyamatok termelik (például a hűtéstechnológiák). A Földön a CFC-ket betiltották az ózonréteget károsító hatásuk miatt. A CFC ugyanakkor üvegházhatással járó gáz, amivel akár terraformálni is lehetne bolygókat, például a Marsot. A gond csak az, hogy a CFC egyrészt kifejezetten a földi termelési körülmények közt megjelent, specifikus gáz, nem biztos, hogy máshol előfordul, míg az NO2 egy általános mellékterméke bármely égési folyamatnak. Ezzel pedig el is jutottunk oda, hogy mi a gond az NO2-vel, mint technológia meglétére utaló nyommal: felszabadulhat ugyan a fosszilis tüzelőanyagok elégésekor, de egyéb nem ipari tevékenység kapcsán is megjelenhet (biológia, villámlás, vulkanikus tevékenység).
A Földön egyébként a legtöbb nitrogén-dioxidot emberi tevékenység idézi elő: a fosszilis anyagokkal üzemelő gépjárművek vagy a szénerőművek egyebek mellett. Az atmoszféra 10-15 kilométeres magasságában az ember által termelt NO2 dominál az egyéb forrásokhoz képest. Ezért aztán a hipotézis a következő: amennyiben sikerül NO2-t észlelnünk egy lakható planétán, az egy ipari civilizáció nyoma is lehet. És ez a mostani publikáció újdonsága, hogy a nitrogén-dioxidot először vizsgálja lehetséges technosignature-ként. A mostani publikációhoz számítógépes modellezést használták, és arra jutottak, hogy amennyiben egy, a Földünkhöz hasonló bolygó kering a Naphoz hasonló csillag körül, úgy egy a mi civilizációnknak megfelelő NO2-t termelő ipari tevékenység már 30 fényévnyi távolságból is észlelhető lenne 400 órányi megfigyelési idő alatt egy olyan jövőbeli NASA-teleszkóppal, amely érzékeli a látható fény hullámhosszát. Összehasonlításként: a hozzánk található legközelebbi csillag, az Alpha Centauri körülbelül 4 fényév távolságban van, míg a galaxisunk 100 000 fényév széles. A számítások azt is igazolták, hogy a Napnál gyakoribb K- és M-típusú csillagok esetén az NO2 még könnyebben érzékelhető. Ennek oka, hogy az említett csillagok hűvösebbek, mint a Nap, ezért kevesebb olyan ultraibolya fényt bocsájtanak ki, ami lebontja a légköri nitrogén-dioxidot. Mivel azonban az NO2 természetes folyamatok útján is megjelenhet, ezért a szóban forgó bolygót alaposan meg kellene vizsgálni, hogy nincs-e olyan felesleg a légkörben ebből a gázból, ami technológiai tevékenységre utalna. A Földön például az NO2-kibocsátás 76 százalékát mi, emberek okozzuk. Szóval talán érdemes azt is számításba venni, hogy az idegenek is épp olyan felelőtlenek, mint mi.
(Címlapkép, nyitókép: NASA/Jay Freidlander)