Valaki kipróbálta, mi történik, ha a Starlinken keresztül tölt le kalóztartalmat

2021 / 05 / 09 / Felkai Ádám
Valaki kipróbálta, mi történik, ha a Starlinken keresztül tölt le kalóztartalmat
A Starlink műholdprojekt, a SpaceX globális projektje, amely keretében szatellitek segítségével juttatnák el az internetet a világ minden pontjára. A cégnek jelenleg 1300 műholdja kering a Föld körül.

A Substrate-97 nevű felhasználó a Redditen írta meg nagyjából egy hete, hogy mi történik, ha a Starlinken keresztül torrentezik. Mint azt a fórumon megosztotta, már két hónapja, mióta csak rendelkezik Starlink-interneteléréssel, tölt le dolgokat, éppen azért, mert kíváncsi volt a SpaceX reakciójára. Egyébként sokáig nem történt semmi, de Substrate-97 zömében elfekvő tartalmakat torrentezett, aztán egy szép napon letöltötte a CBS csatorna egyik sorozatát, ami után már úgy tűnik felsírtak a riasztórendszerek. Legalábbis az ominózus sorozat megszerzése után Substrate-97 üzenetet kapott a vállalattól. Az üzenetben arra figyelmeztették őt, hogy törvénytelenül töltött le bizonyos szerzői jogi tulajdonban álló tartalmat, amivel megsértette a Starlink felhasználási feltételeit.

Mindebben egyébként nincs semmi meglepő önmagában, hiszen a Starlink vonatkozó oldalán világosan olvasható, hogy a SpaceX törvénytisztelően jár el minden harmadik fél szellemi tulajdonával, vagyis – egyebek mellett – illegális letöltésekre sem szabad használni a cég szolgáltatását. Illetve több figyelmeztetést követően meg is szüntetik akár az érintett felhasználói fiókot. Magyarán a SpaceX éppen úgy jár el, mint a „földi” internetszolgáltatók az Egyesült Államokban, a hivatkozási alapjuk pedig minderre a már jól ismert (és sokat kritizált) Digital Millennium Copyright Act (DMCA) 512-es pontja. (Egyébként nyilván senkit sem fog a hír sokkolni, de a SpaceX annak sem örül, ha terheléses támadást indítunk a Starlinken keresztül, vagy mondjuk vírust töltünk fel, illetve más illegális tevékenységet űzünk.) Természetesen mindez – mint azt a PCMag is megemlíti – nem jelenti, hogy effektíve nem is lehet torrentezni ezen az internetszolgáltatáson keresztül, hiszen elég egy jó kis VPN (virtuális magánhálózat), és csiribí-csiribá már nem lát rá a SpaceX, hogy mit is ügyködünk pontosan a neten, sőt az IP-címünket is megváltoztathatjuk, ami alapján beazonosítanak minket, mint olyan felhasználót, aki kalóztartalmat töltött le. Magyarán a dolog (elméletileg) lehetséges, csak nyíltan nem lehet ilyesmit művelni.

Mindez tehát megfelel az amerikai gyakorlatnak, viszont minderre érkezett egy érdekes kérdés Nydilien felhasználótól azzal kapcsolatban, hogy a Starlink fent említett céges poltikája vajon országonként változik-e, hiszen például Svájcban a törvényileg védett tartalmak ingyenes letöltése/a kalózkodás legális.

A SpaceX nem ír arról, hogy a felhasználási feltételek különböznének-e az egyes országokban, viszont az említett, az interneten történő szerzői jogsértést szabályozó DMCA egy amerikai törvény (melyet amúgy 1998-ban fogadtak el), vagyis ez önmagában nem feltétlen válasz arra, hogy mi lesz majd Svájcban. Más kérdés, hogy Svájcban sem „legális a kalózkodás”, az ország 2019-ben frissítette a szerzői jogi törvényét, amely törekvés középpontjában az online kalózkodás elleni küzdelem állt. A svájci kormány a lépéstől akkor azt remélte, hogy az ország lekerül az USA figyelő-listájáról, melyen a szerzői jogra veszélyes országokat sorolják. Azonban a svájci törekvés annyiban továbbra is eltér a szoksásostól (például az amerikai gyakorlattól), hogy nem a felhasználókat igyekszik büntetni, hanem azokat a szolgáltatókat, akik megosztják az illegális tartalmakat. Mindez azt jelenti, hogy hasonlóan a törvényfrissítés előtti időkhöz az egyes polgárok egyéni felhasználásra továbbra is tölthetnek le vagy streamelhetnek olyan tartalmakat a szerzői jog tulajdonosának a beleegyezése nélkül, mint a filmek vagy a zenék. Viszont például a szoftverek és a videójátékok letöltése bűncselekmény, ahogy az illegális tartalmak feltöltése is az. Fontos megemlíteni azt is, hogy az internetszolgáltatóknak nem kell blokkolniuk az illegális tartalmak elérésére alkalmas site-okat, tehát kevésbé bikkfanyelven: a kalózoldalakat.

Vagyis a probléma az (lesz) például Svájcban, hogy a SpaceX amerikai cég, amely azonban globális internetszolgáltatóként működik. Egyébként egy cég meghatározhatja a saját felhasználási feltételeit, csak ez nem állhat ellentmondásban az adott ország törvényeivel, illetve vitás esetben a szóban forgó ország törvénykönyve élvez prioritást – ahogy ezt a kitételt több, nemzetközi cég felhasználásról szóló szekciója is rögzíti.

Már Magyarországról is fel lehet iratkozni Elon Musk műholdas internetére A SpaceX ígérete szerint 2022-től már nálunk is elérhető lesz a Starlink, 30 ezer forintért pedig már le is foglalózhatjuk a szolgáltatást. Bár nem biztos, hogy érdemes.

Egyébként a kérdés egyelőre igencsak teoretikus, mivel a Starlink jelenleg az USA-ban, Kanada déli részén, valamint legutóbb az Egyesült Királyságban vált elérhetővé. Illetve Új-Zélandon, Mexikóban, Ausztráliában, valamint az USA és Kanada fennmaradó területein a szolgáltatás 2021 második felében lesz elérhető. Hazánkban 2022-től választhatjuk a netezés ezen formáját (de ez elsősorban azoknak lesz jó, akik egyéb interneteléréstől távol élnek -- erről a fentebbi cikkünkben írtunk).

További cikkek a témában:

A béta alatt elképesztően gyors tud lenni a SpaceX internetszolgáltatása Akadnak Isten háta mögötti helyek, ahol a Starlinknek hála gyorsabb internet érhető el, mint az amerikai háztartások 95 százalékában.

A SpaceX újabb világrekordot döntött Január 24-én, vasárnap, 10: 00-kor (EST) a Falcon 9 rakéta hátán elemelkedett a Földről a Transporter-1 , a SpaceX első dedikált SmallSat Rideshare Program küldetése a Space Launch Complex 40 kilövőállomásról (SLC-40) a floridai Cape Canaveralben.

Már több mint ezer műholdból áll, és tízezer felhasználója van Elon Musk műholdas internetének A Starlink-rendszer kezd egészen komoly méreteket ölteni.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Az incidens a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben történt, Európa legnagyobb és a legerősebb reaktora.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.