Tan Swee Ching, a kutatás vezetője és a NUS Anyagkutatási és Mérnöki Karának professzora szerint izzadságunk jelentős részben vízből áll, melynek kicsapodása csökkenti a bőr hőmérsékletét, ezáltal mi is lehűlünk. Fejlesztésük egy olyan filmréteg, ami rendkívül hatékonyan elpárologtatja, vagy ha úgy tetszik elvezeti ezt a verejtéket a bőrről, és kinyeri belőle a nedvességet. A csapat ennél egy lépéssel továbbment, és energiává alakította a folyadékot. Hozzátette: az így nyert elektromos áram elegendő a hordható okoseszközök üzemeltetéséhez, például okosórához, fitneszkarkötőhöz.
Nem bízhatunk a fitness trackerekben? A Garmin lehalt, a Fitbit-Google házasság lóg a levegőben.
Az anyag 3D nyomtatással, higroszkopikus vegyszerek, kobalt-klorid és etanol-amin felhasználásával készül: a kutatók ezzel érték el, hogy magához vonzza, és legfőképpen megtartsa a környezetében felbukkanó vízmolekulákat. Fejlesztői szerint a film hatszor gyorsabban és tizenötször nagyobb mennyiségben elnyeli a folyadékot más hasonló, hagyományos anyag. A vízfelvétel után a film színe előbb kékre, majd lilás-rózsaszínűre vált attól függően, hogy mennyi folyadékot nyelt el. Folyamatos napfény mellett egyébként elpárologtatja a nedvességet, és
teljesen regenerálódik, így több mint száz alkalommal újrahasznosítható.
A találmány hatékonyságát a kutatók úgy szemléltették, hogy az általában ruhagyártás során használt politetrafluor-etilént membránokba integrálták, majd hónalj- és talpbetét, illetve cipőbélést készítettek belőle. Utóbbi prototípusát 3D nyomtatással gyártották, emellett arra is odafigyeltek, hogy a lábat kímélő anyagokkal, puha és kemény polimerekkel vegyítsék, így a megfelelő támasztás mellett az ütődésvédelem is garantált. A tapasztalatok szerint ez, valamint a talp- és hónaljbetét egyaránt száraz, hűvös mikroklímát teremt, ami biztosítja az egyén komfortérzetét.
Szintén jelentős előrelépést jelent a kinyert nedvességtartalom felhasználása, melyhez kifejlesztettek egy nyolc elektrokémiai cellából álló, hordható, energiát felhalmozó eszközt, melynek elektrolitja a fenti filmréteg. Az elnyelt víz hatására minden egyes cellában 0,57 V feszültség keletkezik, így – összeadódva – képes működésbe hozni egy fénykibocsátó diódát. A bizonyított folyamattal lényegében kikövezték a funkcionális öltözékek és cipők, valamint az újfajta energiaellátással rendelkező, hordható okoseszközök 3D nyomtatással történő gyártása felé az utat.
(Fotó: NUS)