"Ha a Világélelmezési Program ezalatt a Twitter-bejegyzés alatt kifejti, pontosan hogyan fogja felszámolni hatmilliárd dollár az éhezést, akkor most azonnal eladom az ehhez szükséges mennyiségű Tesla részvényt" - írta ki a világ jelenlegi leggazdagabb embere Twitterre még október 31-én, amire hétfőn meg is érkezett a válasz a program vezetőjétől.
David Beasley a Twitteren kifejtette, hogy a világjárvány, a fegyveres konfliktusok, a klímaváltozás és az ellátási lánc egyre magasabb költségei együttesen egy példátlan helyzetet teremtettek, aminek következtében 45 millió ember élete forog kockán. A program vezetője öt olyan országot is felsorolt, ahol jelenleg különösen rossz a humanitárius helyzet, ezek Afganisztán, Madagaszkár, Szudán, Dél-Szudán és Jemen. "Ez az élelmezési krízis sürgős, példátlan és elkerülhető" - írta Beasley, aki arra szólította fel Muskot és a világ többi szupergazdag emberét, hogy 6,6 milliárd dollárral segítsék az erőfeszítéseiket.
This hunger crisis is urgent, unprecedented, AND avoidable. @elonmusk, you asked for a clear plan & open books. Here it is! We're ready to talk with you - and anyone else - who is serious about saving lives. The ask is $6.6B to avert famine in 2022: https://t.co/eJLmfcMVqE
— David Beasley (@WFPChief) November 15, 2021
Beasley megosztotta a program korábbi kimutatásait is, amelyek az elköltött pénzek felhasználásának átláthatóságát hivatottak szolgálni, emellett pedig közzétette a Világélelmezési Program nemrég elkészült dokumentumát is, amely azt részletezi, hogy pontosan hogyan költenék el a kért adományokat.
A történethez ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy Musk eredetileg egy olyan állításra reagálva fogalmazta meg az ígéretét, amit Beasley valójában soha nem mondott. A CNN korábban azzal a címmel hozott le egy cikket, hogy "Elon Musk vagyonának a 2%-a felszámolhatná az éhezést a világon, mondta az ENSZ élelmiszerhiánnyal foglalkozó szervezetének a vezetője", amire valaki a Twitteren kiszámolta, hogy miközben a szóban forgó összeg nagyjából hatmilliárd dollár, a Világélelmezési Program tavaly nagyjából 8,4 milliárd dollárból gazdálkodott, mégsem szűnt meg a világon az éhezés. Erre a felvetésre reagált Musk is, csakhogy Beasley valójában soha nem állította, hogy hatmilliárd dollárból felszámolható lenne az éhezés, csupán annyit, hogy ekkora összeg már jelentősen segíthetné a jelenlegi válság megoldását. A CNN azóta már javította a cikk címét, azt viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy Musk vajon a félreértés ellenére is át fogja-e utalni a kért összeget.
Az biztos, hogy Musk az elmúlt időszakban valóban elkezdte értékesíteni a Tesla-részvényeit, igaz, ahogy korábban már írtunk róla, erre nagyrészt azért volt szüksége, hogy be tudja fizetni a hamarosan lejáró részvényopciói aktiválása után keletkező hatalmas jövedelemadót.
(Borítókép: Sophia Paris/MINUSTAH via Getty Images)