A Reuters "mérföldkőnek" nevezi a Londonban megszületett megállapodást, melynek értelmében a vállalatoknak a világon mindenhol legalább tizenöt százalék adót kéne fizetniük. A francia pénzügyminiszter, Bruno Le Maire szerint ráadásul ez a szám csak "a kezdet", a franciák ennél magasabb adót szorgalmaznak.
A világ tíz legértékesebb vállalatából nyolc képviseli a tech szektort, amelyek a világ számtalan pontján működnek, de nem egységesen adóznak. Több cég kihasználja, hogy bizonyos országokban alacsonyabb adót kell fizetniük, ezért a világszerte megtermelt nyereségük egy részét az ottani "szellemi termékeiknek" tulajdonítják. Írországban, ahol az Apple európai központja található, például tizenöt helyett csak tizenkét és fél százalék a társasági adó.
Emellett, ahogyan arra a 9to5Mac emlékeztet, az Apple eddig megpróbált az egyes európai országok helyett csak Írországban adózni, ám ez a lehetőség mostantól megszűnik. A multinacionális cégeknek, amelyek legalább tíz százalékos haszonkulccsal működnek, a profitjuk után minimum húsz százalékot kell helyben adózniuk. Cserébe bizonyos országok, így az Egyesült Királyság vagy Franciaország, eltörlik az úgynevezett "digitális adóikat", amelyekkel kapcsolatban az USA korábban többször jelezte, hogy negatívan diszkriminálnak az amerikai tech cégekkel szemben. A Facebooknál azt nyilatkozták, hogy "szeretnék, ha sikeres lenne a nemzetközi adóreform" és "tudomásul veszik", hogy ezáltal több helyen és több adót kell majd fizetniük. Az Amazon, amely alacsonyabb profitrátával dolgozik, szintén nem úszhatja meg az adót Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint.
Yellen "jelentős, példátlan elkötelezettségről" beszél a szombati döntés kapcsán, amelyet a G20 tagországaival tárgyalnak tovább júliusban, Velencében. A magyar kormány részéről Szíjjártó Péter külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy "senkinek nincsen joga kívülről beavatkozni a magyar adópolitikába" - írta május közepén a HVG.
(Borítókép: Stefan Rousseau/WPA Pool/Getty Images)