A Nauka modul sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson

2021 / 07 / 29 / Felkai Ádám
A Nauka modul sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson
A július 21-én fellőtt modul zötyögős utat követően, de sikeresen rácsatlakozott az ISS-re.

Mint korábban megírtuk, az eredetileg 2007-es évben fellőni tervezett modul, a Multipurpose Research Module (MLM), vagy más néven: Nauka 13 méter hosszú, a legszélesebb pontján az átmérője 4,3 méter, és 20 tonnát nyom, és 70 köbméterrel toldja meg a Nemzetközi Űrállomás lakható belterét. A modulban kutatási állomások is megtalálhatóak, de emellett akad benne egy tartalék ágy a kozmonautáknak, sőt még egy új vécével, oxigén-rendszerrel, valamint egy olyan szerkezettel, amely a vizeletet vízzé alakítja is fel lett szerelve.

Tizennégy év késéssel juttatták fel az oroszok a Nemzetközi Űrállomás új modulját, a Naukát Ez Oroszország eddigi legnagyobb űrlaboratóriuma, és utazik vele egy robotkar is.

Sajnos azonban már az ISS felé tartó 8 napos út sem volt mentes az izgalmaktól: már a kilövés napján olyan cikkek jelentek meg, melyek szerint a modulban már a röppálya elérésekor több hiba lépett fel. A lap szerint sem az antennák, sem pedig a dokkoláshoz használt célpont nem nyílt ki rendesen, hibák léptek fel az infravörös érzékelőkkel, és ami talán mindezeknél is nagyobb baj: a hajtóművekkel is. Ez utóbbi problémát, mint később kiderült, egy szoftveres probléma okozta, így nem volt akkora a baj, amekkorának korábban látszott: tehát, hogy túlnyomás miatt sérültek a csövek, és szétfolyt a hajtóanyag.

Bajban van az ISS felé tartó orosz modul, a Nauka? Sokáig bizonyos információk alapján úgy tűnt, hogy nagy a gond, mostanra viszont úgy tűnik, megoldódott a probléma. A katasztrófa mindenesetre elég közelinek látszott.

Bizakodásra adott okot az is, hogy bár az eredeti tervekhez képest egy napos csúszással, de végül eltávolították azt a Pirsz dokkoló-modult az Állomás orosz részéről, melynek helyére kerülne a Nauka – a Pirsz azon darabjai, melyek nem égtek el a légkörben, bezuhantak a Csendes-óceánba.

Végül a mai napon budapesti idő szerint délután 3-ra a modul megközelítette a Nemzetközi Űrállomást. Így fest az első kép a modulról az ISS fedélzetéről:

Végül a modul 100 méterre közelítette meg az Állomást, és addig nagyjából minden a tervek szerint haladt. Az eszköz automata módban kezdte meg a rácsatlakozást.

Mikor az eszköz 40 méterre volt az Állomástól, 0,1 m/s-sebességgel haladt az ISS felé, ekkor minden rendszer megfelelően működött. Ami miatt maga a dokkolás némi izgalmat tartogatott, az a korábban már említett, esetleges hiba volt, amely esetleg a dokkoló rendszert érinthette. Az utolsó 10-20 méteren már az ISS-ről is remekül látszottak a dokkolás részletei:

Az utolsó pár méteren végül manuális irányításra váltottak, így a dokkolást Oleg Novitskiy kozmonauta irányította. A dokkolás budapesti idő szerint 15:29-kor sikeresen megtörtént. Az egész adást itt lehet visszanézni:

Az orosz küldetésirányítás úgy fogalmazott, hogy a művelet "nem volt könnyű". A modult ezután ellenőrzik, hogy nem szivárog-e, majd később -- először -- ki is nyitják azt.

További cikkek a témában:

Kint van a 8 óra 11 perces videó arról, ahogy az űrhajósok üzembe helyezik a Nemzetközi Űrállomás új napelemeit Nem olyan drámai, mint a sci-fikben és az operatőri illetve vágói munka sem hollywoodi színvonalú, viszont ez igazi!

Így fest a Balaton a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről A lenyűgöző képeket a francia űrhajós, Thomas Pesquet készítette.

A NASA rendkívül intelligensnek tartott tengeri fajt juttat a nemzetközi űrállomásra Az űrben már sokféle állatfajjal kísérleteztek, hogy vizsgálják a súlytalanság és a bolygóközi tér hatásait az élő szervezetekre, és NASA most olyan rendhagyó állatkísérletekbe fogott, melynek alanyai számára a majdnem súlytalan lebegés nem is jelent akkora újdonságot.


Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
Ez az USA másik hatodik generációs vadásza, amiről eddig alig lehetett hallani
A közismert, és jelenleg szünetelő NGAD mellett a haditengerészet is fejleszt egy hatodik generációs vadászt – de mit lehet tudni erről a rejtélyes repülőről?
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Hatótáv-csúcsot döntött az új elektromos Mercedes
Az előző csúcstartó a huszonnégy órás teszten a Porsche Taycan volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.