Az aranyos nyuszikhoz hasonlító élőlényeknek természetesen valójában semmi közük nincs a nyulakhoz, a csupaszkopoltyús csigák/tengeri házatlan csigák (Nudibranchia) osztályába tartoznak és külalakjuk gyakran színes, bizonyos fajtáké pedig csupasz. Létezik azonban néhány olyan, a Jorunna Parva fajtához tartozó egyed is, amely, köszönhetően a rhinophore nevű érzékelőinek, szőrösnek tűnik, ha pedig ezek a szenzorok fehér színűek, fekete végződéssel (a fekete részek caryophyllidiák, szintén egyfajta szenzorok) akkor akár picike nyuszinak is lehet őket nézni.
A rhinophores görög eredetű szó, az orr (rhino) és a hordozó (phore) összetételből, a funkciója ezeknek az antennáknak az, hogy analizálják a tengervízben oldott kémiai vegyületeket, így segítik a csigákat az élelemforrások felkutatásában. Vagyis ezek a fülek valójában inkább az állatok nyelvének felelnek meg. A hátsó felükön lévő bojtos farok a kopoltyújuk, ezen keresztül lélegeznek.
Az élőlények ragadozó életmódot folytatnak és táplálkozásuk nagyon specifikus, ezért sem ajánlott őket otthon, akváriumban tartani: mérgező tengeri szivacsokat esznek, melyeket könnyedén megemésztenek a gyomruk felépítése miatt, amelyben külön tárolódik az emészthető rész és a veszélyes vegyületek.
A táplálékuk miatt ők maguk is mérgezővé válnak.
Emiatt, hiába mindössze két-három centis testméretük, más ragadozók nem nagyon zavarják őket lakóhelyük, az óceánok mélyén. A különös élőlényekről egyébként nem lehet túl sokat tudni, mivel előző századi felfedezésük óta, mely a japán tengeri csigákra specializálódott szakértő, Kikutaro Baba nevéhez fűződik, egészen az elmúlt évekig nem érkezett sok hír. 2014-ben azonban a japán partok közelében lefilmezte őket egy búvár és, hála az internetnek, a tengeri nyuszik hatalmas népszerűségre tettek szert, fotóik és videóik ellepték a közösségi média oldalakat.
Jorunna parva ?? So cute omg /o/ pic.twitter.com/aKBVUH9bC2
— ermargahd (@ermargahd) July 15, 2015
Az állatokat tehát, bármilyen aranyosnak tűnnek, nem tanácsos otthon tartani, de a természetben az Indiai-óceánban és a Csendes-óceánban is nagy számban előfordulnak, így a videómegosztó platformokon és a különféle fórumokon, például a seaslugforum.neten sok felvételt találhatunk róluk.
Ez a cikk eredetileg 2021.04.04-én jelent meg a Rakétán.
(Forrás: National Geographic, Marinemadness.blog, Seaslugforum.net, Origo)
További cikkek a témában:
Rejtélyes élőlényeket találtak az Antarktisz jege alatt
A kutatók most azon tanakodnak, vajon hogyan kerültek oda.
Az óceán legmélyére is betekintést nyerhetünk egy hiánypótló weboldallal
Nem kell mást tennünk, mint lefelé görgetnünk a kurzorral, így szinte hajszál pontossággal feltérképezhetjük, mely élőlényeknek ad otthont a rejtélyes tengerfenék.
Az embernek akár mérgező nyála is lehetne, megvan hozzá mindenünk, ami kell
Kialakulhat-e valaha evolúciósan a “mérges ember” igazi méreggel a nyálában? Az új kutatások azt mutatták, hogy az embernek megvan a teljes biológiai eszköztára a méreg előállításához, mint ahogy a világon az összes hüllőnek és emlősnek is.