Az ügy a Spotify 2019-es panaszával kezdődött, amit akkor az Európai Bizottság előzetesen úgy értékelt, hogy az Apple visszaél piaci helyzetével, mivel olyan szabályokat kényszerít a fejlesztőkre az App Store használata során, amelyek ellehetetlenítik a zenei streamingszolgáltatók működését. Margethe Vestager, az EU versenyjogi biztosa szerint az Apple lépése
egyrészt versenytorzító hatású, másrészt megfosztja a felhasználókat az olcsóbb zenestreamingelési lehetőségektől.
A Spotify végső soron azért élt panasszal, mert az Apple az Apple Music által amúgy is jelen van a zenei streamingpiacon, emiatt az App Store-ban végrehajtott piactorzító intézkedései az Apple Music-nak kedvez a leginkább.
Ami pedig az EB-t illeti, a szervezet kifogásolja, hogy az iPhone- és iPad-felhasználók kizárólag az App Store-ból tölthetnek le szoftvereket a telefonjukra. Ahhoz, hogy egy új szoftver bekerülhessen a kínálatba, az Apple komoly összeget legombol a fejlesztőkről, ami áremeléshez vezetett, amit a felhasználókkal fizetettek meg. A bizottságnak továbbá az is szemet szúrt, hogy
az Apple tiltja, hogy a fejlesztők feltüntessék, ha az adott szolgáltatás-előfizetés az App Store-on kívül is megvásárolható.
Bár jogerős ítélet még nem született, a mostani eset azonban mindenképp formális előrelépés az ügyben. Ha az EU végül kimondja, hogy az Apple megsértette az unió trösztellenes törvényeit, akkor a céget akár éves bevételének tíz százalékára is megbírságolhatják.
Az Apple nem ért egyet az őt ért vádakkal, mivel álláspontja szerint a Spotify-felhasználók többsége az ingyenes szolgáltatást használja, vagyis a Spotify elsődleges bevételi forrásai a reklámok, amit ezen felhasználóknak sugároz, az Apple pedig csak az infrastruktúrát szolgáltatja, hogy az alkalmazás eljusson a hallgatókhoz. A vállalat az App Store bevételeiből az első évben harminc, ezt követően tizenöt százalékot von le. A Vox idézi továbbá az Apple közleményét, miszerint a beadvány alapja az, hogy a Spotify az iOS applikáción belül hirdetné alternatív előfizetési lehetőségeit, ám ehhez nem járul hozzá sem az Apple, sem a Google Play. Szerintük versenyellenes, ha az EB a Spotify mellé áll, mivel a zenei platform élne az App Store nyújtotta előnyökkel, csakhogy fizetni nem akar érte. Hogy hol ér véget az ügy, és végül ki jön ki belőle győztesen, az egyelőre még a jövő zenéje.
(Fotó: Unsplash)