Amióta a rendkívül agilis robotjairól ismert Boston Dynamics a gépek kereskedelmi értékesítésébe is belekezdett, már nem csak a különleges képességek demonstrálására, hanem a hétköznapokban használható funkciók fejlesztésére is hangsúlyt kell fektetnie. Míg Spot eleinte katonai teherhordónak készült, tehát volt valamilyen valódi feladata, addig például a két lábon járó Atlasról nehezen elképzelhető, hogy valaha is házi felszolgáló vagy takarító lesz belőle.
Végül Spot sorsa is máshogy alakult, ahelyett, hogy a hadseregben szolgálna, eleinte gyors mozgásával hívta fel magára a figyelmet, később pedig építkezéseken, olajfúrótornyokon és Csernobilban vetették be. Amióta szélesebb rétegek számára is elérhetővé tették, azóta még tovább bővült a repertoárja és időnként már a szennyes összeszedését vagy ásást is vállal. A cég robotjai közül a furcsa madárra hajazó Handle állt a legközelebb ahhoz, hogy egyszerű, raktárakban dolgozó géppé avanzsáljon, de végül nem váltotta be maradéktalanul a hozzá fűzött reményeket, a dobozok pakolása túl sokáig tartott a használatával.
A cég emiatt egy évvel ezelőtt elkezdte megépíteni Stretch-et, amely Atlas mozgására épít és Spot alkatrészeiből áll.
A robotot négy napja mutatták be, de egyelőre csak tesztelésre fogják használni, kereskedelmi értékesítése 2022-ben kezdődik majd. Kevin Blankespoor, Handle és Stretch fejlesztői csapatának főmérnöke az IEEE Spectrumnak elmondta, a gép ugyan némileg unalmasabbnak néz ki, mint kollégái, de belül így is sok olyan technológiával van felszerelve, amely az átlagos, raktárakban használt gépektől megkülönbözteti. Ilyen maga a kar alkalmazása, amely általában nem része a rakodó robotoknak, a szoftverek, melyeket a Boston Dynamics a két- és négylábú gépein is használ vagy a különösen mozgékony csukló, amely ugyanabból az alkatrészből áll, mint Spot csípője. Stretch munkanapja azonban tényleg egyhangúbb lesz, mint például a robotkutyáé, mivel egész nap a telepeken és a teherautók hátuljában fogja le- és felpakolni az árut.
A gép félig automatizált, vagyis egy munkásnak oda kell rá figyelnie, hogy a megfelelő irányban álljon és az ajtókat is ki kell nyitni előtte, de a munka nehéz részét, a súlyos rakomány mozgatását már egyedül oldja meg. Átlagban óránként 800 dobozt tud elpakolni, egyenként 22,5 kilogramm teher megemelésére képes, ami nagyjából egy jó fizikumú munkás teherbírásának felel meg. Mivel a raktári munka egyik legfárasztóbb és legtöbb sérüléssel járó része az áru mozgatása ezért Stretch nagy segítséget jelenthet az emberek számára.
És hogy mit csinál addig Handle, amíg utódja a telepeken dolgozik? Blankespoor szerint innentől az ő feladata leegyszerűsödik: táncvideókban és egyéb kreatív projektekben fog szerepelni, hiszen ha a dobozokat nem is tudja olyan eredményesen pakolni, de a mozgás jól megy neki, ahogy azt a tavaly decemberi, Spottal és Atlasszal közös koreográfiában is bemutatta.
A Boston Dynamics robotjai olyan önfeledten táncolnak, mintha nem is 2020 lenne
Patrick Swayze is megirigyelné ezeket a táncmozdulatokat.
Megvehetjük Spot kutyát, de nem használhatjuk se fegyverként, se otthoni szórakoztatásra, se rakétatechnológia fejlesztésére
Ha valaki éppen ezekre a célokra rendelt volna magának egyet, akkor gondolja újra, a Boston Dynamics ugyanis kiemeli, hogy csakis jótékony célokra szánja a robotot, valamint azt is, hogy gyerekek és háziállatok közelében veszélyes lehet a működése.
Spot, a robotkutya Csernobilban szaladgált
A Boston Dynamics négylábú robotja ideális eszköz a sugárszennyezett területek felmérésére, megtisztításuk előkészítésére.