Az 1990. április 25-én kilőtt Hubble 31 éve figyeli meg az Univerzumot – ezalatt az idő alatt több mint 1,5 millió megfigyelést végzett, és az adataira 18000 tudományos munka épült. Rengeteg jelentős felfedezéshez járult hozzá: a Hubble adatai segítségével tudtuk meg, hogy az Univerzum tágulása gyorsul, hogy miként fest a galaxisok evolúciója, illetve ennek a távcsőnek a segítségével voltunk képesek analizálni először a Naprendszeren kívüli bolygók légkörét. Habár a Hubble utódja, a James Webb Teleszkóp valószínűleg már novemberben indul az űrbe, ez nem jelenti, hogy a 31 éves, kiszolgált távcsőtől el kell búcsúznunk. A NASA legalábbis mindent elkövet, ami lehetséges, hogy az űrtávcső ismét működhessen, miután egy hiba miatt már egy hónapja biztonsági üzemmódba kapcsolt – erről, valamint a Hubble ehhez hasonló, korábbi hibájáról egyébként már mi is írtunk:
Mint pedig az a NASA közleményéből kiderül, mostanra az is sejthető, hogy mi okozhatta a hibát, ami miatt az űrtávcső összes tudományos művelete megszakadt június 13-án. A jó hír, hogy maga a távcső, valamint a tudományos eszközök sértetlenek, a még ennél is jobb hír pedig, hogy talán egy tartalékberendezéssel ismét életre lehet kelteni ezt a patinás masinát.
A fennakadást egy teljesítményszabályozó egység (PCU) okozhatta, amely a payload computer részeként a Science Instrument Command and Data Handling (SI C&DH) egységben helyezkedik el. A payload computer feladata, hogy irányítsa és ellenőrizze a Hubble tudományos műszereit, így ennek leállása okozta, hogy ezek a műszerek automatikusan biztonsági üzemmódba kapcsoltak. A hiba észlelését követően a NASA szakemberei napokon át próbálták újrakonfigurálni és újraindítani a szóban forgó számítógépet, és bár nem jártak sikerrel, arra legalább rájöttek tehát, hogy a PCU-val nem stimmelhet valami. A PCU feladata mindössze annyi, hogy állandó és kiegyensúlyozott feszültséget biztosít a payload computer hardverének, és ennek megfelelően az egység része egy feszültségszabályozó, amely állandó 5 volt feszültséget biztosít a szóban forgó számítógépnek, és annak a memóriájának. Egy másodlagos áramkör pedig felügyeli a feszültségszabályozóból távozó feszültséget – amennyiben pedig ebben kiugrásokat érzékel, akkor arra utasítja a payload comptert, hogy az szakítson meg minden műveletet.
Az elemzés szerint két forgatókönyv jön szóba: vagy a PCU-ból érkező feszültséggel akad gond, és a feszültségszabályozó csak „teszi a dolgát”, vagy ez utóbbi műszer meghibásodott a hosszú évek alatt. Akármi is legyen a helyzet, a Földről nem sikerült resetelni a PCU-t, így következő lépés, hogy átváltanak a távcső tartalék SI C&DH egységére, amely saját PCU-val is fel van szerelve. A tervre a NASA is az áldását adta, az átkapcsolás pedig ma zajlik, de még napokra lesz szükség, hogy a Hubble – a siker esetén – visszatérjen a normális munkamenethez.
(Kép: A Hubble megkezdi küldetését 1990-ben, forrás: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation)